Search

Styl vintage czyli pochwała modernizmu

Debaixo do Bloco Arquitetura styl vintage Brasilia 17

Brasília to miasto-symbol, hołd złożony ideom modernizmu przez Oscara Niemayera, arcydzieło architektury wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Architektura stolicy Brazylii charakteryzuje się futurystycznymi budynkami ze stali, szkła, marmuru i betonu, wieżowcami, monumentalnymi alejami, prawie całkowitym brakiem chodników, przejściami podziemnymi pod trasami szybkiego ruchu i rozdziałem poszczególnych stref mieszkalnych, administracyjnych, handlowych, przemysłowych. Miasto, nazywane przez Brazylijczyków „fantastyczną wyspą”, oficjalnie otwarto w 1960 roku. Styl vintage czerpie wiele z tego miejsca, okresu i historii, wskazując jak przyjazny i ponadczasowy okazał się być sam modernizm.

Debaixo do Bloco Arquitetura styl vintage Brasilia 16

Mniej więcej właśnie z tego czasu pochodzi budynek 308S w modelowej superquarda Brasilii. W zasadzie to jeden z pierwszych ukończonych bloków mieszkalnych w planie urbanistycznym wymyślonym przez architekta Lucio Costę i architekta krajobrazu Burle Marxa.

Debaixo do Bloco Arquitetura styl vintage Brasilia 21

Aby ulokowane tu mieszkanie mogło sprostać wymaganiom współczesnej rodziny, należało je otworzyć. Brazylijskie studio Debaixo do Bloco Arquitetura zastosowało nowoczesny układ, jednak wykorzystało we wnętrzach naturalny dla tego środowiska styl vintage.

Debaixo do Bloco Arquitetura styl vintage Brasilia 02

Lokalne studio Debaixo do Bloco Arquitetura zmieniło standardowy układ mieszkania, dzieląc główne części mieszkalne na dwie oddzielne przestrzenie. W związku z tym aktualizacja planu polegała na rozcięciu betonowych ścian. W ten sposób powstała jedna wspólna przestrzeń dla całej rodziny.

Debaixo do Bloco Arquitetura styl vintage Brasilia 10

Studio starało się zachować modernistyczne elementy wystroju w mieszkaniu, w tym granilitową podłogę i białe ekrany cobogo. Styl vintage oddaje hołd niezwykłemu miastu i architektowi, który na stałe wpisał się na kartach historii światowej architektury.

Debaixo do Bloco Arquitetura styl vintage Brasilia 06

Projekt podsumowuje eskalację brazylijskiej architektury podkreślającej to, co najbardziej typowe w miejskich rezydencjach i budynkach. Łączy więc  modernistyczne i współczesne technologie biurowe i ich referencje” – mówi pracownia.

Debaixo do Bloco Arquitetura styl vintage Brasilia 15

Czarna zabudowa kuchni z drzwiami ze szkła falistego kontrastuje z białymi blatami. Naturalne światło przechodzi przez kwadratowe wycięcia w ścianie cobogo, rozjaśniając w ten sposób wąską przestrzeń.

Debaixo do Bloco Arquitetura styl vintage Brasilia 12

Styl vintage – drewniane regały na ścianach

W salonie wyrastają z podłogi drewniane, niskie regały, które otaczają cały obszar. Tworzą także ławkę przed dużymi oknami i przestrzeń do przechowywania przedmiotów wzdłuż wewnętrznej ściany. Umeblowanie strefy dziennej stanowi szara sofa i drewniane stoły.

Debaixo do Bloco Arquitetura styl vintage Brasilia 11

W pobliskiej jadalni i bibliotece znajdujemy przedłużenie regału, który tutaj wznosi się prawie do sufitu. Masywny, drewniany system półek zajmują niezliczone książki, a nawet sprzęt audio. Ponieważ mebel powstał na zamówienie, architekci przewidzieli w nim także trzy ukryte przejścia. Prowadzą one do sypialń i łazienki.

Debaixo do Bloco Arquitetura styl vintage Brasilia 07

W głównej sypialni plecy regału tworzą dekoracyjną ścianę z boazerii. Naprzeciw dużych okien znajdujemy rząd czarnych drzwi, za którymi zlokalizowano nie tylko szafę. Także tutaj zastosowano sprytne przejście do łazienki znajdującej się między dwiema sypialniami.

Debaixo do Bloco Arquitetura styl vintage Brasilia 18

Ściany we wspólnej łazience zdobią zielone płytki, które ułożono pionowo. Aranżację zmiękczają dwie okrągłe umywalki umieszczone na drewnianej toaletce. Nad nią umieszczono duże prostokątne lustro.

Debaixo do Bloco Arquitetura styl vintage Brasilia 19

Istniejący ekran cobogo i betonowa ściana z kuchni prowadzą do drugiej sypialni. W tej sypialni szafę pokrywa seria luster, w których odbijają się drewniane meble i dekoracyjne okna.

Debaixo do Bloco Arquitetura styl vintage Brasilia 08

 

Zobacz także:

panteon-brazylijskiej-architektury

nowoczesne-wnetrza-brazylijski-modernizm

zmiana-klimatu-orientalny-styl-vintage-z-holandii

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close