Search

Żyrandol braci Castiglioni Splügen Bräu

żyrandol-splugen-brau-castiglioni-flos-05

Żyrandol zaprojektowany w 1961 roku do piwiarni i restauracji w centrum Mediolanu, wkrótce po powstaniu wszedł do katalogu Flos. Stał się tym samym jedną z najpopularniejszych lamp wiszących braci Castiglioni. Falisty, lustrzany kształt Splügen Bräu wyjątkową tożsamość i wyrafinowany styl przywołuje na myśl ruchliwy, tętniący energią ul.

żyrandol-splugen-brau-castiglioni-flos-03

Żyrandol Splügen Bräu

Nazwa Splügen Bräu pochodzi wprost z miejsca, na potrzeby którego powstał żyrandol. W 1960 roku bracia Castiglioni otrzymali zlecenie na stworzenie wnętrz do nowopowstałego lokalu. W efekcie powstał wyimaginowany wagon restauracyjny fin de siècle. Innowacyjna koncepcja browaru autorstwa Achille i Pier Giacomo Castiglioni objęła projekt aranżacji w stylu neolibertyńskim. Był to trend w projektowaniu mebli, panujący we Włoszech po II wojnie światowej, nawiązujący do secesji. W związku z tym zaprojektowano ławy z wysokimi oparciami, sofy, a wypolerowane mosiężne detale i elementy wykonane z żelaza zostały oświetlone wiszącą lampą z falistej blachy. Aby zwiększyć objętość witryny, użyto dużej liczby luster, a siedzenia umieszczono na różnych poziomach. Niestety browar został rozebrany wiele lat później, a dziś w tym miejscu znajduje się fast food.

żyrandol-splugen-brau-castiglioni-flos-04

Słynni projektanci

Obaj bracia odnosili szczególne sukcesy dzięki oświetleniu, które zaprojektowali dla Arredoluce, Flos i Artemide. W sposób zabawny badali nowe możliwości formy, łącząc innowacje techniczne i minimalistyczną ekonomię środków do wytwarzania wysoce funkcjonalnych obiektów, które były tak samo satysfakcjonujące estetycznie, jak praktyczne. W ten sposób Splügen Bräu przetrwał jako żyrandol idealny do oświetlenia każdego stołu, zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i biurowych. Ta ponadczasowa lampa to skok w atmosferę lat 60-tych. Hipnotyczny i falisty, a jego polerowaną, aluminiową powierzchnię można postrzegać jako wir, z którego emanuje rozproszone i ciepłe światło.

żyrandol-splugen-brau-castiglioni-flos-07

 

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close