Search

La Fabrica – epickie doświadczenie architektury Ricardo Bofilla

LaFabrica_Ricardo_Bofill_pointofdesign.pl

Ricardo Bofill, hiszpański architekt z zamiłowaniem do mocnych kolorów i odważnych form, proponował architekturę stworzoną z wielkim rozmachem, która miała być tłem dla naszego życia i rodzajem epickiego doświadczenia przestrzeni i światła. La Fabrica – jego dom i pracownia pod Barceloną obrazują niestandardowe podejście do formy i skali.

Hiszpański architekt Ricardo Bofill to być może najbardziej znany współczesny architekt w kraju; w długiej karierze wytyczał charakterystyczną osobistą ścieżkę w zabudowanym środowisku, wykorzystując bogate kolory i abstrakcyjne formy.Jego prace często uwzględniały fizyczne lub duchowe szczątki wcześniejszych ruchów, zwłaszcza w jego własnym domu i pracowni, ogromnej przebudowanej fabryce cementu (La Fabrica) na obrzeżach Barcelony, a mimo to różnił się od skojarzeń z jakimkolwiek jednym stylem lub podejściem.

 

 

Ricardo Bofill – naczelny architekt Hiszpanii

Urodzony w 1939 roku Bofill od najmłodszych lat był zanurzony w życiu i kulturze Katalonii. Jego ojciec Emilio był architektem i budowniczym, choć niezarejestrowanym, z bliskimi osobistymi powiązaniami z bogatą sceną kulturalną Barcelony. Emilio odegrał ważną rolę w tworzeniu i pierwszych pracach pracowni jego syna, która obejmowała nie tylko architekturę, ale także inne dyscypliny, takie jak poezja, ekonomia i krytyka literacka. Założone w 1963 roku, Ricardo Bofill Taller de Arquitectura wykonało najbardziej udane prace w dziedzinie mieszkalnictwa. W szczególności wyróżniały się dwa projekty, Walden 7 i La Muralla Roja. Oba zyskały nową uwagę w naszym nasyconym obrazami świecie cyfrowym, dzięki uderzającym, polichromatycznym formom, które nigdy na długo nie znikają z nowoczesnego radaru kulturowego.

W 2021 roku południowokoreański serial dramatyczny „Squid Game” dodał kolejną warstwę metatekstową, z dekoracjami i środowiskami, które wydają się bezpośrednio nawiązywać do schodów w stylu Eschera i jasnych kolorów obudowy The Red Wall w Calpe, w Alicante. Zbudowany w latach 1968-1973 The Red Wall ma ponadczasowy wygląd, podobnie jak piętrowe apartamenty bloku Walden 7, położonym obok Taller de Arquitectura w Barcelonie. 

Oprócz mieszkań, inne duże projekty obejmują Teatr Narodowy w Barcelonie, dwa terminale na lotnisku Josep Tarradellas Barcelona-El Prat, centralę Shiseido w Tokio oraz projekty w Chicago, Paryżu i Casablance. Trwają prace na kampusie Politechniki Mohammeda VI w Maroku, a także nad innymi projektami, nad którymi czuwają synowie Bofilla, Ricardo Emilio i Pablo, którzy dziś prowadzą biuro liczące 100 osób.Reprezentują trzecie pokolenie tej niezwykłej kreatywnej rodziny, która nadal będzie wywierać znaczący wpływ na środowisko budowlane. Pod kierownictwem Bofilla, The Taller zaprojektował ponad 1000 budynków w 40 krajach.

 

 

 

 

Architektura Ricardo Bofilla – dzieło sztuki do życia

Budynek Bofilla można czytać jak dzieło sztuki, starannie przemyślane nawarstwianie formy i koloru połączone z miłością do światła i przestrzeni. Na długo zanim wszyscy staliśmy się obsesyjnymi kuratorami naszych osobistych środowisk, Bofill proponował architekturę jako coś, co służyło jako gigantyczne tło dla naszego życia, im większe i bardziej epickie, tym lepsze. Nie zawsze się to udawało, a jego osiedle w Marne-la-Vallée we Francji, Les Espaces d’Abraxas, pogrążyło się w ponurym, bezosobowym neoklasycyzmie.

Kiedy to wszystko się złożyło, jego praca była uderzająco odrębna. Wiele z jego dorobku zostało uchwyconych w monografii Gestalten z 2019 roku, Ricardo Bofill: Visions of Architecture, hojnej celebracji pracy Taller de Arquitectura. Najlepsze prace Bofilla niczym scena zachęcały do ​​życia, doceniania zmieniającej się dynamiki otoczenia, ożywionej grą światła i cienia, ścian i okien. Miasto było jego płótnem, a świat jest trochę uboższy od momentu jego odejścia. Ricardo Bofill zmarł 14 stycznia 2022 roku w Barcelonie.

 

 

 

 

 

 

 

Artykuł oryginalnie opublikowany w magazynie Point of Design/ wiosna-lato 2022.

Zobacz także:

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close