Search

JOALI | kobiecość i duch Malediwów

joali 01

Wśród cudów natury wyspy Muravandhoo, na północnych krańcach Malediwów, powstała JOALI. Wnętrza i niektóre elementy architektoniczne resortu, należącego do tureckiej firmy Gürallar, zaprojektowało biuro architektoniczne Autoban. Znane z wielu wyróżnień na międzynarodowej arenie, w 2014 roku studio otrzymało nagrodę Red Dot Award za projekt lotniska w Baku. Tym razem realizacja odwołuje się do idealnego środowiska z legendarnymi jasnoniebieskimi morzem i białymi piaszczystymi plażami.

Joali 02

JOALI duch kobiecości

JOALI składa się z 73 luksusowych willi na lądzie i nad wodą, z których każda ma niepowtarzalną historię i obiecuje gościom bajkową podróż. Są tu także restauracje, które łączą najsmaczniejsze elementy kuchni światowej i przedstawiają je tak, jakby były naturalną częścią środowiska wyspy. Przestrzenie wspólne oraz spersonalizowane spa i zaplecze fitness uzupełniają całe to doświadczenie.

Inspiracją JOALI jest duch kobiecości, z nieodzownym intelektem i delikatną dojrzałością. Kobieta idealna jest wyrafinowana i wieloaspektowa, lubi stale podróżować. Tworzy opowieść na podstawie wszystkich swoich doświadczeń i zbiera tę historię w postaci dzieł sztuki. Wszystko to jest odzwierciedleniem jej żywej i swobodnej osobowości. JOALI z powodzeniem odwołuje się do tego ducha w każdym z aspektów. A zatem łączy sztukę, architekturę i rzemiosło oraz prezentuje najbardziej udane formy spotkania natury i designu pod względem praktyczności i estetyki. Główną zasadą całego podejścia projektowego było połączenie „Maldivian Shed”, klasycznej typologii konstrukcji Malediwów, z tą kobiecą życiową filozofią. Dzięki temu stworzono unikalny sposób postrzegania przestrzeni.

Joali03

Wyspiarska architektura

Typowa malediwska konstrukcja dachu wita przybywających. Autoban przedstawia gościom abstrakcyjne i niepowtarzalne formy w duchu Malediwów. Powstały one jako bezpośredni rezultat ich eksperymentalnego i przyszłościowego podejścia do projektowania. Jedną z najistotniejszych cech tego miejsca jest fakt, że wszystkie formy na wyspie mają zewnętrzną warstwę, która jest zgodna z naturalną florą. Natomiast przestrzenie utworzone wewnątrz tej warstwy są jednocześnie wyjątkowe i spójne z integralnym projektem wnętrz. Materiały konstrukcji, a także techniki produkcji, wnoszą prawdziwego ducha Malediwów.

Zaokrąglona i miękka linia „Molo”, przypomina rzeźbę z wirującą konstrukcją drewnianego dachu nawiązującego dla klasycznej architektury Malediwów. To nieoczekiwana forma bramy wyspy, która zaskakuje i wita przybyszy. Wielowarstwowy system konstrukcji rozpoczyna się przy drzwiach wejściowych willi. Gości otacza drewno i bogata, ale skromnie wyglądająca betonowa kolumnada. Naturalny warkocz zastosowany na dachu zapewnia piękny przepływ w dół z góry konstrukcji. Różne palety kolorów stosowane na różnych powierzchniach składają się z różnych odcieni kokosa. To jedna z charakterystycznych cech przyrody tej wyspy. Jej przywiązanie do natury można odczytać z naturalnych kolorów w strukturze, jasnego beżu i delikatnych odcieni brązu.

Joali04

Drzewo kokosowe

Materiał Terazzo zastosowano na wszystkich powierzchniach podłogowych. Dzięki temu postrzeganie całości – wnętrz i przestrzeni zewnętrznej, wspaniale się integruje. Jednocześnie spójne podłogi stanowią tło dla systemu warstw i ręcznie rzeźbionych drewnianych paneli. Te rozdzielają przestrzenie i tworzą wizualne bogactwo dzięki unikalnym wzorom nawiązującym do ducha Malediwów i kultury wyspy.

Mistrzostwo Autoban koncentruje się na szczegółach w projektowanych specjalnie na potrzeby tego projektu mebli i przejawia się we wszystkich formach. Odzwierciedlają doświadczenie JOALI i ducha Malediwów. Filozofia projektowania polegała na wykorzystaniu egzotycznych materiałów, takich jak bambus i skorupa orzecha kokosowego. Ciepło przestrzeni zapewniono tworząc z nich zarówno współczesne jak i lokalne formy mebli. Nie zabrakło tu także mebli z kolekcji hiszpańskiej marki Kettal. Znajdziemy tu elementy ich kolekcji Cala, autorstwa duetu Doshi Levien. Architekci wykorzystali także kolekcję Riva Jaspera Morrisona oraz klasyczne fotele Basket. Duch Malediwów i kultura wyspowa łączą się z podejściem projektowym Autoban, które realizuje unikalne detale, naturalne materiały i wyrafinowane pomysły. Natomiast to, co wyłania się z tego projektu, jest osobistym doświadczeniem, w którym spełniają się marzenia.

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close