Search

Brutalistyczny latający spodek w Szardży

latający spodek brutalizm

Jeden z zabytków architektury Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Latający Spodek, otrzymał nowe życie. Wszystko za sprawą renowacji, która była możliwa dzięki Sharjah Art Foundation i architektki Mony El Mousfy z SpaceContinuum Design Studio.

latający spodek w Szardży 01

„Latający spodek” to jeden z najważniejszych zabytków architektury brutalizmu w Szradży. Okrągły, efektowny budynek, podobnie jak katowicki Spodek wzniesiono w latach 70. XX wieku i otwarto w 1978 roku. W 2012 roku obiekt, który znajdował się w stanie ruiny, zakupiła Sharjah Art Foundation (SAF). Następnie otrzymał nowe życia dzięki renowacji, do której doprowadziła fundacja i architektka Mona El Mousfy z SpaceContinuum Design Studio.

latający spodek w Szardży 04

Projekt budynku wyróżnia się brutalistycznymi wpływami i niezwykłym wyglądem na tle śródmieścia Szardży. Okrągła konstrukcja ma baldachim w kształcie gwiazdy, który, wraz z siedmiometrową kopułą nadaje jej kosmiczny wygląd. Jego panoramiczna fasada jest wsparta na filarach w kształcie litery V.

latający spodek w Szardży 02

Latający spodek kultury i sztuki

Pierwotnie konstrukcja mieściła restaurację, później kiosk, sklep z wyrobami tytoniowymi, sklep z pamiątkami, cukiernię i delikatesy. Jednak po renowacji całkowicie zmieniła swoje przeznaczenie. Przeprojektowany Latający Spodek przekształcono w przestrzeń artystyczną i publiczną z kawiarnią, dziedzińcem i przestrzeniami do zajęć.

latający spodek w Szardży 07

Obiekt podkreśla bogatą historię architektoniczną regionu i przeplataj się do dziś poprzez program współczesnej kultury, jednocześnie łącząc i angażując lokalną społeczność. Już od 2015 roku to przestrzeń dedykowana SAF i taką oczywiście pozostanie.

latający spodek w Szardży 09

Latający spodek uwielbiają kolejne pokolenia mieszkańców Szardży od momentu jego otwarcia pod koniec lat 70. Zależało nam nie tylko na zachowaniu jego charakterystycznej struktury, ale także na przywróceniu jej dla naszej społeczności jako miejsca spotkań, nauki i twórczości.

latający spodek w Szardży 10

Zachowując charakterystyczne cechy oryginalnego budynku, projekt dodaje również nową warstwę dynamiki do przestrzeni. Pozwala nam także mocniej angażować się w życie społeczności w całym emiracie. Podkreśla etos, który kieruje wszystkimi pracami Fundacji związanymi z ochroną architektury i historią”- mówi HoorAl Qasimi, dyrektor SAF.

latający spodek w Szardży 11

Latający spodek właśnie został ponownie otwarty dla publiczności dzięki nowej, specyficznej dla miejsca instalacji multimedialnej „Nowhere Less Now 3 [latający spodek]”, autorstwa Lindsay Seers i Keitha Sargenta, którzy odpowiedzieli swoją sztuką „architekturę ery podbojów kosmicznych budynku”.

latający spodek w Szardży 03

 

Zobacz także:

chinski-brutalizm-dzisiaj-alberto-bologna

panteon-brazylijskiej-architektury

powsciagliwy-monumentalizm-centrum-kultury-i-sztuki-shou

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close