Search

Magiczny domek letniskowy studia Olson Kundig

false-bay-szklana-kabina-magiczny-domek-olson-kundig-01

W studio Olson Kundig powstał projekt szklanej kabiny z okiennicami przypominającymi zwodzone mosty. Magiczny domek w False Bay stworzono dla pisarza. Trzy ściany prostopadłościennej bryły tworzą szklane boki otoczone platformami. Te, po podniesieniu pełnią funkcję okiennic.

false-bay-szklana-kabina-magiczny-domek-olson-kundig-09
Zdjęcia: Tim Bies

Ta wyjątkowa funkcjonalność pozwala właścicielom zabezpieczyć domek gościnny na wyspie San Juan w stanie Waszyngton, gdy pisarz nie korzysta z tego przytulnego gabinetu. System wciągarek hydraulicznych i lin stalowych wciąga platformy w górę, chroniąc szklane ściany. Trzy stalowe konstrukcje stanowią podparcie dla drewnianych paneli. Gdy powierzchnie są opuszczone, przesuwne szklane drzwi otwierają wnętrze na zewnątrz.

false-bay-szklana kabina magiczny domek olson-kundig 02

Kolejna ciekawostka to kominek w części dziennej, który można obracać o 180 stopni. Dzięki temu można go skierować w stronę sof ocieplając zimowy wieczór. Można także skierować go w kierunku, aby ogrzać osoby siedzące na zewnątrz.

false-bay-szklana-kabina-magiczny-domek-olson-kundig-08

Ma to być schronienie dla skrajności, otwarte lub zamknięte. Aby poczuć zimno, trzeba poczuć gorąco, aby czuć się bezpiecznie, trzeba czuć zagrożone. Kontrast jest prawdziwą miarą pełnego doświadczenia”. — powiedział architekt Tom Kundig.

false-bay-szklana kabina magiczny domek olson-kundig 04

Magiczny domek to tak naprawdę zaledwie 500 stóp kwadratowych (46 metrów kwadratowych) powierzchni. Jednoosobowy pokój obejmuje część dzienną na otwartym planie.

false-bay-szklana-kabina-magiczny-domek-olson-kundig-07

Drewnianą podłogę dzieli na pół panel z poczerniałej stali. Biegnie on od tyłu kabiny, gdzie znajduje się małe okno, aż do przeszklonego frontu. Stal pasuje do kominka i otaczającego go cylindrycznego komina.

false-bay-szklana kabina magiczny domek olson-kundig 06

Łóżko ukryto w zabudowanej ścianie, aby przekształcić przestrzeń w domek dla gości. Natomiast okiennice pełnią funkcję zasłon. Z tyłu kabiny znajduje się również mała kuchnia i oddzielna łazienka. Stojak na jedynej nie przeszklonej ścianie zewnętrznej pozwala na przechowywanie kajaków właścicieli.

false-bay-szklana kabina magiczny domek olson-kundig 03

Jim Olson założył Olson Kundig Architects w 1967 roku, a biuro ma swoją siedzibę w Seattle.

false-bay-szklana kabina magiczny domek olson-kundig 05

Zobacz także:

https://pointofdesign.pl/temat-dnia/intymny-dom-poza-granicami-rio-de-janeiro/

https://pointofdesign.pl/architektura/domek-dla-gosci-kinowe-szalenstwo-w-gandawie/

https://pointofdesign.pl/architektura/bialy-stiuk-casa-mami-na-tle-pustynnego-krajobrazu/

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close