Search

Dom romantyczny w minimalistycznym stylu

TaffArquitectos Dom Romantyczny © César Béjar 01

Dom romantyczny, nazwano tak od ulicy, na której się znajduje w Cancun w Meksyku. Ten tytuł stanowi  idealną konotację dla jego mieszkańców, czteroosobowej rodziny. Docenili i odnaleźli to określenie w swojej tożsamości. Jego projekt powstał w pracowni TAFF Arquitectos.

TaffArquitectos Dom Romantyczny © César Béjar 02
© César Béjar

Propozycja architektów wynika z podstawowego ograniczenia, czyli nieregularnego terenu z bardzo wąskim dostępem od frontu. Granice działki rozchodzą się stąd promieniście w dal, rozszerzając się ku końcowi. W związku z tym zastosowano rozwiązanie architektoniczne, które pozwoliło ukryć garaż. Kilka przenikających się płaszczyzn tworzy całą bryłę budynku, odsuwając przestrzeń prywatną maksymalnie wgłąb nieruchomości.

TaffArquitectos Dom Romantyczny © César Béjar 03

Dom romantyczny zorganizowano wzdłuż centralnej osi, która organizuje cztery tomy przecinając przepływ poziomy i pionowy na trzech wysokościach. To właśnie ona tworzy główny ciąg  komunikacyjny i rozprowadza cyrkulację do wszystkich obszarów mieszkalnych.

TaffArquitectos Dom Romantyczny © César Béjar 04

Wybór materiałów wewnętrznych okazał się bardzo prosty, gdy w roli głównego bohatera obsadzono polerowany beton. To on zagarnął cały dom romantyczny. Rozciąga się na ścianach i sufitach i tworzy wspaniałą scenerię dla tropikalnej stolarki. Dzięki niemu wybór mebli wyróżnia się, wnosi do projektu ciepło. Przywołuje elementy natury w rustykalnym i minimalistycznym otoczeniu.

TaffArquitectos Dom Romantyczny © César Béjar 05

Patrząc z zewnątrz nie sposób nie docenić serii białych brył, które delikatnie spoczywają na drewnianych i betonowych podstawach. To właśnie one wyróżniają kompozycję projektu. Budynek reaguje na kontekst i orientację nakładając kolejne warstwy z polerowanym betonowym wykończeniem. Poza tym, że plany zapewniają stopniowanie prywatności, grają też z kontrastem i wyrażają sekwencję powtórzeń.

TaffArquitectos Dom_Romantyczny © César Béjar 06

Dom romantyczny otacza ziemia pokryta żwirem i porośnięta sukulentami i palmami. Betonowe chodniki prowadzą do kolejnych przecięć między zewnętrzem a wnętrzem. Na końcu zlokalizowano duży basen w kształcie trapezu, który odzwierciedla kolor i refleksy Morza Karaibskiego.

TaffArquitectos Dom_Romantyczny © César Béjar 07

TaffArquitectos Dom_Romantyczny

 

Zobacz także:

juan-ogorman-pierwszy-modernista-meksyku

dom-przy-plazy-posrod-meksykanskiej-dzungli

prywatny-dom-w-otoczeniu-zieleni

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close