Search

Kubizm Białej Wieży | letni dom architekta

kubizm biała wieża 01

Kubizm to nurt, który odnajdujemy w nowym, białym domu, nazwanym po prostu Białą Wieżą. Budynek o wysokości 12 metrów góruje, a jednocześnie wchodzi w dialog z lokalną architekturą. Nieruchomość, choć na wskroś nowoczesna, doskonale wpisuje się w tradycyjne budownictwo Południowych Włoch.

kubizm biała wieża 02

W odległej wiosce na „obcasie” włoskiego buta nowy, letni dom architekta Lorenza Grifantiniego ujmuje surowością i geometrią brył. La Torre Bianca w Gagliano del Capo, znajduje się na małej, zaniedbanej i zapomnianej działce, którą dyrektor londyńskiej firmy DOS Architects odkrył po długich poszukiwaniach. Zaprojektował letni dom o powierzchni 230 m2 dla swojej rodziny, a przy projektowaniu wnętrz pomagała mu żona – Allegra Figus.

kubizm biała wieża 03

Kubizm w białym kolorze

Otaczające budynki to wachlarz prostopadłościanów z płaskimi dachami w jasnych kolorach, bez wątpienia kubizm najlepiej oddaje charakter tej scenerii. Grifantini stworzył wiele małych brył wokół wewnętrznego dziedzińca wraz z 12-metrową wieżą. W niej mieści się pięć sypialni – wszystkie pomalowane na olśniewająco czystą biel.

Nie potrzebowaliśmy ekstrawagancji, projekt wtapia się w otoczenie

kubizm biała wieża 04

O kształcie dziedzińca, w którym znajduje się basen, zadecydowały geometrycznie nieregularne granice działki o powierzchni 790 m2. Grifantini celowo postawił na surową estetykę, co wyraził przez materiały: szkło, drewno, metal i kamień. Przestrzenie mieszkalne łączą się z niewielkimi tarasami dzięki dużym przesuwnym przeszkleniom w drewnianych ramach. Na zewnątrz baldachim z ocynkowanego żelaza pokryto bambusem, a podłogi wyłożono Leccese. Ten lokalny kamień jest bardzo porowaty, dzięki czemu pochłania światło.

kubizm_biała_wieża 05

Całą grupę budynków otacza niski mur, oznaczony kwadratowymi otworami, które odzwierciedlają te w budynkach i wieży. Od środka są one wyłożone niskimi donicami i miejscami do siedzenia. Biała elewacja podkreśla naturalne elementy w całym domu, a także tworzy grę światła i cienia na dziedzińcu i we wnętrzach. Każdy element projektu wnosi swój wkład do spójnej syntezy architektonicznej. Każdy blok, od donicy, przez wyposażenie wewnętrzne osadzone w murze, basen po  kominek pozostają ze sobą w stałym dialogu. Kubizm w najlepszym tego słowa znaczeniu.

kubizm_biała_wieża 06

Biała Wieża

We wnętrzach Allegra Figus połączyła tradycyjne elementy rzemieślnicze z Salento ze współczesnym włoskim designem. W ten sposób powstała unikalna mieszanka dzieł lokalnych tkaczy, stolarzy i kowali ze współczesnym oświetleniem. Jednak prawdziwym centum domu jest dziedziniec z basenem, gdzie koncentruje się wakacyjne życie rodziny, z dala od londyńskiego zgiełku. Wieża z sypialniami koresponduje z pobliskim kościołem San Rocco, a z jej okien rozpościera się widok na morze. Nie mogło także zabraknąć niewielkiego tarasu na szczycie, skąd można cieszyć się widokiem całej okolicy.

kubizm_biała_wieża 07

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close