Search

Kultowa sofa ponownie w ofercie B&B Italia

Camaleonda_set_by_Mario_Bellini_dla_BandB_Italia kultowa sofa 01

B&B Italia ponownie sięga po jedną z ikon designu sprzed 50 lat. Kultowa sofa Mario Belliniego – Camaleonada to niezwykle dynamiczna i  przyjemna dla oczu sofa, którą włoska marka właśnie uwspółcześniła.

Camaleonda_set_by_Mario_Bellini_dla_BandB_Italia kultowa sofa 07

To jeden z najbardziej zabawnych mebli, jakie kiedykolwiek zaprojektowałem” – Mario Bellini.

Camaleonda_set_by_Mario_Bellini_dla_BandB_Italia kultowa sofa 02

Kultowa sofa z lat 70-tych powraca w erze Instagrama

Mario Bellini, wizjoner designu, wyczarował fotogeniczną (i niezwykle wygodną) Camaleondę, w chwili gdy zainteresowanie włoskimi meblami rosło na całym świecie. Potwierdziła to przełomowa wystawa MoMA w 1972 roku, zatytułowana „Włochy: nowy krajobraz domowy”. Wszechstronne siedzisko stało się główną gwiazdą wydarzenia, obok prac Ettore Sottsassa, Joe Colombo i Gaetano Pesce. Bellini nadał tej bardzo elastycznej sofie nazwę, która łączy włoskie słowa oznaczające kameleona i falę. I chociaż mebel sprzedawany przez B&B Italia nie zmienia koloru w zależności od otoczenia, jak tytułowy gad, karabińczyki przymocowane do modułów z rdzeniem piankowym pozwalają na nieskończoną liczbę konfiguracji w zależności od potrzeb.

Camaleonda_set_by_Mario_Bellini_dla_BandB_Italia kultowa sofa 06

Camaleonda powstała, aby wypełnić pustkę” – mówi Bellini.

Ta pustka pojawiła się na początku lat 70., kiedy tapicerowane meble do mieszkań dzieliły się na dwie kategorie. Pierwsza z nich odwoływała się do historycznych typologii, a druga do radykalno-prowokacyjnych przedsięwzięć awangardy. Bez wątpienia oba kierunki nie potrafiły odpowiedzieć na ewolucję nowych zachowań w przestrzeni domowej i potrzeby szybko zmieniającego się społeczeństwa.

Camaleonda_set_by_Mario_Bellini_dla_BandB_Italia kultowa sofa 03

Czym jest kultowa sofa?

Chociaż B&B Italia zaprzestał produkcji Camaleondy ponad 40 lat temu, nie powstrzymało to kolekcjonerów od aktualizowania siedziska i obicia jej szeregiem atrakcyjnych tekstyliów. Na przykład artysta Daniel Arsham ma wersję odzianą w turkusowy aksamit w swoim letnim domu na Long Island. Z kolei w mediach społecznościowych swoimi kultowymi sofami chwalą się znani z Instagrama twórcy smaku. Wśród nich można wymienić choćby Aimee Song i Athenę Calderone.

reklama z 1971 roku zdjęcie- Falchi & Salvador
Reklama B&B Italia z 1971 roku | zdjęcie: Falchi & Salvador

Na Instagramie można znaleźć tysiące zdjęć, mimo że produkcja została wstrzymana w 1979 roku” – mówi Bellini.

Camaleonda_set_by_Mario_Bellini_dla_BandB_Italia kultowa sofa 04

Ta niesłabnąca popularność skłoniła B&B Italia do powrotu do Belliniego z reedycją na 2020 rok.

Kiedy poproszono mnie o aktualizację Camaleondy, od razu stało się dla mnie jasne, że nigdy nie powinienem lub nigdy nie będę w stanie nic zrobić” – wspomina.

Myślał przede wszystkim o klasycznych formach, w tym o standardowej poduszce 90 na 90 centymetrów. Projektant dostrzegł jednak potencjał podczas aktualizacji materiałów.

Camaleonda_set_by_Mario_Bellini_dla_BandB_Italia kultowa sofa 05

Obecnie Camaleonda to produkt nadającym się do recyklingu. W zasadzie  po zdjęciu pokrowców odnajdujemy całą gamę materiałów nadających się do recyklingu. Materiały dziś używane w cyklu produkcyjnym, to również zasoby jutra. Ich wartość jest utrzymywana lub odzyskiwana w jak największym stopniu. Odpady ogranicza się do absolutnego minimum i dzięki temu mają minimalny wpływ na środowisko” – opowiada Bellini

Camaleonda_set_by_Mario_Bellini_dla_BandB_Italia kultowa sofa 08

 

Zobacz także:

dzial-kontraktowy-bb-italia-sukcesy-w-usa

wloscy-mistrzowie-designu-cz-1

nowa-sofa-turri-projektu-giuseppe-vigano-blues

sofa-dock-inspiracja-stylem-wschodnim

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close