Search

La Macchina Studio i ich Retroscena

1_ La Macchina Studio_Retroscena ©Paolo Fusco

Retroscena to dom-manifest z ironicznymi i odważnymi, popowymi scenariuszami popowymi. Tą rewolucję zawdzięcza La Macchina Studio. W Rzymie, w samym sercu dzielnicy Appio Latino, kilka kroków od parku Caffarella, rzymski duet La Macchina Studio przekształca mieszkanie z lat 50. w surrealistyczną scenerię. We wnętrzach rzeczywistość i fikcja współistnieją w quasi-teatralnej scenografii.

4_La Macchina Studio_Retroscena ©Paolo Fusco
© Paolo Fusco

Dzięki multidyscyplinarnemu podejściu dwójki założycieli, studio w nowym projekcie celebruje symbol graficzny. To właśnie grafika łączy architekturę, teatr, muzykę i ilustrację.

21_La Macchina Studio_Retroscena ©La Macchina Studio

Zgodnie z życzeniami klientów – młodej pary – architekci przede wszystkim, z pomocą lokalnych rzemieślników, odzyskali wcześniej istniejącą wenecką podłogę lastryko. Jednocześnie zburzyli cały wewnętrzny układ, aby zrobić miejsce dla nowej historii.

7_La Macchina Studio_Retroscena ©La Macchina Studio

Nowa historia w stylu retro

Rozpoczęli od wstawienia nowych materiałów w miejsce śladów pierwotnych podziałów. W związku z tym część dzienną wyznacza wyraźny pas z czarnego i marmuru Botticino. Przestrzeń wzdłuż korytarza nawiązuje do oryginalnego projektu podłogi z różowawym spoiwem z pyłem pucolanowym. Natomiast w sypialni odnajdujemy ciepłe niuanse ceglastoczerwonego mikrocementu.

22_La Macchina Studio_Retroscena ©La Macchina Studio

W rezultacie powstało połączenie wzorów w różnych usłojeniach i kolorach, które tworzą efekt „kolażu”, kontrastujący z absolutną bielą otynkowanych ścian.

16_La Macchina Studio_Retroscena ©La Macchina Studio

W Retroscena chcieliśmy uwydatnić lekceważący i surrealistyczny charakter architektonicznej opowieści. Opowieści nierozerwalnie związanej z jej fotograficznym alter-ego poprzez zabawę kontrastami kolorów, motywami graficznymi i nieoczekiwanymi interwencjami.” – potwierdzają Gianni Puri i Enrica Siracusa, założyciele La Macchina Studio.

13_La Macchina Studio_Retroscena ©Paolo Fusco

Mieszkanie odkrywa się wzdłuż głównej ściany, co stanowi granicę między przestrzenią prywatną a reprezentacyjną. W ten sposób tworzy krajobraz przerywany trzema różnymi elementami.

17_La Macchina Studio_Retroscena ©Paolo Fusco

Biała lakierowana szafa skrywa niewielki gabinet: schronienie czytelnika, intymną, cichą przestrzeń, odizolowaną od reszty domu. Szaroniebieskie, zlicowane ze ścianą drzwi, które wydają się być narysowane, dają dostęp do salle de bain.

20_La Macchina Studio_Retroscena ©Paolo Fusco

W łazience króluje biała mozaika z wyraźnymi, kontrastującymi fugami. Jednak tą powierzchnie przecina ostrołukowe przejście. Daje ono wgląd w końcową ścianę emaliowaną w kolorze pawich piór i wolnostojącą umywalkę pośrodku.

18_La Macchina Studio_Retroscena ©Paolo Fusco

Wreszcie łukowe drzwi z klasycznego, lakierowanego na niebiesko drewna prowadzą do sypialni z wyraźnymi liniami i przyjazną atmosferą. Drzwi o drewnianym profilu, który wystaje aż 70 cm w kierunku jadalni, stanowią centralny element salonu i zasłaniają meble kuchenne.

12_La Macchina Studio_Retroscena ©Paolo Fusco

Salon to największa przestrzeń w domu. Żółta zasłona biegnie wzdłuż wyburzonej przegrody, wyznaczając obszary i określając miękką granicę między różnymi funkcjami.

6_La Macchina Studio_Retroscena ©Paolo Fusco


Retroscena oferuje zabawną i fantastyczną wizję domu. Odważne wybory kolorystyczne i sprytne sztuczki projektowe nadają wnętrzom osobowość. Dzięki temu zwracają uwagę na mieszkańców, bohaterów teatralnego i architektonicznego miejsca pełnego niespodzianek.

la macchina studio
Enrica Siracusa & Gianni Puri

O La Macchina Studio

Gianni Puri i Enrica Siracusa założyli La Macchina Studio w 2013 w Rzymie. Ich praca dzieli się na projektowanie i badania, a studio bierze udział w wielu międzynarodowych konkursach i wystawach.

La Macchina Studio_Retroscena - soggiorno ©La Macchina Studio
Część dzienna

La Macchina Studio to multidyscyplinarne podejście, dzięki któremu architektura, teatr, muzyka i ilustracja łączą się w idei projektu.

La Macchina Studio_Retroscena - wall ©La Macchina Studio
Ściany

Jedną z głównych cech Studia jest wykorzystanie reprezentacji graficznej jako metody badania. Kolaż, ilustracja, diorama i modele to narzędzia do projektowania, a nie tylko do reprezentacji.

La-Macchina-Studio_Retroscena-pavimenti-flooring-©La-Macchina-Studio.jpg
Podłogi

Ich proces projektowania polega na dodawaniu i nakładaniu treści z różnych kontekstów i źródeł kulturowych. Pomaga to klientowi odczytać wynik z precyzyjnego punktu widzenia.

La Macchina Studio_Retroscena - cinema, living ©La Macchina Studio
Kino, pokój dzienny

Architekturę przepełniają oniryczne i wyobrażeniowe odniesienia. Pochodzą one zarówno z kulturowego zaplecza Studia, jak i od samego klienta. Architekci zachęcają do zgłaszania swoich sugestii poprzez trening wyobraźni, który formalnie przekłada się na projekt.

La Macchina Studio_Retroscena - camera, bedroom ©La Macchina Studio
Sypialnia

La Macchina Studio odpowiada na niepewność współczesności poprzez adaptacyjne podejście. Obejmuje ono zmieniające się aspekty życia i życia codziennego, a ma na celu tworzenie zaskakujących scenariuszy.

La Macchina Studio_Retroscena - bagno, bathroom ©La Macchina Studio
Łazienka

Zobacz także:

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close