Search

Sklep z indyjskim rzemiosłem Nila House w Jaipur

sklep_Nila_House_Jaipur01

Nila House to nie tylko sklep, w którym można kupić ręcznie tkane i naturalnie barwione tekstylia czy ręcznie wytwarzaną ceramikę. To jednocześnie miejsce, gdzie gromadzi się i szerzy wiedzę na temat tradycyjnych indyjskich technik rzemieślniczych. Obejmuje zatem archiwum i bibliotekę, odbywają się tu także liczne warsztaty. Założycielką tego sklepu jest znana z działalności na rzecz ludzi będących w trudnej sytuacji Lady Carole Bamford. Jej fundacja otacza opieką społeczności w całych Indiach, tutaj natomiast chce ożywić twórczą wymianę pomysłów i złożyć hołd dla bogatej tradycji rękodzieła.

sklep_Nila_House_Jaipur02

Sklep i repozytorium tradycyjnego rzemiosła

Coraz więcej marek i projektantów otwiera się na indyjskie rzemiosło i odkrywa na nowo zapomniane techniki dawnych twórców. Jedną z misji otwartego właśnie miejsca jest właśnie zachęcanie artystów i rezydentów z całego świata do korzystania z tego potencjału. Jednak sklep w Jaipur oferuje także wspaniałe doświadczenie dzięki niezwykłej lokalizacji. To piękna rezydencja z lat 40. XX wieku, która pozostawała przez ostatnie lata opuszczona. Stopniowo popadała w ruinę do chwili, gdy Bijoy Jain zajął się projektowaniem wnętrz Nila House.

sklep _Nila_House_Jaipur03

Indyjski architekt ze Studio Mumbai przekształcił budynek w szereg bielonych przestrzeni rozmieszczonych wokół centralnego dziedzińca otoczonego ozdobnymi marmurowymi kolumnami. Główną przestrzeń handlową wyposażono w podświetlane półki i szyny osadzone w szorstkich  kamieniach. Natomiast szklane drzwi prowadzą do archiwum z tekstyliami i czytelni, gdzie można znaleźć tytuły związane ze sztuką i rzemiosłem.

sklep _Nila_House_Jaipur04

Nila czyli niebieski

W momencie otwarcia sklep postanowił zaprezentować szereg ubrań i artykułów gospodarstwa domowego, których motywem przewodnim jest indygo. Indie były jednym z pierwszych producentów ciemnoniebieskiego pigmentu i podobno stąd też wziął on swą nazwę. Inauguracyjna kolekcja to także subtelny ukłon w stronę nazwy sklepu, ponieważ w starożytnym sanskrycie Nila oznacza niebieski. To lokalni twórcy i rzemieślnicy, ręcznie stworzyli dywaniki w paski, wzorzyste talerze, koszule i pościele, które znalazły się w ofercie sklepu. Wkrótce mają ją wzbogacić także prace przybywających tu na warsztaty artystów z różnych stron świata.

sklep _Nila_House_Jaipur06

W Nila House nie chodzi o sprzedaż, ma to być doświadczenie dotykające tradycyjnego rzemiosła i tego jak może ono odzwierciedlać współczesny świat. To dynamiczna przestrzeń interakcji i edukacji, mająca na celu ożywić lokalną społeczność i pokazać jej twórczą wartość.

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close