Search

Minimalizm pawilonu w Ogrodach Wiktorii w Melbourne

mpavilion-2019-glenn-murcutt-minimalizm 01

Od 2014 roku, w każdym sezonie jeden z wybitnych architektów realizuje projekt pawilonu, który stoi w cudownym otoczeniu Ogrodów Wiktorii w Melbourne. W poprzednich edycjach autorami tak zwanego MPavilion byli Australijczyk Sean Godsell, brytyjska architektka Amanda Levete, indyjskie biuro Studio Mumbai, holenderska pracownia OMA i hiszpański architekt Carme Pinós. W tym roku pawilon zaprojektował 85-letni Glenn Murcutt, jedyny jak dotąd architekt z Australii uhonorowany Nagrodą Pritzkera. Minimalizm i przejrzystość to dwie główne cechy obiektu, który od listopada do marca 2020 gościć będzie wydarzenia związane z dorobkiem swojego twórcy i designem z Antypodów.

mpavilion-2019-glenn-murcutt-minimalizm 02

MPavilion

Tegoroczny MPavilion można opisać jako eleganckie i elastyczne schronienie, które delikatnie wpisuje się w krajobraz. Tak naprawdę widać przede wszystkim duży, zwisający dach, pokryty półprzezroczystym materiałem. W nim ukryto  oświetlenie LED, dzięki czemu w nocy może świecić niczym latarnia. Orientacja w stronę północy podkreśla i wykorzystuje widok na rzekę Yarra. Sam pawilon ma plan prostokąta oraz skromną stalową ramę, którą można łatwo zdemontować. Architekt tak opowiada o projekcie:

MPavilion to przede wszystkim prawdziwy pawilon: historycznie pawilon to namiot, lekki i tymczasowy budynek

mpavilion-2019-glenn-murcutt-minimalizm 03

Minimalizm i inspiracje z podróży

Pomysł na dach pawilonu Murcutt zaczerpnął ze wspomnienia swojej podróży do Meksyku sprzed trzydziestu lat. Właśnie wtedy, przy okazji przemieszczania się lekkimi samolotami nad tropikalną dżunglą, korzystał z cienia, który znalazł pod skrzydłem. Architekt doskonale zapamiętał ten moment i uczucie piękna jakie obudziły w nim lotnicza tkanina, dzika przyroda i starożytne ruiny Yaxchilán. Dach wykonano z krętych kratownic w kształcie skrzydeł, a jego zewnętrzna krawędź zwężając się ucieleśnia aerodynamiczny kształt. Na konstrukcji rozciągnięto półprzezroczystą membranę, która z kolei przywodzi na myśl namioty zapewniające osłonę przed słońcem i deszczem. Na południowej elewacji zamontowano dodatkowo elektryczne rolety, które chronią przed upałem. Są tu także dwie dyskretne wnęki z drzwiami obrotowymi, gdzie ukryto całe niezbędne wyposażenie. Wewnątrz umieszczono specjalne siedzenia o nazwie MP Stools, które zaprojektował znany projektant z Melbourne, Chris Connell dla Grazia & Co.

mpavilion-2019-glenn-murcutt-minimalizm 04

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close