Search

David Chipperfield tworzy wizualny spektakl w jaskini

David_Chipperfield_Cava_Arcari_pointofdesign.pl

Głęboko pod ziemią, na wzgórzach Berici w mieście Vicenza w północnych Włoszech, znajduje się dramatyczny Cava Arcari, dawny kamieniołom, przebudowany przez David Chipperfield Architects na wielofunkcyjną, minimalistyczną przestrzeń kulturalną.

 

Zdjęcie: Marco Zanta

Kamieniołom był od wieków ważnym miejscem wykopalisk w regionie, dostarczając prestiżowy kamień Pietra di Vicenza – zieloną skałę wapienną wydobywaną ręcznie na głębokości około 300 metrów poniżej poziomu morza, a później wykorzystywaną do budowy tradycyjnych neoklasycznych willi o palladiańskim echu. Proces wydobycia stworzył fascynującą przestrzeń o skomplikowanej geometrii, z przecinającymi się tunelami i dużymi, nieregularnymi blokami skalnymi pozostawionymi pomiędzy nimi, aby nadać jaskini stabilność strukturalną. Po zamknięciu działalności mediolańskie ramię pracowni Davida Chipperfileda otrzymało zlecenie przekształcenia intrygującej wizualnie przestrzeni w wielofunkcyjne miejsce występów o elastycznym układzie.

 

Zdjęcia: Marco Zanta

David Chipperfield i dramatyczna scenografia z kamienia

Rezultatem jest szereg poziomych płaszczyzn i tarasów osadzonych między rzeźbionymi filarami i wykonanych z tego samego materiału co kamieniołom. Ułożone na różnych poziomach i połączone schodami i rampami, aby umożliwić maksymalną elastyczność użytkowania, platformy przypominają warstwową naturę oraz ideę odejmowania i dodawania obecną w wewnętrznej strukturze materiału kamiennego.  

Zdjęcie: Marco Zana

Razem mogą pomieścić do 300 osób, tworząc duże i elastyczne sceny, idealne na koncerty, konferencje, przedstawienia teatralne i nie tylko. Wypełnione wodą, która wnika głęboko w starożytną jaskinię, otaczające przestrzenie tworzą ekscytujący spektakl wizualny, który jest jeszcze bardziej dramatyczny dzięki wyjątkowemu krajobrazowi dźwiękowemu jaskini. Rzeźbiarskiej mocy tego miejsca dodają również systemy sztucznego oświetlenia i miękkie światło słoneczne wpadające do enklawy przez cały dzień, oświetlając jej centralną przestrzeń i tworząc wizualny spektakl hipnotyzujących odbić w kałużach wody, które znajdują się za platformami.

Zdjęcie: Marco Zana
Zdjęcie: Marco Zana
Zdjęcie: Marco Zana

 

Zobacz także:

Chapel of Sound: sala koncertowa na wzór jaskini

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close