Search

Letnia rezydencja przy plaży La Pedrera

alejandro-sticotti-la-pedrera-uruguay-letnia rezydencja 02

Argentyński architekt Alejandro Sticotti umieścił drewnianą skrzynię nad przeszkloną kuchnią i jadalnią domu na wybrzeżu Urugwaju. Letnia rezydencja stanęła w Le Pedrera, wiosce i kurorcie na wybrzeżu Atlantyku w departamencie Rocha.

alejandro-sticotti-la-pedrera-uruguay-letnia rezydencja 03
zdjęcia: © Cristóbal Palma

Dom położony leży pięć minut spacerem od plaży i służy jako dom wakacyjny dla rodziny architekta. Powstał dla jego żony Mercedes, z zawodu graficzki, i ich czwórki dzieci.

alejandro-sticotti-la-pedrera-uruguay-letnia rezydencja 15

Obecnie mieszkamy w Buenos Aires, ale dużo podróżujemy do La Pedrera, aby spędzić wakacje, zrelaksować się, iść na plażę, gotować, czytać i malować” – powiedział Sticotti.

alejandro-sticotti-la-pedrera-uruguay-letnia rezydencja 04

Przez ostatnie 20 lat spędzaliśmy tam wszystkie nasze lata i gdy tylko znalazłem to miejsce, była to miłość od pierwszego wejrzenia”.

alejandro-sticotti-la-pedrera-uruguay-letnia rezydencja 05

Chilijski fotograf Cristobal Palma niedawno sfotografował dom, który Sticotti oficjalnie ukończył w 2015 roku, ale nadal udoskonala.

alejandro-sticotti-la-pedrera-uruguay-letnia rezydencja 07

Trudno powiedzieć, że skończyliśmy, kiedy jesteś architektem własnego domu” – zażartował Sticotti.

alejandro-sticotti-la-pedrera-uruguay-letnia rezydencja 06

Nazwany od swojej lokalizacji Le Pedrera składa się z domu dla pary i oddzielnej przestrzeni, z której mogą korzystać ich dzieci.

alejandro-sticotti-la-pedrera-uruguay-letnia rezydencja 10

Letnia rezydencja z betonu

W głównej rezydencji króluje mieszanka materiałów, w tym betonowe ściany, podłogi i sufity teksturowane odciskiem drewnianych desek. Natomiast ściany górnego poziomu, widziane z ulicy, pokryte są smukłymi panelami zwietrzałego drewna.

alejandro-sticotti-la-pedrera-uruguay-letnia rezydencja 12

Zwietrzałe drewniane ściany owijają parter, który mieści kuchnię i jadalnię. Zastosowano tu także duże połacie szkła, w tym drzwi otwierane na taras z hamakiem i szarawymi drewnianymi meblami. Poziom powyżej mieści salon i łazienkę z oknami z widokiem na morze.

alejandro-sticotti-la-pedrera-uruguay-letnia rezydencja 11

Parteru, obszaru z kuchnią i tarasem, używamy go głównie w ciągu dnia” – wyjaśnił Sticotti. „Na pierwszym piętrze mamy salon i główną sypialnię, z której mamy niesamowity widok na morze”.

alejandro-sticotti-la-pedrera-uruguay-letnia rezydencja 09

Części mieszkalne głównej rezydencji dedykowane są również małemu, dwupiętrowemu pensjonatatowi na drugim końcu ogrodu. W nim znajdują się dwie sypialnie z łazienką.

alejandro-sticotti-la-pedrera-uruguay-letnia-rezydencja-08.jpg

Na parterze podstawowe materiały zestawiono z jasnobiałymi płytkami i dużą liczbą drewnianych detali, takich jak stół jadalny i półki. Jaśniejsze plamy bieli wnoszą duże kamienne zlewozmywaki kuchenne i sofa.

alejandro-sticotti-la-pedrera-uruguay-letnia rezydencja 01

Metalowe schody z drewnianymi stopniami prowadzą na pierwsze piętro. Drewniane deski podłogowe, które ciągną się do sąsiedniej sypialni, odzwierciedlają odsłonięty betonowy sufit powyżej. Przestrzeń zdobią półkami z książkami i długim biurkiem skierowanym w stronę okna. Dalej schody prowadzą aż na dach.

alejandro-sticotti-la-pedrera-uruguay-letnia rezydencja 15

 

Zobacz także:

cukierkowe-wnetrze-letniego-domu-milosniczki-kotow

kubizm-bialej-wiezy-letni-dom-architekta

ipanema-letni-apartament-wg-arthura-casasa

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close