Search

Design wnętrz mieszkania w stylu wabi sabi

the_imperfect_residence_nelson_chow_ncda_hong_kong_photography_harold_de_puymorin_desig_wnętrz_01

Nazwa zaprojektowanej przez Nelsona Chowa, właściciela pracowni NCDA z Hongkongu – „The Imperfect Residence”, jest nieco myląca. Niedawno odnowione mieszkanie w Hongkongu w rzeczywistości stanowi paradygmat domowej perfekcji. Jednak tytuł zwięźle nawiązuje do idei przyświecającej projektantowi, a mianowicie starożytnej japońskiej filozofii wabi-sabi. Opiera się ona na znajdowaniu piękna w niedoskonałej i cennej prostocie. Przełożona na design wnętrz zasada stworzyła rezydencję pełną dyskretnej elegancji i współczesnego minimalizmu. Tu wszystko płynnie zintegrowano z materiałem budowlanym, a odważne geometrie łączą się z materiałami w ich naturalnym, nie poddanym obróbce stanie.

the_imperfect_residence_nelson_chow_ncda_hong_kong_photography_harold_de_puymorin design wnętrz 07

the_imperfect_residence_nelson_chow_ncda_hong_kong_photography_harold_de_puymorin desig wnętrz 12

Trzymając się japońskiej dialektyki wystroju wnętrz, nawiązującej do wabi-sabi, mieszkanie tworzy uroczystą, trzyetapową podróż. Prowadzi ona z Ogrodu Rzeźby, przez Sanktuarium do Ołtarza. Trzy główne przestrzenie połączone ciemnymi pasażami są przewiewne i jasne, całościowo zaprojektowane jako zwięzłe kompozycje.

the_imperfect_residence_nelson_chow_ncda_hong_kong_photography_harold_de_puymorin design wnętrz 03

the_imperfect_residence_nelson_chow_ncda_hong_kong_photography_harold_de_puymorin design wnętrz 04

Design wnętrza czerpiący z japońskiej tradycji

Wychodząc przedsionka zanurzonego w ciemnym drewnie, trafiamy do salonu inspirowanego ogrodem rzeźby. Tu gładkie, ręcznie szczotkowane ściany z gipsu i parkiet z elementami marmuru, tworzą eklektyczne tło „krajobrazowe” dla selekcji rzeźbiarskich form. Całość dodatkowo wzmacniają metalowe, oksydowane detale czarne i szare marmurowe piony.

the_imperfect_residence_nelson_chow_ncda_hong_kong_photography_harold_de_puymorin design wnętrz 13

Rzeźbami w tym ogrodzie tak naprawdę są meble i dodatki. Od oszałamiającego stołu z mosiądzu i marmuru, po mosiężny kinkiet podobny do talizmanu ozdobiony kamieniami półszlachetnymi. Między nimi mosiężno-porcelanowy żyrandol w kształcie latarni, podobnie jak kinkiet autorstwa nowojorskiego studia projektowego Apparatus. Wreszcie okrągła płyta z wolno utleniającego się brązu, która służy jako uchwyt do otwierania ukrytej szafki telewizyjnej.

the_imperfect_residence_nelson_chow_ncda_hong_kong_photography_harold_de_puymorin_desig_wnętrz_05

the_imperfect_residence_nelson_chow_ncda_hong_kong_photography_harold_de_puymorin_desig_wnętrz_06

Wszystkie elementy przemawiają tym samym odważnym geometrycznym językiem i wystawną, sensualną materialnością. Zgodnie z minimalistycznym etosem projektanta, wszystkie schowki ukryte za, inspirowanymi ekranem shoji, składanymi panelami. Bez problemu zintegrowano je ze ścianami, a szafkę audio ukrywa marmurowy podest biegnący przez całą długość pokoju.

the_imperfect_residence_nelson_chow_ncda_hong_kong_photography_harold_de_puymorin_desig_wnętrz_09

the_imperfect_residence_nelson_chow_ncda_hong_kong_photography_harold_de_puymorin_desig_wnętrz_02

Otwarcie jednego ze składanych paneli ściennych wyściełających marmurowy pion ujawnia wejście do Sanktuarium. Sięgając po wyłożoną drewnem podwyższoną platformę inspirowaną koncepcją genkan – tradycyjnego japońskiego holu oddzielającego świat zewnętrzny – w części sypialnej dominuje duże okno, które oświetla harmonijny zestaw geometrii i materiałów.

the_imperfect_residence_nelson_chow_ncda_hong_kong_photography_harold_de_puymorin_desig_wnętrz_10

the_imperfect_residence_nelson_chow_ncda_hong_kong_photography_harold_de_puymorin_desig_wnętrz_08

Kolejne ukryte drzwi, te na końcu podwyższonego korytarza, prowadzą do ołtarza, a mianowicie garderoby i głównej łazienki. Przestrzeń otoczona wyciszoną paletą marmuru i ręcznie szczotkowanego tynku, jest miejscem spokoju i refleksji. Na drugim końcu marmurowego podium rozciąga się dwuosobowa umywalka z brązu, szafka i duża wanna, a para marmurowych kolumn skrywa wszystkie akcesoria. Podobnie jak reszta mieszkania, łazienka jest nie tylko piękna i funkcjonalna, ale także wydaje się oazą. Tym samym design wnętrz realizuje w pełni swoje zadanie.

the_imperfect_residence_nelson_chow_ncda_hong_kong_photography_harold_de_puymorin_desig_wnętrz_11

 

Zobacz także:

wabi-sabi-czyli-zen-design

lampy-do-salonu-w-roku-2020-oswiecone-piekno

ogrod-japonski-czym-jest-naprawde

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close