Search

Kengo Kuma i nowa biblioteka im. Ibsena

kengo-kuma-ibsen-library-norway-02

Kengo Kuma & Associates, we współpracy z Mad Arkitekter i Buro Happold Engineering, przygotowali propozycję dla nowej biblioteki Ibsena w Skien w Norwegii. Projekt, który pokonał w konkursie konkurencję, stanowi hołd dla światowej sławy dramaturga, Henrika Ibsena. Tak naprawdę to otwarte i angażujące centrum kulturalne w miejscu jego urodzenia.

Propozycja Kengo Kumy ma na celu architektoniczne odzwierciedlenie natury żyły srebra znanej z twórczości Ibsena. W rzeczywistości biblioteka stanie w krytycznym punkcie przecinając miejską scenę Skien. Aby stworzyć zachęcające ustawienie z aktywnym przepływem, propozycja obejmuje wiele wejść ze wszystkich kierunków na każdym poziomie. Budynek zaprojektowano tak, aby połączyć istniejący już park z miękkim krajobrazem na łagodnym zboczu. W ten sposób powstaje szersze otwarcie na miasto, na dodatek bardziej spontaniczne.

kengo-kuma-ibsen-library-norway-01

Kengo Kuma czyta Ibsena

Krzywoliniowy kształt nowej biblioteki starannie rysuje się wokół drzew, wzdłuż obwodu parku, który niemal obejmuje. Dzięki temu powstały jednolite przestrzenie wewnętrzne i zewnętrzne. Miękko zakrzywiony dach nowej biblioteki od strony parku leży nisko. Odnosi się tym samym do ludzkiej skali, a wznosi się w kierunku miasta nawiązując do skali urbanistycznej. Bryła wyraża swoją charakterystyczną obecność wraz z dobrze rozpoznawalnym domem Ibsena jako nowy rdzeń kulturowy. Nie posiada stałych, sztywnych ścian, ale organizuje się na otwartym planie. Swobodny przepływ odbywa się wzdłuż nieliniowych ścieżek, odkrywanych przez odwiedzających podczas przemierzania przestrzeni.

kengo-kuma-ibsen-library-norway-03

Żyła srebra, zgodnie z wymogami briefu, jest realizowana nie w jednej skoncentrowanej strefie, ale w nieoczekiwany sposób przebiega przez cały projekt. Wystawa Ibsena pojawia się wszędzie w różnych mediach, przedmiotach, grafikach, farbach na ekranie, głównie z tyłu na półkach na książki. Ekspozycja wzdłuż zewnętrznej ściany widoczna jest w kierunku miasta, które w większym stopniu zapowiada obecność wielkiego dramaturga.

kengo-kuma-ibsen-library-norway-04

Oprócz swojej podstawowej funkcji bibliotecznej, budynek, który zaprojektował Kengo Kuma, ma służyć także do obsługi mieszkańców. To tu powstanie punkt informacji turystycznej i krajowe centrum Ibsena. Nowa biblioteka sięgnie granic terenu, aby pomieścić dużą powierzchnię zarówno na parterze, jak i pod ziemią.

kengo-kuma-ibsen-library-norway-09

Funkcje dedykowane otwartości i wzajemnemu połączeniu, takie jak kawiarnia i kącik dla dzieci, znajdują się na parterze. Cała kondygnacja łączy się płynnie i całości eksponuje park z jego bujną roślinnością.

kengo-kuma-ibsen-library-norway-05

Tymczasem poziom podziemny zaprojektowano tak, jakby teren był zatopiony. Dzięki temu wywołuje się wrażenie całkowitego zanurzenia, schronienia i zagnieżdżenia pod ziemią. Tą spokojną i kameralną przestrzeń przeznaczono głównie do cichej lektury. Aby dostać się na ten poziom, goście podążają zstępującą podłogą, która stopniowo obniża się wieloma szerokimi stopniami. Formacja ta tworzy łagodne zbocze, z wbudowanymi w nią regałami, działającymi jako miękkie oddzielenie między różnymi wysokościami.

kengo-kuma-ibsen-library-norway-06

Gotowa sceneria

Okazję do przedstawień daje całość projektu. Odnajdujemy go w układzie terenu podziemnego, w przestrzeniach nadziemnych otwierających się na widok urbanistyczny oraz w zewnętrznym amfiteatrze sąsiadującym z naturalnym otoczeniem. Baza architektoniczna oferuje różnorodne możliwości specjalnych efektów scenograficznych. Przede wszystkim oferuje wyjątkowe tła, które podkreślają obecność Ibsena.

kengo-kuma-ibsen-library-norway-07

Projekt odchodzi od konwencjonalnej idei biblioteki, która koncentruje się na badaniach, czytaniu i nauce. Zamiast tego dąży do pełnej integracji zajęć specjalnych i codziennych. Wykorzystując naturalne, ciepłe materiały i tekstury, projekt tworzy wygodne, angażujące zmysły środowisko.

kengo-kuma-ibsen-library-norway-10

Ma to zachęcać ludzi do nauki i tworzenia. Przede wszystkim biblioteka Ibsena została ukształtowana tak, aby przyczyniać się do demokratyzacji społeczeństwa. Ma służyć jako wpływowa arena dialogu, otwartości i integracji sztuki w lokalnej społeczności.

kengo-kuma-ibsen-library-norway-08

Zobacz także:

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close