Search

FAINA | ukraiński design zakorzeniony w kulturze

FAINA-01

FAINA to ukraińska marka stworzona przez Victorię Yakushę w 2014 roku. Godne uwagi elementy kolekcji wykonane są w stylu etnicznego minimalizmu, wprowadzają „naiwny design”. Prosty w formie, ale z głęboką filozofią wewnątrz.

Aby odkryć na nowo dawne rzemiosło Victoria Yakusha przeprowadziła dogłębne badanie codziennych tradycji naszych przodków. W związku z tym cofnęła się do czasów Trypillii i cywilizacji scytyjskiej, poznała także nawyki domowe Słowian. Projektantka badała przede wszystkim formy, materiały i techniki rzemieślnicze tamtych czasów. Następnie wniosła współczesne spojrzenie na tradycyjne przedmioty.

Dzisiaj FAINA proponuje bez wątpienia szeroki wachlarz mebli, oświetlenia i elementów wystroju wnętrza. Produkty marki są już obecne w Paryżu, Nowym Jorku, Sztokholmie, Londynie, a także w innych miastach na świecie. W rezultacie FAINA to ambasador ukraińskiego nowoczesnego designu.

Co więcej FAINA przewodzi YA VSESVIT, kijowskiej przestrzeni edukacyjnej dla społeczności skupionej wokół designu. Dwa razy w roku organizuje się tu warsztaty dla projektantów z całego świata. W ciągu kilku dni mają oni możliwość poznać różne dziedziny ukraińskiego rzemiosła artystycznego w ich tradycyjnej formie.

Kumanec to designerskie wazony, które Viktoria Yakusha stworzyła w hołdzie ukraińskim tradycjom garncarskim. Ta nazwa w języku ukraińskim oznacza tradycyjną świąteczną ceramikę w kształcie oponki z otworem w środku. Był używany przed wiekami przez kozaków i służył do przechowywania i prezentowania różnorodnych napojów na stole. Dodatkowo specyficzny kształt tego naczynia oraz kontakt cieczy z naturalną glinką sprawia, że napój z czasem nabiera niepowtarzalnego smaku. Tak naprawdę to autentyczne rzeźbiarskie naczynie z ponad 700-letnią historią przekształcono w nowoczesną dekorację wnętrz.

Opowiadanie o współczesnym życiu przez pryzmat naszych kulturowych korzeni jest mi bardzo bliskie. Współczesny design tak naprawdę żywi się kulturowymi korzeniami, przywraca naturalną harmonię między naszymi przodkami i przyszłymi pokoleniami – zapobiegając utracie naszej tożsamości. Nigdy nie powinniśmy zapominać, skąd pochodzimy i być dumni z tego, kim się staliśmy. – Victoria Yakusha

 

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close