Search

ToHa | projekt Rona Arada i Avnera Yashara w Tel Awiwie

ToHA | Tel Aviv

W centrum Tel Awiwu, na skrzyżowaniu dwóch ulic handlowych, budynek biurowy ToHA wznosi się aż na 29 kondygnacji. Jego wyjątkową bryłę w kształcie góry lodowej zaprojektował Ron Arad wraz z lokalnym zespołem Avnera Yashara. Kompleks wyposażono w publiczny ogród, taras widokowy i restaurację.

ToHA | Tel Aviv
ToHA | Tel Aviv

Ponad 28 000 metrów kwadratowych powierzchni Dekton® firmy Cosentino pokryło budynek. Materiał pojawił się na wentylowanych fasadach, podłogach, windach, sufitach i wewnętrznych ściankach działowych. Płyty Dektonu o 10 000 różnych wymiarach i typach wyprodukowano i pocięto w siedzibie Cosentino w Hiszpanii. Następnie przetransportowano je do Izraela drogą morską.

ToHA | Tel Aviv
ToHA | Tel Aviv

Wartość architektoniczna i dekoracyjna

Jednym z głównych założeń projektu było zmniejszenie powierzchni zabudowy na poziomie ulicy. Chodziło o stworzenie tam dużego parku z myślą o nadaniu otoczeniu charakteru publicznego. Budynek rośnie zatem na dwóch dużych nogach, które stopniowo się rozszerzają i tworzą skręcającą się bryłę. Ze względu na swoją geometryczną wszechstronność, Dekton® precyzyjnie dostosowano do tej złożoności. Udało się to dzięki nieskończonej gamie formatów o minimalnej grubości i maksymalnej powierzchni. Na pośrednich poziomach budynku wykorzystano panele o grubości 12 milimetrów i szerokości 2 metrów, które dzięki starannemu docięciu definiują wierzchołki i krawędzie, dając wyraz doskonałości bryły.

Z funkcjonalnego punktu widzenia ten ambitny projekt odwraca organizację konwencjonalnego biurowca, umieszczając całą infrastrukturę i maszyny na pierwszych piętrach. Dzięki temu dach staje się przestrzenią publiczną i mieści ekskluzywną restaurację z widokiem na Tel Awiw i Morze Śródziemne. W ten sposób najwyższe piętra pozostają wolne i mogą być przeznaczone tylko do użytku rekreacyjnego. Natomiast biura zaczynają się na siódmym piętrze, co potęguje piękne widoki rozciągające się z wysokości. Poziomy techniczne pokryto unikalną przepuszczalną fasadą poprzecznych paneli, tworzących wzór „X”. Takie rozmieszczenie umożliwia przepływ powietrza przez szczeliny między dużymi płytami (320 x 70 cm) i tworzy jednolity front. Cosentino zaoferowało również opcję wyprodukowania sześciu niestandardowych kolorów w oparciu o model Strato. W ten sposób stworzono uderzający gradient kolorów pojawiających się od dołu do góry ToHA.

ToHA | Tel Aviv
ToHA | Tel Aviv

Wewnątrz budynku, duże 30-metrowe atrium pełni funkcję holu i miejsca spotkań. Przestrzenie biurowe wyglądają na zewnątrz w kierunku miasta, przez szklaną fasadę, a także są otwarte na widok centralnego dziedzińca rozjaśnionego dużym świetlikiem. Wykończenia starannie dobrano, aby stworzyć wygodną przestrzeń do pracy i spójny wizerunek firm. Możliwość produkcji wielkogabarytowych elementów Dekton do podłóg, ścian i sufitów pozwoliło ograniczyć liczbę połączeń do minimum, tworząc jednolitą i szlachetną przestrzeń.

 

Więcej na: https://www.cosentino.com/pl-pl/

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close