Bar Virginen Carmen to historyczne miejsce, znajdujące się w mieście Santa Pola w Hiszpani. Uznaje się, że jego działanie rozpoczęło się w 1860 roku. Projekt z początku miał ograniczyć się jedynie do modernizacji systemów wentylacyjnych. Jednak ostatecznie, Estudio Arn Arquitectos przeprowadzili kompleksową renowację całego budynku oraz jego wnętrz.
Konsekwencja wielokrotnych remontów
Podczas pracy odkryto, że przez ponad sto lat miejsce to zostało wielokrotnie zmodyfikowane, co sprawiło, że całkowicie straciło swój pierwotny charakter. Zewnętrzne elewacje pokrywano wieloma warstwami farb w różnych kolorach, a ceglane ściany we wnętrzu wielokrotnie wykładane były płytkami i farbami. Oryginalne drewniane belki stropu przykryte były dwiema warstwami podwieszanych sufitów.
Powrót do dawnej świetności
W związku z tym, głównym zadaniem architektów stało się przywrócenie lokalowi charakteru, oddającego jego pierwotną kondycję oraz estetykę. Kluczowym etapem renowacji Virginen Carmen stało się oczyszczenie budynku z wszelkich przeróbek. Każda warstwa farby i tynku musiała zostać ostrożnie usunięta, aż do momentu w którym ukazała się oryginalna cegła. Odkryto na nowo płytki, które znajdowały się na dachu i zakonserwowano je, aby stały się wodoodporne. Po usunięciu podwieszanych sufitów okazało się, że w lokalu powstało miejsce, aby utworzyć drugą kondygnację w postaci antresoli, znajdującą się tuż pod drewnianymi belkami. Powstała ona jednak jako niezależna forma, w oderwaniu od pierwotnej architektury, aby jej nie modyfikować swoją obecnością.
Zobacz także: