Search

Wabi-sabi w weekendowym domu japońskiej architektki

House Momoyama : Erika Nakagawa Office © Koichi Torimura 03

Erika Nakagawa założyła swoje biuro architektoniczne w Tokio w 2014 roku, a zbudowany w 2016 roku Momoyama House uznaje za swój „przełomowy projekt”. Weekendowy dom w prefekturze Shizuoka charakteryzuje się niezwykle wysokim, falistym betonowym dachem wzniesionym na betonowych filarach. Tworzą one płynne wnętrze, które całkowicie otwiera się na otaczającą przyrodę. Klimat wabi-sabi oddaje przede wszystkim zachowany oryginalny mur okalający nieruchomość.

House Momoyama : Erika Nakagawa Office © Koichi Torimura 09
Zdjęcia: Koichi Torimura

Dom weekendowy na otwartym planie powstał w leniwym nadmorskim miasteczku Atami, półtorej godziny na południe od Tokio. Architekta definiuje ten projekt raczej jako remont, a nie jako zupełnie nową strukturę. Działka o powierzchni 458 m2, położona pośrodku stromego wzgórza, wznosi się nieopodal Brzoskwiniowej (Momo) Góry (Yama).

House Momoyama : Erika Nakagawa Office © Koichi Torimura 01

Wabi-sabi, czyli korzystanie z tego co zastane

Nowa właścicielka zastała tu otaczającą ją ścianę wykonaną z szorstkich kamieni polnych na dole i betonowych bloków żużlowych na górze. Zamiast burzyć wszystko i zaczynać od zera, podejście Nakagawy polegało na włączeniu do projektu istniejącej ściany i ogrodu.

House Momoyama : Erika Nakagawa Office © Koichi Torimura 10

Wykorzystując zewnętrzny obwód posesji jako wyznacznik ścian zewnętrznych budynku, Nakagawa dobudowała duży, nieco nieregularny dach, wsparty na betonowych filarach. Cztery przeszklone ściany otaczają podstawowe funkcje domu. Jednak sprawia wrażenie większego za sprawą przeszkleń na całej wysokości i zwisu dachu w ogrodzie.

House Momoyama : Erika Nakagawa Office © Koichi Torimura 04

Poczułam się trochę ciasno, kiedy wszystkie filary nośne zostały umieszczone pod dachem, więc zdecydowałam się umieścić niektóre z nich również na zewnątrz dachu” – wyjaśnia Nakagawa.

House Momoyama : Erika Nakagawa Office © Koichi Torimura 05

Belki wysunięte z tych zewnętrznych filarów łączą się z filarami pod dachem. W ten sposób pomagają ładnie zacierać granice między wnętrzem a zewnętrzem.

House Momoyama : Erika Nakagawa Office © Koichi Torimura 08

Posadzka z terakoty, która rozciąga się na zewnątrz w ogrodzie, tworząc jadalnię na świeżym powietrzu, wyznacza granicę kuchni / jadalni – od głównej części dziennej. Główna sypialnia i małe miejsce do pracy ukryto za bardzo otwartymi przestrzeniami za pomocą jasnych ścian ze sklejki. Wysoki sufit zapewnia mnóstwo naturalnego światła i widok na pobliską zatokę Sagami i okoliczne góry.

House Momoyama : Erika Nakagawa Office © Koichi Torimura 02

Na tyłach obiektu znajduje się również herbaciarnia z matami tatami. Część wewnętrznych ścian i sufitu pokrywa jasna sklejka, a część pozostawiono w surowym betonie. W związku z tym nowoczesna estetyka wabi-sabi przesyca pomieszczenie.

House Momoyama : Erika Nakagawa Office © Koichi Torimura 07

 

Zobacz także:

japonskie-domy-awangardowy-minimalizm

kengo-kuma-architekt-postindustrialny

design-wnetrz-w-stylu-wabi-sabi

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close