Search

Pritzker Prize winner – Shigeru Ban

Aspen Art Museum by Shigeru Ban

Japoński architekt Shigeru Ban to nazwisko nie bez znaczenia dla światowej architektury. Uhonorowany nagrodą Pritzkera i ceniony przez branżę, właśnie oficjalnie otworzył swój kolejny obiekt – Aspen Art. Museum w Kolorado.

To pierwsze na jego koncie muzeum sztuki ze stałą wystawą. 3000 metrów kwadratowych kryje sześć niezależnych galerii, sklep, apartament artysty i ośrodek nauki.

Architekt zasłynął nowoczesnymi formami papierowymi, dlatego ten materiał znalazł się także pośród tych wykorzystanych do stworzenia muzeum. Zewnętrzna część obiektu została zrobiona z kompozytu żywiczno-papierowego zwanego Propema.

Zwiedzający poruszają się wyznaczonymi ciągami komunikacyjnymi: Grand Staircase i Moving Room. Pierwszy z nich łączy trzy poziomy oraz zewnętrze z tym co wewnątrz. Druga ze ścieżek to de facto szklana winda łącząca galerie zarówno wertykalnie, jak również horyzontalnie.

Dach obiektu to artystyczna rzeźba sama w sobie. Zachwyca formą, a poza tym daje możliwość kontaktu z otaczającymi górami Ajaxu.

W nowo otwartym muzeum można podziwiać wystawy poświęcone David’owi Hammons’owi i Yves’owi Klein’owi.

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close