Search

Hiszpański debiut architektoniczny Renzo Piano

San Batin

Nareszcie mogliśmy być świadkami premiery najnowszej architektonicznej realizacji Renzo Piano. Włoski architekt znany z pracy nad The Centre Georges Pompidou, The Shard oraz Whitney Museum w Nowym Jorku, nagrodzony Pritzker Prize, zaprezentował długo oczekiwany budynek kulturalny jakim jest Centro Botín w hiszpańskim mieście Santander.

Imponująca konstrukcja

W związku z powszechnymi osiągnięciami, architekt miał już okazje projektować architekturę na wielu kontynentach, jednak to jego pierwszy budynek w Hiszpanii. Budowa obiektu liczącego ponad 10 tysięcy m2 zajęła ponad sześć lat. Stała się już nowym charakterystycznym punktem lokalnego wybrzeża.
Obiekt otwarty został 23 czerwca i reprezentuje elementy najbardziej charakterystyczne dla architektury Piano. Należy do nich zestawienie stylu postmodernistycznego z elementami high-tech. Bryły zdają się przypominać statki kosmiczne umieszczone na słupach. Imponująca konstrukcja schodów, wykonana z lakierowanego na szaro metalu, dopełniona została 270 tysiącami pojedynczych ceramicznych dysków, które pokrywają ciągi komunikacyjne i odbijają hiszpańskie słońce.

Architektura otwierająca się na naturę

Jak zwykle, Piano udało się zachować balans w relacji architektury ze środowiskiem naturalnym oraz funkcjonalnością. Dzięki architektowi, historyczne ogrody Pereda, na których terenie znajduje się muzeum, zostały dwukrotnie powiększone. Renzo Piano zależało na łączeniu przestrzeni z zewnętrzem. Nawiązał współpracę z architektem krajobrazu Fernando Caruncho w celu rozbudowania ogrodów o nowe tereny dla publicznych wydarzeń kulturalnych. Dodatkowo, w ogrodach pojawiła się nowa rzeźba połączona z fontanną, wykonana według projektu Christiny Iglesias.

Centro Botín jest siedzibą Fundación Botín – jednej z największych hiszpańskich kolekcji międzynarodowej sztuki współczesnej. Poza stałą ekspozycją, w muzeum będzie również miejsce na wystaw tymczasowych. Podczas otwarcia w obiekcie odbył się wernisaż Carstena Höller (była to jego pierwsza wystawa w Hiszpanii). W ramach głównej kolekcji, oglądać można imponujący zbiór 80 rysunków autorsta Goyi, ilustrujących kulturową historię kraju.

 

Zobacz także:

Nagroda Zhan Tianyou dla Wangjing Soho

Herzog & de Meuron łączą architekturę ze sztuką

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close