Search

Sensualny projekt domu nowoczesnego Casa Etérea

casa_eterea_prashant_ashoka projekt domu nowoczesnego 01

Intymna kryjówka z dala od cywilizacji. Dzisiaj projekt domu nowoczesnego coraz częściej odwołuje się do idei eskapizmu. Pokryty lustrem Casa Etérea, czyli eteryczny dom, w pełni zasługuje na swoją nazwę. Budynek wręcz znika wśród nierównych zboczy Palo Huérfano. To wygasły wulkan poza granicami San Miguel de Allende w środkowym Meksyku.

casa_eterea_prashant_ashoka projekt domu nowoczesnego 02

Po części architektura, po części instalacja artystyczna. Ten wyjątkowy projekt domu nowoczesnego stworzył mieszkający w Meksyku singapurski pisarz i projektant Prashant Ashoka. Pragnął on zbudować „teatr dla natury”, w którym goście mogą w pełni doświadczać surowego, górskiego krajobrazu.

casa_eterea_prashant_ashoka projekt domu nowoczesnego 03

Zazwyczaj każdy projekt domu nowoczesnego obejmuje okna sięgające od podłogi do sufitu. W ten sposób współczesna architektura zaciera granicę między wnętrzem a zewnętrzem.

casa_eterea_prashant_ashoka projekt domu nowoczesnego 04

Jednak tu również zewnętrzna elewacja, a w zasadzie lustrzana bryła zaciera różnicę między naturą a tym, co stworzone przez człowieka. Zniekształca krajobraz dzięki wciąż zmieniających się, przypominających miraż odbiciach. W ten sposób Ashoka zamierzał wywołać „głębokie poczucie podziwu dla dzikiej przyrody”.

casa_eterea_prashant_ashoka 18

Emocjonalny projekt domu nowoczesnego

Ten unikalny projekt domu nowoczesnego zainspirowała koncepcja „architektury emocjonalnej”. Termin ukuty został przez meksykańskiego architekta Luisa Barragána i rzeźbiarza-malarza Mathiasa Goéritza. Powstał, aby opisać budynki zachęcające do medytacji i wyciszenia. Casa Etérea zapewnia przede wszystkim głębokie doznanie zmysłowe. Wywołują one uczucia pokory, a jednocześnie podziwu dla umiejętności transformacji.

casa_eterea_prashant_ashoka projekt domu nowoczesnego 16

W zależności od pory dnia, pogody i linii obserwacji, lustrzana strona zewnętrzna odbija surowe zbocza wulkanu i drzewa mesquite. „Zapala się”, gdy słońce wschodzi rano, a o zmierzchu mieni się delikatnym ombre. Natomiast, gdy nad nocą zapanuje gwiaździsta czerń pustynnego nieba, po prostu w niej znika.

casa_eterea_prashant_ashoka projekt domu nowoczesnego 06

Mieszkanie z jedną sypialnią składa się z dwóch kubicznych brył tworzących plan piętra w kształcie litery V. Ta kanciasta geometria odbija się echem w wąwozie widocznym przez odsłonięty szklany prysznic.

casa_eterea_prashant_ashoka projekt domu nowoczesnego 12

Wnętrza o otwartym planie uświetnia panoramiczny widok na wysokie klify. Wszystko za sprawą szklanych przesuwnych drzwi od podłogi do sufitu, które łączą sypialnię i salon z zadaszonym patio. Tu goście mogą odpoczywać przy basenie, w cieniu drzew oliwnych i granatów.

casa_eterea_prashant_ashoka projekt domu nowoczesnego 05

Betonowe ściany i drewniane belki stropowe stanowią pierwotną, oszczędną estetykę, płynnie łącząc styl rustykalny z modernizmem. Natomiast paleta naturalnych materiałów, takich jak juta, skóra, drewno i kamień, podkreśla kolory i faktury naturalnego krajobrazu.

casa_eterea_prashant_ashoka projekt domu nowoczesnego 13

Podobne materiały odnajdujemy w meblach NAMUH Studio, które zacierają granicę między sztuką a designem. Jednak to miedziana wanna przy łóżku stanowi najbardziej rzeźbiarski akcent.

casa_eterea_prashant_ashoka projekt domu nowoczesnego 14

Casa Etérea w symbiozie z naturą

Dla Ashoki współistnienie z naturą oznacza również poszanowanie natury. W związku z tym projekt domu nowoczesnego Casa Etérea to modelowy przykład zrównoważonego rozwoju. chodzi oczywiście o zasilanie energią słoneczną, gromadzenie wody deszczowej oraz wykorzystanie orientacji w połączeniu z wydajną wentylacją i izolacją szklaną, aby w naturalny sposób regulować temperaturę w nieprzyjaznym, pustynnym klimacie.

casa_eterea_prashant_ashoka projekt domu nowoczesnego 09

Jednocześnie za fundament posłużyły lokalne skały, więc krajobraz pozostał praktycznie nietknięty. Natomiast powłoka lustrzana w ultrafiolecie jest widoczna dla ptaków, ale odblaskowa dla ludzkiego oka.

casa_eterea_prashant_ashoka projekt domu nowoczesnego 15

Chociaż takie rozwiązania komplikują projekt domu nowoczesnego, efekt zdecydowanie jest warty nakładu sił i środków. Gwarantuje bowiem, jak mówi Ashoka, „wyjątkowy spokój i możliwość pokonania dystansu między nami a światem przyrody”.

casa_eterea_prashant_ashoka projekt domu nowoczesnego 17

Zobacz także:

https://pointofdesign.pl/architektura/lustro-weneckie-w-australijskim-buszu/

http://pointofdesign.pl/architektura/zaskakujaco-kinowa-architektura-los-angeles/

http://pointofdesign.pl/architektura/mvrdv-ukonczyl-niezwykle-muzeum-w-rotterdamie/

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close