Search

Intymny dom poza granicami Rio De Janeiro

Olson-Kundig-Visual-Intymny dom

Po wielu latach życia w wielkomiejskim centrum Rio de Janeiro, klienci zapragnęli zbudować kameralny i intymny dom na swoim terenie w sąsiedztwie Parku Narodowego Tijuca. Chcieli stworzyć miejsce, gdzie mogliby cieszyć się książkami, sztuką, a przede wszystkim krajobrazem. Pracę nad projektem podjęła pracownia architektoniczna z Seattle – Olson Kundig.

Olson-Kundig-Intymny dom 01
Zdjęcia: Maíra Acayaba

Głównym celem projektu było uczynienie go możliwie jak najmniej widzialnym w tropikalnej dżungli. Intymny dom o powierzchni ponad 450 mkw wznosi się pośród baldachimu bujnych drzew lasu deszczowego. W ten sposób tworzy zaciszną kryjówkę dla pary właścicieli, aby mogli wycofać się z gwaru i chaosu miasta.

Olson-Kundig-Intymny dom 11

Zasadniczo intymny dom to skrzynia ze stali i szkła, która unosi się nad ziemią. Jej strukturalne wsparcie stanowią dwa betonowe filary. Dodatkowo jeden z nich spełnia funkcję kominka, i to zarówno w środku domu jak i na zewnątrz.

Olson-Kundig-Intymny dom 04

Intymny dom w harmonii z dzikością tropikalnej dżungli

Północną część domu, ukrytą wśród palma juçara i drzew cariniana, przeznaczono na jedną, obszerną sypialnię. Natomiast z południowego końca można podziwiać widok na miasto, morze i słynną statuę Chrystusa Odkupiciela w Rio.

Olson-Kundig-Intymny_dom 07

Poniżej, na poziomie parteru, umieszczono osłonięty ganek, a także zewnętrzny aneks kuchenny. Dzięki nim mieszkańcy mają możliwość przenosić swój intymny dom także na zewnątrz, jednocześnie angażując się w naturę.

Olson-Kundig-Intymny_dom 02

Cały projekt wykorzystuje lokalne techniki budowlane, zaczynając od betonowych ścian, zarówno wewnętrz jak i na zewnątrz pokrytych charakterystyczną teksturą desek szalunkowych. Wewnątrz, na ścianach, znajdziemy także znane w tradycji brazylijskiej, kolorowe tynki. Podłogi wykonano oczywiście z brazylijskiego drewna i i betonu barwionego vermelhão, charakterystycznego dla tego regionu.

Olson-Kundig-Intymny_dom 13

W konstrukcji wykorzystano przede wszystkim malowaną stal nierdzewną klasy morskiej. Ten odporny na wilgotny klimat materiał sprawia, że strukturze nie grozi korozja. Dom projektowano z myślą o naturalnej wentylacji, dzięki czemu powstały ręcznie otwierane, obrotowe okna, a także rozsuwane, przeszklone ściany. Te rozwiązania, wraz z solarnym systemem podgrzewania wody, umożliwiają funkcjonowanie domu podczas okresowych przerw w dostawie prądu.

Olson-Kundig-Intymny_dom 12

 

Zobacz także:

dom-w-rio-de-janeiro-miejska-idylla

nowoczesne-wnetrza-brazylijski-modernizm

goscinny-dom-ukryty-w-balijskiej-dzunglii

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close