Search

Inside Out Outside In | Fornasetti w Artipelag

Fornasetti Artipelag

Inside Out Outside Open

14 czerwca 2019 roku ruszyła wystawa FORNASETTI Inside Out Outside Open w Artipelag. Jest to pierwsza wystawa w Szwecji, która obejmuje cały dorobek Piero Fornasettiego (1913-1988), aż po współczesną twórczość jego syna Barnaby.
W tym roku nowy kompleks muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej prezentuje wielopłaszczyznowego włoskiego artystę i projektanta. Odkrywa jego liczne wymiary i cały dorobek, od obrazów do rysunków, od grafiki po meble, od projektowania obiektów do instalacji.

Fornasetti Artipelag | In side out side

Piero Fornasetti

Dla wyjaśnienia Piero Fornasetti to postać o wielu twarzach, jednak jest głównie kojarzony z międzynarodową sceną projektową. Obecnie, dzięki licznym badaniom, ujawnia się całą jego złożoność i ukazuje twórczość obejmującą różne dyscypliny artystyczne.

Jest to chronologiczna podróż, która współgra z architekturą muzeum, wydobywając bogactwo wyobraźni artysty i ciągły ruch. Inside Out Outside In charakteryzuje płynna i bezgranicznie kreatywna wizja i przedstawienie rzeczywistości. W dwoistym i prawie wiecznym ruchu, który w rezultacie pozostaje główną cechą całej twórczości Fornasettiego.

Wydaje się, że jego twórcze pomysły wyłaniały się z niewyczerpanego źródła. W związku z tym staje się jasne, że jego spojrzenie na design wynika z braku ograniczeń czasowych i dyscyplinarnych. Z filozoficznej refleksji, która przenika wszystkie kategorie i ukazuje w centrum człowieka oraz kondycję ludzkości.

Właśnie z powodu tych czynników Piero Fornasetti był przez długi czas outsiderem na scenie artystycznej. Natomiast obecnie Artipelag i Fornasetti oferują nową interpretację, odsłaniając cechy, które czynią go wzorem dla młodego pokolenia artystów.

In side out side | Fornasetti Artipelag

Fornasetti to włoskie studio projektowe i dekoracyjne. Założony w latach pięćdziesiątych przez Piero Fornasettiego, jest obecnie znane z precyzji wykonania mebli i akcesoriów. W efekcie różnorodnych faz i technik w całym cyklu produkcji, każdy obiekt jest unikalny i staje się prawdziwym dziełem sztuki. Pod kierownictwem artystycznym Barnaby Fornasettiego nie wyklucza się żadnej formy twórczości artystycznej. Natomiast badania, które zawsze były inspiracja dla Atelier, mają teraz na celu kreowanie doświadczeń kulturowych wykraczających poza design i tworzenie produktu.

Fornasetti Artipelag

Artipelag

To miejsce spotkań, gdzie wystawy sztuki, wydarzenia kulturalne, muzyka, architektura, wydarzenia, szwedzki design i dobre jedzenie łączą się na tle wspaniałego archipelagu sztokholmskiego.
Artipelag znajduje się w Hålludden na wyspie Värmdö – około dwudziestu minut jazdy od centrum Sztokholmu. Budynek zajmuje powierzchnię 10.220 metrów kwadratowych, otoczony sosnami i klifami ze spektakularnymi widokami na fiord Baggensfjärden. Artipelag zaprojektował nieżyjący architekt Johan Nyrén.

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close