Search

Ricardo Bofill | Visions of Architecture

Ricardo Bofill 01

Nowa monografia Ricardo Bofill: Visions of Architecture celebruje oszałamiające dzieła hiszpańskiego architekta. Poniżej pisarz Tom Morris dzieli się swoim wstępem do książki.

Ricardo Bofill 02

Od pustyni po miasto, od krytycznego regionalizmu po klasyczny postmodernizm – kariera Ricardo Bofilla przebiegała szeroką i ambitną trajektorią. Przez cały czas utrzymywała się jego pewna, osobliwa wizja, w jaki sposób budynki mogą poprawić ludzkie zachowanie.

Ricardo Bofill _03

Jeśli teatralność jest terminem najczęściej używanym w odniesieniu do dramatycznych i śmiałych budynków Ricarda Bofilla, to dobrze, że grał tak wiele różnych postaci w całej swojej karierze: buntownik, koczownik, geniusz, mistrz. Jego osobowość zbaczała i ześlizgiwała się z kursu przez prawie osiem dekad, nieuchronnie unikając definicji. Podobnie jest z jego pracą w Ricardo Bofill Taller de Arquitectura, który od dawna opiera się rozpoznawalnym stylu.

Ricardo_Bofill_04

Odkąd 23-letni Bofill założył warsztaty z grupą podobnie myślących architektów, socjologów, poetów i pisarzy w latach 60. XX wieku, został autorem ponad 100 projektów w około 50 krajach na całym świecie. Od wczesnych początków tworzenia szalonych projektów mieszkaniowych inspirowanych architekturą ludową i krytycznym regionalizmem w Hiszpanii. Przez postmodernistyczny okres w latach 80. we Francji. Po współczesną nowoczesność szkła i stali z lat 90. i 2000., praktykowaną na arenie międzynarodowej. Taller zmienił się, rozwinął i urósł. Stało się tak z jedną stałą: domem La Fábrica, kultowym zamkiem, który Bofill i jego rówieśnicy stworzyli na bazie nieużywanej fabryki cementu na obrzeżach Barcelony na początku lat siedemdziesiątych.

Ricardo_Bofill_05

Podobnie jak studio, La Fábrica rosła i dojrzewała, łagodzona przez nasadzenia i wygodnie otaczana nowymi budynkami. Podobnie jak wprzypadku Taller, zalążek awangardy jest nadal łatwo wykrywalny w jej epickich proporcjach. A także w odważnych rzeźbiarskich kształtach i wielodyscyplinarnych funkcjach, które pełni. Zaprojektowana jako manifest, La Fábrica nadal symbolizuje zdecydowanie pionierską osobowość Bofilla: śmiałe myślenie naprzód i poddanie się ciągłym zmianom.

Ricardo_Bofill_06

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close