Search

Yayoi Kusama tworzy dla Veuve Clicquot

yayoi kusama 02

Do interpretacji wyśmienitego cuvée Veuve Clicquot, La Grande Dame, przystąpiła japońska artystka – Yayoi Kusama. Tworzy ona rzeźbę do limitowanej edycji z kwiatami, kropkami i przesłaniem nadziei. To bez wątpienia jedna z najbardziej ambitnych kooperacji domu szampana i artystycznego świata w ostatnim czasie.

yayoi-kusama-portrait
© Yayoi Kusama

Zapowiadane jako pochwała „energii witalnej, miłości i celebracji życia”, partnerstwo objawia się w postaci kwiatowej rzeźby. Nosi ona tytuł Moje serce, które kwitnie w ciemności nocy. Dla szerszej publiczności przewidziano butelkę i etui o podobnym wyglądzie. Pojawią się już we wrześniu w Japonii, Stanach Zjednoczonych i Francji, a także w Wielkiej Brytanii. Tu zapowiedziano oficjalna premierę wraz z prezentacją w Selfridges Corner Shop w Londynie.

la-grande-dame-x-yayoi-kusama

Rzeźba owija się wokół magnum Veuve Clicquot La Grande Dame 2012, nowego rocznika wypuszczonego dopiero we wrześniu ubiegłego roku. Przedstawia pięć kwiatów, każdy w bujnej polce w psychodeliczne odcienie. Przypomina serię Kwiaty kwitnące o północy, którą artystka po raz pierwszy zaprezentowała w 2009 roku. Podobnie jak oryginalne, większe elementy, Moje serce, które kwitnie w ciemności nocy, także zdobią ręcznie malowidła. W zasadzie każdy element zawiera ponad 1000 precyzyjnie umieszczonych kropek. Hipnotyzujące kwiaty, wraz z liśćmi i łodygami w żywej palecie zieleni, błękitu i żółci, wykonano z żywicy i miedzi. Całość pokryto lakierem UV, aby uzyskać kuszący połysk.

yayoi kusama 01

Ten sam motyw kwiatowy pojawia się na szerzej dostępnym pudełku na szampana, na tle kropek w charakterystycznym dla marki żółto-czarnym kolorze. Podobny wzór pojawia się także na etykiecie butelki i collarette. Choć to subtelne interwencje, jednak natychmiast można je rozpoznać jako dzieło Kusamy.

yayoi kusama

Bąbelki szampana i kropki Yayoi Kusamy

Yayoi Kusama i Veuve Clicquot współpracowali wcześniej w 2006 roku. Wtedy artystka pokryła czerwonymi kropkami oryginalny portret założycielki domu szampańskiego Nicole Barbe Ponsardin. Wydarzenie miało miejsce na aukcji charytatywnej w Tokio. Zarówno wtedy, jak i teraz, szczególna wzajemna sympatia wynika z podobieństwa kropek do bąbelków szampana.

Kwiaty rozkwitające o północy | Yayoi Kusama
Kwiaty rozkwitające o północy | Yayoi Kusama

Nowe kreacje Kusamy niosą ze sobą również przesłanie nadziei i optymizmu. Tytuł rzeźby, Moje serce, które kwitnie w ciemnościach nocy, jest echem stwierdzenia „na cały świat”, które słynna artystka wydał w kwietniu, w ferworze pandemii Covid-19.

Pośród tego historycznego zagrożenia, krótki błysk świateł wskazuje na przyszłość, zaśpiewajmy radośnie tę pieśń o wspaniałej przyszłości” – napisała.

Dzięki motywom odrodzenia i transformacji, nowa grafika Kusamy jest nie tylko pożądana, ale także to taże doskonały sposób na zakończenie trudnego roku.

resize-Flowers-that-bloom-at-midnight
Kwiaty rozkwitające o północy | Yayoi Kusama

 

Zobacz także:

frank-gehry-i-zlota-butelka-hennessy-x-o

lorbe-polska-wodka-infuzowana-kawiorem

gold-grail-gin-slodko-slony-smak-lata

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close