Search

Orly Anan rzeczywistość równoległa

orly anan 20 susan alexander advert

Kolumbijska scenografka Orly Anan wie, że przedmioty i przestrzenie wpływają na ludzi ze względu na przypisywane im znaczenie. W swojej pracy Orly tworzy sceny, które nie są symbolami żadnej z wielu kultur i tradycji, które studiowała i których była częścią. Każda z jej kreacji to mieszanka prawdziwych historii lub tradycji i wymyślonych historii. Z kolei sama Orly Anan ma nadzieję, że jej widzowie mogą doświadczyć czegoś hipnotyzującego.

orly anan portret
Orly Anan

Zmiana perspektywy

Jako nastolatka Orly Anan miała obsesję na punkcie zmiany przestrzeni wokół siebie. Nawet po zmianie aranżacji swojego pokoju czuła się tak, jakby podróżowała w inne miejsce, jakby zmieniała swoją rzeczywistość.

Barranquijazz

Stopniowo zdałam sobie sprawę, że mogę pracować na mniejszą skalę. Nie musiałem tworzyć tych budynków ani ogromnych scenografii, mogłem zmienić coś małego, co wciąż mogłoby zmieniać perspektywy ”- mówi.

orly anan 14
Dance Ritual

Orly zauważyła, że nawet najmniejsze zmiany w pokoju mogą całkowicie zmienić sposób, w jaki ktoś może na niego spojrzeć.

Otworzyło to okno możliwości. Widziałam, jak łatwo było przekształcić przestrzeń i przekonać ludzi, że podróżowali gdzie indziej ”.

Dance Ritual

Ta obsesyjna potrzeba zmiany przestrzeni poprzedziła karierę Orly jako scenografa. Teraz tworzy scenografie i scenerie zarówno duże, jak i małe do teledysków i sesji zdjęciowych. Obecnie współpracuje z największymi markami i wydarzeniami. Jednak jej prace wciąż mają wiążą się z majsterkowaniem, zupełnie jak w przypadku jej nastoletniej sypialni.

orly anan 10
Dance Ritual

Obraz muzyki

W tym roku pracowała ze swoją przyjaciółką Lido Pimientą nad oprawą graficzną jej albumu Miss Colombia. Stworzyła spektakularny, niedrogi zestaw z balonami, wstążkami i bukietami kwiatów. Orly Anan uwielbiała wybierać dźwięki z albumu i próbować przekształcić je w coś wizualnego. Właśnie na tym zależy jej najbardziej w odniesieniu do rozwoju jej umiejętności.

Miss Colombia

Pomysł polegał na stworzeniu ogromnego ciasta, deseru dla oczu, na którym wszystko jest kolorowe i kremowe. Gra na frazesie Latynosek, które podobno muszą wyjść za mąż, i jest ironicznym listem do świata Quinceanera ”- mówi.

orly anan okładka miss colombia
Miss Colombia

Z plisowanymi sukienkami i tiarą na głowie Lido, scena odzwierciedla konkurs piękności, od którego pochodzi nazwa albumu. Dopóki nie zauważysz maczetu.

Są jak krzyk feministki: „nawet jeśli jesteśmy w tych pastelowych sukienkach w tym pełnym ciastek świecie, jesteśmy silni i gotowi do walki ”- mówi Orly.

orly anan 12
Miss Colombia

Idealny, nieskazitelny ubiór i jego jaskrawe kolory zderzają się z popękanymi ścianami, zardzewiałymi metalowymi bramami i satelitami telewizyjnymi ulicy za nim. To doskonały przykład tego, jak niskobudżetowe projekty Orly mogą całkowicie zmienić przestrzeń.

Suzan Alexandra

Chłonna gąbka

Nic dziwnego, że aranżacje Orly Anan tak mocno różnią się od siebie. Wpłynęło na nią tak wiele różnych miejsc w jej życiu. Urodziła się w USA, ale wychowała w Kolumbii. W wieku 13 lat przeprowadziła się do Tel Awiwu. Następnie studiowała na uniwersytecie w Barcelonie, a potem przeniosła się do Nowego Jorku. Obecnie mieszka w Mexico City.

orly anan 16
Massage your third eye, Susan Aleksandra

Mam wrażenie, że przeżyłam już pięć różnych żyć, ponieważ miałam zaszczyt i szczęście mieszkać w tak wielu niesamowitych krajach. Byłam podróżującą gąbką, pochłaniającą kolory, dźwięki, jedzenie i języki.”

orly anan 30
Massage your third eye, Susan Aleksandra

Orly Anan urodziła się jako żydówka, ale zawsze lubiła zbierać fragmenty z innych religii i ideologii oraz tworzyć swój własny system wierzeń. Przyznaje, że przez wyznawców tradycyjnego judaizmu byłaby postrzegana jako grzesznica. Jednak sama postrzega religię jako bardziej osobiste doświadczenie.

orly anan 22
Creatures from Palomino

Uwielbiam mówić po hebrajsku i uwielbiam obchodzić żydowskie święta. Ale uwielbiam też śpiewać piosenki joruba, a na ołtarzu mam Buddę. Jeśli chcesz połączyć się z wiarą, możesz skonsumować te religie i bogów. Myślę, że różne możliwe kombinacje są nieskończone”.

orly anan 25
Creatures from Palomino

Rzeczywiście Orly doświadczyła tak różnorodnych kultur i tradycji. Dzięki temu jest w stanie zręcznie wybrać małe elementy z każdego, które następnie płynnie łączy. Kultury, które studiuje, wykorzystuje jako inspirację, jako składniki własnych, niepowtarzalnych postaci, obiektów i miejsc. Wszystko, co widzisz to fikcja, z odrobiną prawdziwych historii i tradycji. Artystka łączy je w taki sposób, że tworzą coś zupełnie nowego.

orly anan 19

Mistycyzm przedmiotów

Jedną z prawd, których Orly nauczyła się podczas odkrywania wszystkich tych kultur i czego używa w swojej pracy, jest głębokie znaczenie, jakie ludzie przypisują określonym obiektom i miejscom.

Zawsze pociągały mnie sanktuaria i świątynie, ponieważ każdy człowiek może poczuć jakiś rodzaj świętości w obliczu pewnych rzeczy” – mówi.

orly anan 21
Suzan Alexandra

Świątynie i kapliczki to klasyczny przykład, ale stadiony sportowe czy obrazy mogą wywoływać podobne odczucia. Orly jest zafascynowana sposobem, w jaki fizyczne przedmioty i przestrzenie mogą wprowadzać ludzi w trans ze względu na znaczenie, jakie im przypisują. Mogą to być instrumenty i tradycyjne stroje flamenco z czasów jej pobytu w Barcelonie. Może to być także symbolika i ikonografia wykorzystywana podczas festiwali w Kolumbii.

Orly Anan wierzy, że każda osoba ma duchową potrzebę połączenia się z czymś większym niż ona sama. Ma nadzieję, że tak jak wierzący stojąc przed ołtarzem czują świętość, każdy, kto widzi jej pracę, może coś w niej poczuć, niezależnie od tego, czy rozumie na co patrzy. Często mówi o przecięciu rytuału lub tradycji i współczesnej popkultury. Wspomina także o tym, jak to pokazuje, że ludzie są w stanie połączyć się z rzeczami, do których nie odnoszą się od razu. Popkultura jest tak mainstreamowa i może wkroczyć w życie tak wielu ludzi. Orly sugeruje, że wiele teledysków lub piosenek zawiera elementy symboliki historycznej lub duchowej.

orly anan 26

Fajnie, że czasami ludzie nawet nie wiedzą dokładnie, co widzą, ale wciąż ich to pociąga. Popkultura to doskonała przestrzeń do pokazania ludziom bardziej symbolicznych, duchowych, mniej widzialnych części życia, nawet jeśli ich nie rozumieją”.

Path to the Temple, Tropico Festival

Zmiana rzeczywistości

Kiedy poproszono ją o stworzenie plakatu na meksykański festiwal Tropico, pomyślała o różnych plemionach. Studiowała grupy etniczne różnych kultur, i zaczęła wyobrażać sobie jakieś fikcyjne plemię. Przywódca plemienia stoi centralnie, chroniony przez postacie trzymające parasole ozdobione spiralami, które mogą „zahipnotyzować ludzi do tańca”.

Tequilla Cazadores

Potrafię stworzyć stworzenia z innej planety, innego wymiaru. Ludzie mogą się z nimi identyfikować i znajdować znaczenie, nawet jeśli nie wiedzą, skąd pochodzą” – mówi Orly.

Tequilla Cazadores

Porównuje swoją pracę do oglądania filmu w kinie, ponieważ pewna muzyka i kostiumy w filmie potrafiły nagle przyciągnąć widzów we Francji lat 20. XX wieku.

Tequilla Cazadores

Podoba mi się pomysł, że można stworzyć małe przestrzenie w tym wymiarze, które pomogą ludziom podróżować w czasie. Te mikrowszechświaty mogą pozwolić ludziom zanurzyć się w innych światach, światach równoległych. Ta rzeczywistość jest dla mnie zbyt nudna. To naprawdę potrzeba zmiany rzeczywistości, życia w tym fantastycznym świecie. Dzięki temu czuję się bardziej żywa”.

orly anan 23
Tequilla Cazadores

Zobacz także:

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close