Search

Meble do pokoju dziennego i nie tylko

meble do pokoju dziennego 27

Pożegnaliśmy rok 2020 i większość z nas nastraja się, aby jak najszybciej o nim zapomnieć. Najłatwiejszy sposób na zmianę i odświeżenie atmosfery to oczywiście nowe meble do pokoju dziennego. Salon, jako centrum życia rodziny, w tym roku musiał zmierzyć się z całkiem nowymi wyzwaniami. Właśnie dlatego stanowi najbardziej wdzięczny temat do omówienia u progu roku 2021.

Vanity Fair XC Poltrona Frau Style & Design Centre
Vanity Fair XC | design: Poltrona Frau Style & Design Centre

Nowe trendy w urządzaniu salonu przedstawiają odpowiedzi na szereg nowych funkcji i potrzeb, którym musi in sprostać. Niezależnie od tego, czy celujemy w przedefiniowanie całej przestrzeni, czy tylko w nowe meble do pokoju dziennego. Zarówno modne zielenie na ścianach czy sofy bouclé ukazują jasno, że w nadchodzącym sezonie chodzi o to by nadać przestrzeni odważny wygląd.

Times Lounge | design- Spalvieri & Del Ciotto | Poltrona Frau
Times Lounge | design: Spalvieri & Del Ciotto | Poltrona Frau

Jednak w w wiodących nowych trendach każdy znajdzie coś dla siebie. Można wybrać spokojne, relaksujące stylizacje nawiązujące do natury. Tu sprawdzą się ziemiste odcienie tapicerki i sukulenty.

meble do pokoju dziennego 44

Można także puścić wodze wyobraźni i wykazać się kreatywnością dzięki maksymalistycznemu klimatowi. Od wielokolorowych dywanów po nieoczywiste i z pozoru niedopasowywane miękkie meble do pokoju dziennego.

meble do pokoju dziennego 31

Cokolwiek wybierzemy, zawsze wybierzemy dobrze. Nie możesz się pomylić, ponieważ chodzi o wyrażanie siebie i maksymalne wykorzystanie przestrzeni, którą masz do dyspozycji w 2021 roku…

meble do pokoju dziennego 35

Wielofunkcyjne meble do pokoju dziennego


Wielofunkcyjność to słowo klucz dla nowej rzeczywistości w salonie. Teraz nasze domy przekształcają się w biuro, siłownię i bar typu pop-up. Sprytne pomysły, nie tylko na przechowywanie, stały się więc koniecznością.

Hector by Vincent Van Duysen 03_LR
Hector | design: Vincent Van Duysen | Molteni

Pufa ze schowkiem zapewni miejsce do przechowywania sprzętu do ćwiczeń lub artykułów biurowych. Natomiast składane biurko pozwoli na przekształcenie mniejszych przestrzeni w domowe biuro przy minimalnej ingerencji.

Grant | design- Tristan Auer | Poltrona Frau
Grant | design: Tristan Auer | Poltrona Frau

Elastyczne szafki, które można stosować w całym domu tworzą sprytne kombinacje dla szeregu potrzeb i rozwiązań. Te funkcjonalne, piękne i osobiste rozwiązania dają również poczucie spokoju, co jest szczególnie ważne w chwili, gdy spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach.

Cestlavie | design- GamFratesi | Poltrona Frau
Cestlavie | design: GamFratesi | Poltrona Frau

Jednak wszechstronność mebli nie dotyczy wyłącznie przechowywania, choć z pewnością to najważniejsza potrzeba naszych czasów. Meble do pokoju dziennego to także stolik kawowy, który może jednocześnie pełnić rolę ławki. Nieoczywiste i zaskakujące funkcjonalności to zdecydowanie kierunek, w którym obecnie idzie design.

meble do pokoju dziennego 17

Dywanowy zawrót głowy

Na czym ustawimy meble do pokoju dziennego? W przyszłym roku spodziewamy się, że twarde podłogi z drewna czy kamienia wciąż będą cieszyły się popularnością. Oznacza to, że charakter i akcent we wnętrzu na poziomie gruntu wciąż spoczywa na barkach dywanów i chodników.

meble do pokoju dziennego 21 point of design 09

Nakładanie się warstw tych dwóch materiałów zapewnia dodatkowy poziom komfortu pod stopami. Jednocześnie pozwala na wprowadzenie koloru do pomieszczenia i wytyczenie poszczególnych obszarów; szczególnie w pomieszczeniach na planie otwartym. Warto rozważyć duże i odważne nadruki z wyrazistym wzorem i jasnymi kolorami, aby stworzyć centralny punkt w pomieszczeniu.

meble do pokoju dziennego 33

Błękitne tło

Ciekawa zmiana dotyczy tła, jakim oprawiamy dzisiaj meble do pokoju dziennego i całą aranżację salonu. Obserwujemy, że największą popularnością do niedawna cieszyły się neutralne odcienie.

meble do pokoju dziennego 34

Jednak w nadchodzącym sezonie dominację przejmą miękkie i wszechstronne odcienie, takie jak różany róż i błękit nieba. Niebieski doskonale sprawdza się w ruchliwych przestrzeniach, w których szukasz poczucia spokoju. Właśnie w takich jak chaotyczny salon rodzinny.

meble-do-pokoju-dziennego-21-point-of-design-06.jpg

Niebieski to jeden z kolorów, które wymagają od oczu niewielkiej lub żadnej korekty. Właśnie ta cecha pomaga stworzyć poczucie spokoju i harmonii w domu. Błękit nie tylko zapewnia wyciszenie, ale jest również żywy, wprowadzając w przestrzeń więcej wigoru i energii niż bardziej tradycyjne, neutralne tony.

meble-do-pokoju-dziennego-21-point-of-design-06.jpg

Obfita wspaniałość

Majestatyczna okazałość to kontynuajca trendu, który pojawił się już w roku 2020. Ale teraz zmierza w kierunku wspaniałego oświetlenia i obejmuje także iście królewskie meble do pokoju dziennego.

meble do pokoju dziennego 21 point of design 02

Ty samym aksamit pozostaje kluczowym wyborem jeśli mowa o tkaninach. Popularne pozostają tapicerki w odcieniach szarości i pomarańczy, podobnie jak bogate granaty i szmaragdy.

meble do pokoju dziennego 21

Inwestycja w aksamitną sofę to świetny sposób na uzyskanie odpowiedniego wyglądu. Meble do pokoju dziennego to przede wszystkim modułowe siedzisko i wokół niego powstaje tak naprawdę cała aranżacja.

meble do pokoju dziennego 28

Jednak królewska tkanina spełni też rolę prawdziwej ozdoby na jadalnianych krzesłach lub miękkich poduszkach. Aby zachować równowagę i zapewnić odpowiedni efekt, z pewnością warto rozważyć efektowną oprawę oświetleniową.

meble do pokoju dziennego 32

Surowość nagiej ziemi

Wkraczając w nową dekadę, ludzie pragną spokoju, który można osiągnąć za sprawą czystej i surowej palety. Po tym jak Dulux ogłosił swoim kolorem roku 2021 „Brave Ground” neutralne odcienie wracają z nową siłą.

meble do pokoju dziennego 11

W tym sezonie neutralne kolory łączą się z akcentami kolorystycznymi, a bogate, ziemiste barwy dodają osobowości i głębi. Ta astetyczna surowość przechodzi również na tekstury. Meble do pokoju dziennego dostarczają dotykowych wrażeń dzięki drewnu, kamieniowi czy lnu.

meble do pokoju dziennego 25

Zieleń zawsze w modzie

Ludzkie oko, spośród wszystkich kolorów, odróżnia najwięcej odcieni barwy zielonej. Odzwierciedla ona naturę i kojarzy się z odpoczynkiem na świeżym powietrzu. Dzięki temu zieleń tworzy idealny nastrój w strefach domu dedykowanych relaksowi.

meble do pokoju dziennego 26

Aby zapewnić spokojną przestrzeń życiową, można użyć zieleni na wszystkich ścianach. Dzięki temu uzyskuje się przytulny, otulający wygląd.

meble do pokoju dziennego 15

Wspaniałe odcienie klejnotów, takie jak opalizujące szmaragdy i granaty pawiego pióra, wprowadzają ciepło i charakter do pomieszczenia. Doskonale komponują się z nimi meble do pokoju dziennego w bogatych odcieniach gorzkiej czekolady.

meble do pokoju dziennego 21 point of design 07

Outdoor w środku

W 2021 roku z pewnością doświadczymy kontynuacji przenikania się strefy wewnętrznej i zewnętrznej. Zwłaszcza, że w domach spędzamy więcej czasu.

Chodzi nie tylko o przenoszenie życia dziennego na zewnątrz, ale także wykorzystywanie roślin w domu. W związku z tym meble do pokoju dziennego dopełnią łatwe w pielęgnacji sukulenty oraz większe rośliny liściaste. Żywa zieleń nada naszym salonom atmosferę eskapizmu, spokoju i relaksu.

meble-do-pokoju-dziennego-19.jpg

Ucieczka na wieś w nowoczesnym wydaniu

Współczesny styl rustykalny to silny trend, który obserwowaliśmy przez cały 2020 rok. Spodziewamy się więc, że utrzyma się on również w tym roku.

meble do pokoju dziennego 21 point of design 04

W wyniku lock down’u klienci poczuli potrzebę życia na świeżym powietrzu, swojskiego życia. Projektanci i producenci zaproponowali więc elementy, stanowiące mieszanką stylu wiejskiego z nowoczesnym akcentem.

Chester Line | poltrona frau | meble do pokoju dziennego
Chester Line | Poltrona Frau Style & Design Centre

Wystarczy spojrzeć na reedycje i nawiązania do klasycznych sof. Poltrona Frau proponuje tradycyjne pikowanie oraz wyrafinowaną sylwetkę. To sofa Chesterfield XXI wieku, idealna dla tych, którzy szukają tradycyjnego designu, ale dostosowanego do współczesnych potrzeb.

Camaleonda B&B Italia
Camaleonda | design: Mario Bellini | B&B Italia

Kolejną ikoną posłużyła się B&B Italia sięgając po kultową sofę Mario Belliniego – Camaleondę.

Klasyczne motywy kwiatowe

Klasyczna tapeta w kwiaty powraca do naszych salonów. Jednak nie tylko po prostu przykleja się do ścian, zasłania też sufity.

Giardino segreto | design- WallPepper® Creative team
Giardino segreto | design: WallPepper® Creative team

Małe i nieco staromodne kwiatowe wzory, takie jak Giardino segreto od WallPepper® łączą nas z naturą i sprawiają, że czujemy się chronieni. Zwłaszcza jeśli przechodzą i ciągną się także nad głową zdobiąc sufit. Dla bardziej współczesnego salonu, tapeta z organicznym splotem to doskonały wybór, szczególnie w połączeniu z ciemniejszym drewnem.

Lust | design- Alice Carmen Goga | Wallpepper
Lust | design: Alice Carmen Goga | WallPepper®

Niezrównana tekstura Bouclé

Trend na ten miękki materiał zaczął się w 2020 roku i wydaje się wciąż rozprzestrzeniać. Jej sensualność i trójwymiarowa struktura bouclé stanowią wyrazisty element. Dla odważnych w postaci obicia sofy, dla poszukiwaczy subtelności – jako teksturowana poduszka.

meble do pokoju dziennego 22

Gdy meble do pokoju dziennego zdobi bouclé, to kontrast może pomóc stworzyć harmonię. Dlatego prosty drewniany stół bez dodatków pomoże zrównoważyć glamowy klimat, jaki potrafią wprowadzić takie sofy. Ciemne kolory lakieru sprawią, że materiał bouclé w kolorze kości słoniowej staje się niezwykle atrakcyjny.

meble do pokoju dziennego 12

Szukasz pomysłów na salon na planie otwartym?

Mieszkanie w przestrzeni na otwartym planie powoli stało się częścią naszego codziennego życia. Od domowego biura w salonie po kuchnię z jadalnią. Dobry projekt obszaru szeroko pojętego pokoju dziennego musi wykorzystać to co najlepsze i najbardziej funkcjonalne. Sprytne pomysły na dekorację i stylizację sprawią, że otwarty plan można zorganizować tworząc oddzielne, choć jednolite strefy.

meble do pokoju dziennego 18

Oznaczanie kolorem

Plan otwarty nie musi być pozbawiony różnych osobowości dedykowanych różnym celom. Pokój dzienny to duży obszar, gdzie zarówno odpoczywamy wylegując się na sofie, jaki jemy posiłki i pracujemy.

meble do pokoju dziennego 29

Praktycznie wszystkie nasze aktywności odbywają się w jednej przestrzeni. Jednak nie oznacza to konieczności wyznaczania stref kilkoma kolorami. Wystarczy zaakcentować zmianę funkcji jedną, charakterystyczną ścianą, na przykład za sofą.

meble do pokoju dziennego 13

Można także stworzyć blok koloru, aby wydzielić przestrzeń domowego biura w układzie otwartym. W takim przypadku warto popracować z wciągającym kolorem. Neutralne, jasne pozostałe ściany stworzą harmonijny przepływ i spójne tło dla akcesoriów i mebli do pokoju dziennego.

HUTCHINGS BARN DEVON

Odrębne obszary o różnych teksturach

Tą stodołę przekształcono w jedną długą przestrzeń mieszkalną na otwartym planie. Zachowano lekkość i przestronność, a w całej przestrzeni dominuje ciemnoniebieska i zielona kolorystyka. Jednak, aby stworzyć wyraźny podział między jadalnią a przestrzenią mieszkalną, użyto różnych tekstur i materiałów. Piec opalany drewnem otaczają pluszowe sofy z kruszonego aksamitu w kolorze turkusowym i musztardowym. Pod stopami miękkość i ciepło zapewnia stary dywan. Natomiast jadalnię spaja naturalne drewno stołu i drewniane stołki barowe przy kuchennym barze śniadaniowym na drugim końcu.

meble do pokoju dziennego 23

Częściowy podział przestrzeni

Otwartą przestrzeń można podzielić za pomocą centralnej kolumny. Postać takiej ściany działowej często przyjmuje regał, ciągnący się od podłogi do sufitu. Zapewnia on także dodatkowe miejsce do przechowywania, stanowiąc jednocześnie dekoracyjny akcent w wystroju salonu. Meble do pokoju dziennego mają przecież umożliwiać nam nie tylko miękkie siedzenie i wygodne oparcie.

Otaczamy się wieloma rzeczami. Niektórych potrzebujemy od czasu do czasu, innych używamy stale. Jednak bez względu na to wszystkie powinny mieć swoje miejsce. Większość z nas tego nie zauważa, ale wyposażenie naszych mieszkań niemal w połowie to systemy magazynowe.

Szafki, półki i sofy z szufladami pod siedziskiem kryją nasze ubrania, artykuły gospodarstwa domowego, sprzęt AGD i wiele więcej. Jednocześnie konieczny jest dobór odpowiedniego systemu przechowywania i harmonijne umieszczenie go w wybranym pomieszczeniu. Szczególnie jeśli chodzi o meble do pokoju dziennego.

meble do pokoju dziennego 30

Przechowywanie i meble do pokoju dziennego

Najczęściej definiujemy przestrzenie do przechowywania w sypialniach, korytarzach, garderobach, salonach. W pierwszych trzech przypadkach jest całkiem jasne, jak je wyposażyć. Jednak problemy mogą pojawić się właśnie w salonie.

meble do pokoju dziennego 24

Po pierwsze, salon jest przeznaczony do relaksu i przyjemnej rozrywki, więc nie można go po prostu zamienić w spiżarnię. Po drugie, meble w pokoju są dość obfite i strojne. Dlatego umieszczając w nim systemy przechowywania, nieuchronnie ryzykujemy zaśmiecenie przestrzeni. Na szczęście projektanci oferują wiele pomysłów tym, którzy szukają możliwości zatrzymania niezbędnych i ważnych rzeczy w salonie.

meble do pokoju dziennego 44

Wykorzystanie istniejących powierzchni

Przechowywanie warto rozpocząć od poziomych powierzchni, które już istnieją. Jeśli lubimy ozdoby i akcesoria, a liczba ważnych rzeczy w salonie jest daleka od koncepcji minimalizmu, nie koniecznie sięgajmy po kolejne szafki i nowe półki.

meble do pokoju dziennego 37

Słuchawki można zawiesić na oparciu krzesła, a ulubione świece, książki, sukulenty i ładne drobiazgi ustawić na kominku, parapecie i stoliku do kawy. Stos czasopism można wsunąć pod stolik do kawy lub on może posłużyć jako półka dla oprawionych zdjęć. W ten sposób powstaje przemyślane i organiczne rozmieszczenie rzeczy, które są drogie sercu i gustowi mieszkańca.

meble do pokoju dziennego 21 point of design 05

Odchudzone meble do pokoju dziennego


Nieporęczne meble do pokoju dziennego stanowczo idą w odstawkę, ponieważ masywny i obszerny oznacza brak przestronności. Dlatego całkowicie odchodzi się od wypełnianie salonu szafkami i komodami o imponujących rozmiarach. Zamiast tego stosuje się płaszczyzny pionowe: zamknięte półki na ścianach, haczyki i konsole sporo mieszczą i oszczędzają dużo miejsca.

Obserwujemy meble do pokoju dziennego o precyzyjnych, geometrycznych liniach. Nowoczesne systemy przechowywania są lakoniczne i mobilne – mają przeważnie kwadratowy i prostokątny kształt, dzięki czemu można je dowolnie przestawiać w salonie lub w razie potrzeby wsuwać w róg.

Pochwała wszechstronności

Jeśli system przechowywania może służyć do magazynowania różnych rzeczy, znacznie zaoszczędzi miejsce. Najlepszym przykładem takiego rozwiązania jest wózek barowy.

Giorgetti_SL_Host
Stolik barowy Host | design: Adam D. Tihany | Giorgetti

Przedmiot ten może być używany nie tylko do serwowania napojów i przekąsek, ale także do przechowywania naczyń i prezentowania stylowego wystroju w salonach w stylu loftów i apartamentach typu studio.

Giorgetti_AtelierMilano_202o point of design 02
Domus | design: Carlo Colombo i Centro Ricerche Giorgetti

Indywidualność optymalnym rozwiązaniem

Skrojone na miarę regały i szafy to idealny sposób na utrzymanie harmonii w salonie i usunięcie z zasięgu wzroku wszystkiego na co nie chcemy patrzeć. Właśnie dlatego czołowi producenci zawsze oferują rozwiązanie skrojone na miarę danego wnętrza. Możliwość zamówienia mebli lub konstrukcji podwieszanych według indywidualnych parametrów to najlepszy sposób na podkreślenie wyjątkowego charakteru tych mebli do pokoju dziennego.

Porro_System_Piero Lissoni_Porro CRS_01
System CRS | design: Piero Lissoni | Porro

Nisze zamiast szafek

Wykorzystanie wnęk do przechowywania rzeczy to technika projektowania zapożyczona z japońskich wnętrz. W Krainie Kwitnącej Wiśni ceni się przede wszystkim minimalizm i zwięzłość. W związku z tym każdy centymetr kwadratowy powierzchni mieszkalnej powinien być wyposażony w jak największą racjonalność.

Lion, Francja | Interior design- Studio Razavi
Lion, Francja | Interior design-:Studio Razavi

Dlatego szafy są generalnie odrzucane, a rzeczy przechowywane są w specjalnie wyposażonych wnękach. W ten sposób zachowana zostaje precyzyjna geometria przestrzeni, tak ważna w kulturze japońskiej. Pomieszczenie zyskuje natomiast atmosferę swobody i lekkości.

Nawet jeśli styl mebli do pokoju dziennego daleki jest japońskiemu minimalizmowi, warto przyjąć koncepcję z niszami. W zależności od rzeczy, które w nich przechowujemy, możesz zostawić je otwarte lub zamówić drzwi, które organicznie uzupełnią wnętrze salonu. Drzwi mogą być otwierane i przesuwane, wykonane z drewna, tkaniny, papieru, szkła, a nawet porcelanowych płyt.

lema selecta 07
Selecta | Lema

Modułowe systemy do przechowywania


Systemy przechowywania z różnorodnymi modułami to idealne rozwiązanie dla nowoczesnego salonu i doskonała alternatywa dla klasycznych ścian i półek. Obecnie największą popularnością cieszą się systemy regałów osadzone na metalowych ramach – zarówno otwarte, jak i zamknięte. Jeśli chodzi o same moduły, można zastosować wysuwane półki, szuflady, a także kosze, pudełka i wiszące kieszenie.

Pixel | Boca do Lobo
Pixel | Boca do Lobo

W stylu retro


Dziś meble w stylu retro i vintage zmieniają się z elementu stylistycznego we współczesny akcent wnętrza. W salonach urządzonych w duchu loftu, eklektyzmu, neoklasycyzmu, a nawet nowoczesnego minimalizmu znajdziemy meble do pokoju dziennego, które wydają się pochodzić z minionych epok. Jeśli chodzi o systemy przechowywania, na które dziś warto zwrócić uwagę, należy przyjrzeć się meblom, które zachowały swój starodawny urok.

boutique alta 01
Boutique Alta | design: Alberto Danese | Cattelan Italia

Wśród nich możemy wymienić choćby wysokie wąskie kredensy wykonane z naturalnego drewna ze szklanymi drzwiami. Kolejne rozwiązanie to komody z asymetrycznym układem szuflad – i ewentualnie z wbudowanym drążkiem. Modne stają się ponownie kredensy, które można wykorzystać zgodnie z ich przeznaczeniem, a także konsola, komoda i podstawa pod ekspozycję dekoracji. Także wiszące konsole i stoły konsolowe zapewniają eleganckie rozwiązanie do przechowywania ważnych drobiazgów.

I jeszcze trochę o regałach


Praktyczne, lekkie i niezwykle pojemne meble do pokoju dziennego w typie regału organicznie wpasują się w wystrój salonu w dowolnym stylu. Regał to wygodne miejsce do przechowywania rzeczy, z których regularnie korzystasz i umieszczania elementów dekoracyjnych.

lema selecta 10
Selecta | Lema

W zależności od powierzchni i układu salonu można wybrać długi regał, ustawić otwarty system półek wzdłuż ściany lub zainstalować bardziej kompaktową wersję w rogu lub w pobliżu schodów prowadzących na piętro. Istnieje również alternatywa w zakresie materiałów: producenci oferują zarówno produkty wykonane w całości z metalu lub drewna, jak i opcje łączone.

meble do pokoju dziennego 40

Zobacz także:

https://pointofdesign.pl/temat-dnia/interior-design-2021-nowa-rzeczywistosc-we-wnetrzach/

https://pointofdesign.pl/temat-dnia/miejski-styl-od-kuchni/

https://pointofdesign.pl/wnetrza/luksusowa-sypialnia/


Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close