Search

TAB 2019 świętuje odrodzenie piękna w architekturze

TAB 2019 - Steampunk, autorzy Gwyllim Jahn i Cameron Newnham (Fologram), Soomeen Hahm Design, Igor Pantic
Dr. Yael Reisner, kurator TAB 2019 ©NAARO

Piąte Tallińskie Biennale Architektury – TAB 2019 (https://tab.ee), którego Tydzień Otwarcia odbędzie się w dniach 11-15 września 2019 r. w wielu lokalizacjach w samym sercu Tallina, z dumą ogłasza swój tegoroczny program. Tegoroczna edycja ma na celu wspieranie dialogu , multidyscyplinarność i eksperymentowanie. Organizatorzy – Estońskie Centrum Architektury i kurator dr Yael Reisner – kierują do widzów hasło przewodnie „Beauty Matters: The Resurgence of Beauty”. W ten sposób podkreślają potrzebę odrodzenia piękna w architekturze, po 80 latach kulturowego odcięcia.

Oficjalny program TAB 2019 jest kierowany zarówno do profesjonalistów jak i amatorów architektury. Składa się z pięciu głównych wydarzeń i szeregu wydarzeń satelitarnych. Wystawa kuratorska zaprasza widzów do refleksji nad koncepcją piękna:

Aspirowanie do piękna ma na celu osiągnięcie głębi – prawdziwe wyzwanie w architekturze, podobnie jak w poezji, matematyce czy polityce. Ośmiu zaproszonych architektów – zarówno uznanych, jak i wschodzących – poproszono o zaproponowanie projektu skupiającego się na pięknie poprzez soczewkę mieszkania. Wyzwano im zaprojektowanie projektu, który będzie zarówno lokalny w Tallinie, jak i globalny; kanał emocjonalnego doświadczenia piękna w kontekście miejskim. Tak więc wystawa kuratorska uchwyciłaby te dwie palące kwestie, zbadane przez architektów, którzy różnią się w swoich planach i estetyce ”, zapewnia Główny Kurator.

Wystawa konkursu Vision zaprezentuje wybór ponad 80 prac. W oparciu o główny temat kuratorski i zatytułowany „Nowe siedliska, nowe piękności”, konkurs skupia się na wschodniej stronie Kopli, miejskiej części Kalamaja, na północy Tallina. Uczestnicy zostali poproszeni o uniknięcie mdłej globalizacji standardowej architektury i znalezienie nowych koncepcji zgodnych z alternatywnym stylem życia mieszkańców.

Mnogość atrakcji obejmuje między innymi Projekt Instalacyjny. Jednym z jego elementów jest konkurs „Chaty i siedliska”. Zwycięska propozycja pięknego habitatu, projekt australijskich i brytyjskich architektów pt. „Steampunk”, stanie w sierpniu 2019 r. w tętniącym życiem zielonym deptaku naprzeciwko Muzeum Architektury Estońskiej.

TAB 2019 – Jadalne miasto, projekt agro-urbanistyczny

 

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close