Search

Architektoniczna chmura studia Fuksas

Cloud w Rzymie projektu Studia Fuksas

 

Studio Fuksas, prowadzone przez małżeństwo Massimiliano oraz Dorany Fuksas, zaprojektowało największą budowlę wybudowaną w Rzymie na przestrzeni ostatnich 50 lat. Cloud to imponujacej powierzchni obiekt architektoniczny na mapie Europy.

Wyczekiwane nowe przestrzenie użytkowe

Konstrukcja budynku rozpoczęła się w 2012 roku i została nagrodzona wyróżnieniem Best Building Site. Kompleks jest przyjazny środowisku i składa się z kombinacji przestrzeni o różnych funkcjach, takich jak audytorium, przestrzeni wystawienniczych, hotelu czy liczącej 55 tys. m2 przestrzeni publicznej. Łączy w sobie strefy turystyczne oraz handlowe słynnego miasta.

Centrum znajduje się w europejskiej dzielnicy Rzymu i rozdzielone zostało na trzy konceptualne części, ustanowione przez architektów. Nazwane zostały one kolejno Theca and Cloud oraz the Blade. Mieszczą w sobie główne foyer, punkt informacyjny, halę kongresowo-wystawienniczą, szklano-metalową przestrzeń wspólną dla spotkań i wielkoskalowych wydarzeń, audytorium oraz hotel mieszczący w sobie 439 pokoi.

Chmura pełna technologicznych rozwiązań

Strefa nazwana The Cloud jest prawdopodobnie najbardziej złożoną i konstrukcyjnie najbardziej intrygującą częścią całego kompleksu. Jej forma przypomina kokon, zwieszony nad pozostałymi przestrzeniami. Wykonana została przy wykorzystaniu zaawansowanych technologicznie materiałów, takich jak membranowego włókna szklane oraz odporny na ogień silikon. Te rozwiązania wykorzystane zostały również przy kolejnych elementach i częściach architektonicznego kompleksu. Opracowano zaawansowany system niewymuszonej wentylacji pomieszczeń, system wykorzystujący wodę deszczową oraz panele fotowoltaiczne.

Kontynuacja architektonicznego motywu

Małżeński duet zaangażował się również w nadawanie charakteru większości wnętrz. W głównym audytorium umieszczono charakterystyczne fotele, które studio zaprojektowało dla Poltrona Frau. Dodatkowo, w odniesieniu do swojego projektu, Fuksas zaprojektowali również lampę noszącą tę samą nazwę, Cloud, która wyprodukowana została przez włoską firmę iGuzzini.

Zobacz także:

Massimiliano Fuksas dekoruje Doney cafè

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close