Search

bioTallin 2017 – o architekturze, ekologii, technologiach i przyszłości miasta

Claudia Pasquero, dyrektor ecoLogicStudio, wybrana została na kuratora tegorocznej edycji Tallinn Architecture Biennale, nazwanej bioTallin. Od 13 września do 27 października, w estońskiej stolicy odbędą się wystawy, sympozja oraz inne wydarzenia skupiające się na tematyce biotechnologii w architekturze oraz relacji miasta z naturą erze antropocenicznej.

Człowiek wobec ekosystemów

Nasze czasy definiuje skala ingerencji człowieka w naturę – nie istnieją już ekosystemy, które nie zostały zmienione przez gatunek ludzki. Kulę ziemską wraz z jej zasobami określa się mianem Miejskiej Sfery (org. The Urbansphere). Zapewnia ona możliwość istnienia współczesnych miasta, której nadużywamy. bioTallinn proponuje radykalną redefinicję współczesnej Urbansphere, która wykracza poza określone bariery oraz skale (od mikroskopijnych po kontynentalne).

Nowe wyobrażenie o urbanizacji

Claudia Pasquero opiera swoją kuratorską strategię na projektowaniu prototypowego obszaru odpowiadającemu założeniom konferencji – jest nim półwysep Paljassaare w Talinie. Współpracując z jednym z założycieli ecoLogicStudio, Marco Poletto, stworzyła skomputeryzowaną platformę projektową ułatwiające zagospodarowanie terenu. Celem tego działania było stworzenie hybrydy inteligencji – sztucznej oraz biologicznej – w poszukiwaniu nowego rozumowania na temat projektowania. „Łączenie biologii oraz technologii w architekturze i urbanistyce uważane jest za jedną z najbardziej obiecujących koncepcji na rozwój tych dyscyplin. Chciałabym, aby dzięki Biennale, stało się to zrozumiałe”, mówi Pasquero.

Najważniejsze wydarzenia

Podczas wydarzenia zaprezentowana zostanie wystywała zatytułowana Anthropocene Island oraz przeprowadzone zostanie międzynarodowe sympozjum Polycephalum City. Wystawa będzie miała miejsce w Estońskim Muzeum Architektury, a jej głównym punktem stanie się prezentacja koncepcji zagospodarowania wspomnianego półwyspu w odniesieniu do zbadania jego krajobrazu.
Wystawa promuje nową miejską morfogenezę – systemy kanalizacji wodnej w Talinie wpływają na biosystem półwyspu. Wynikają z nich zanieczyszczenia. Jednak w nowej koncepcji, patogeny znajdujące się w miejskiej wodzie, wychwytywane są przez ekosystemy zaprojektowane w imię biotechnologii. Takie urządzenia oraz sieci przekształcają się w powierzchnie filtrujące, które uaktywniają jednostki mikrobiologiczne. Każdy z takich układów żyje dzięki zanieczyszczeniom, które przekształca w procesie metabolicznym w gaz ziemny, jedzenie oraz żyzne ziemie. Przyszłe zagospodarowanie Paljassarre zależy od biotechnologicznej redefinicji Tallinu.

 

Zobacz także:

Vision 2017 – najwięksi architekci o przyszłości architektury

KAAN Architecten w Brazylii – nowy obiekt w São José dos Campos

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close