Search

Earth to Sky | Światła Doshi Levien

E2S-Project-5

Najnowsze przedsięwzięcie studia projektowego Doshi Levien jest jak dotąd najbardziej osobistym. Londyński duet znany jest z przekładania swojej wszechstronnej estetyki na dynamiczne formy dla takich marek jak Kvadrat, Galerie Kreo, Moroso i nie tylko. Teraz powrócił do studia, tworząc całkowicie samodzielnie swój pierwszy zestaw siedmiu obiektów Earth to Sky.

Doshi Levien Earth to Sky lights
Wszystkie zdjęcia: Jonas Lindström

Earth To Sky

Kolekcja to seria siedmiu lamp wykonanych z aluminium samochodowego. Zaprojektowano je w celu wypełnienia luki między obiektami rzeźbiarskimi i funkcjonalnymi. Wszystkie cechuje organiczność formy, w efekcie przypominają kwiaty lub… sadzone jajko.

E2S-Project-011

W kolekcji znajdują się dwie lampy stołowe, lampa sufitowa i seria lamp ściennych, wszystkie zaprojektowane jako dzieła sztuki, ale służące także do oświetlenia. Wszystkie siedem lamp w kolekcji zawiera element w kształcie aluminium,  wykorzystujący techniki produkcji i naprawy samochodów. Jest to pierwsza kolekcja, którą duet Doshi Levien wyprodukował w całości, od pomysłu do wykonania. W związku z tym posunięcie opisano jako „zupełnie nowy krok” dla studia. Początkowy etap eksperymentów rozpoczął się ponad trzy lata temu serią szkiców o swobodnym kształcie.

Doshi Levien Earth to Sky lights

„Powodem, dla którego rozpoczęliśmy ten projekt, była całkowita swoboda” – Nipa Doshi i Jonathan Levien.

E2S-Project-17

„Pamiętam dokładnie moment, w którym pojawił się pomysł. Szkicowałem i badałem zbieżność liniowości i geometrii z wolną formą” – wyjaśnił Jonathan Levien. Ta równowaga, ta gra jest naprawdę tematem bliskim mojemu sercu. Rysowałem cienkie linie obok intuicyjnych, zaokrąglonych, rzeźbiarskich form”.

Doshi Levien Earth to Sky lights

Swoboda projektu i wybór materiałów

Poza aluminium w postaci litych i perforowanym pofalowanym arkuszy, projektanci użyli także mosiądzu oraz marmuru. Nieregularne kształty występują w całej serii. W rezultacie abstrakcyjne krzywe przeplatają się wzajemnie a formy nakładają się na siebie.

Doshi Levien Earth to Sky lights

„Myślałem o tym, co przyciąga mnie do dobrego rzemiosła” – powiedział Levien. „Zdaję sobie sprawę, że to idea, że ​​coś zostało zrobione najlepiej, jak potrafił człowiek, w ramach ograniczeń materiałów i procesów”.

E2S-Project-08

„Kolekcja doskonale symbolizuje ideę Earth to Sky” – mówią projektanci. „Ziemia to kunszt ręcznej pracy, młotkowi na metalu, ciężkości materiałów. Niebo z powietrzną, eteryczną jakością rzeźb, niczym cenne stworzenia zawieszone w powietrzu”.

E2S-Project-25

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close