Search

Sofa Dock | inspiracja stylem wschodnim

sofa Dock 01

Dzisiejsze nazwy siedziska zawdzięczają bardzo dawnym przodkom, a w tej dziedzinie szczególny wkład mają dawne, wschodnie cywilizacje. Słowo sofa pochodzi z języka arabskiego „suffah„, które oznaczało ławkę. Natomiast w Turcji sofą określano przestrzeń podłogi, okrytą poduszkami i dywanami, służącą do siadania i odpoczynku. Z tego kręgu kulturowego nasuwa się nam jeszcze jedna nazwa – otomana. Jednak mało kto wie, czym był w Turcji divan. Od czasów Persów nazywano w ten sposób najważniejsze komnaty w pałacach władców. W nich urządzano narady oraz przyjmowano posłów z obcych krain. Wzdłuż ścian tych pomieszczeń układano materace oraz poduszki, tak aby możni mogli wygodnie spędzać długie godziny na rozmowach. Do Europy ten rodzaj niskiego siedziska dotarł w XIX wieku, i wykorzystywano go głównie do meblowania inspirowanych orientem romantycznych altan. Divan stał się inspiracją dla Piero Lissoniego przy projekcie sofy Dock, nowości w ofercie marki B&B Italia.

sofa Dock 02

Pomyślałem o prostym i sympatycznym divan w stylu wschodnim i przetransponowałem go do współczesnego świata. W ten sposób powstała nowa generacja tego pięknego mebla. Podwieszane drewniane powierzchnie wspierają poduszki i akcesoria. Dzięki temu tworzą małe stoliki, na których można postawić kieliszek wina lub książkę. Dock to miejsce, oaza życia, w której można się zrelaksować, gotowe platformy, na których można budować wyspy o nieokreślonych kształtach lub formalne sofy. Jest jak fraktal powtarzający się w różnych skalach.

sofa_Dock 03

Nowa sofa B&B Italia

Kształt sofy Dock opiera się na solidnej platformie, która wspiera eklektyczne kompozycje rozciągające się poziomo. Platforma to element dynamiczny, rozciąga się na całej długości sofy, tworząc podstawę. Węższy podłokietnik, dostępny w dwóch głębokościach, jest tak samo miękki jak oparcie. Także poduszki, o różnych rozmiarach i proporcjach, umożliwiają tworzenie niezliczonych kompozycji. Symetryczne, narożnikowe lub szezlongowe, z oparciami lub bez, dopasują się do każdej funkcji i przestrzeni we wnętrzu.

Nowy Dock to także szereg dodatkowych akcesoriów, które pozwalają na stworzenie różnorodnych krajobrazów. Między poduszkami siedzeń możemy umieścić wygodne, wyściełane podłokietniki. Platforma stanowi podstawę nie tylko dla siedziska, możemy tu zainstalować także blaty i smuke stoliczki. Te wszystkie elementy zapewniają wizualny rytm, pomimo wielości opcji i rozwiązań. Pozwalają także na rozbudowę systemu i jego transformację.

sofa_Dock 04

Podłokietnik i poduszki siedzeń zdobią eleganckie przeszycia w stonowanych odcieniach. Oprócz klasycznej oferty tkanin i skórzanych tapicerek B&B Italia, dla Dock zaprojektowano dwa nowe ekskluzywne materiały. Wygodna miękka wyściółka tworzy spokojną przystań. Co więcej, poza trzema opcjami głębokości, mamy do wyboru także dwie wersje wysokości nowej sofy. Tak więc, obok siedziska na poziomie 41 cm występuje niższe, 27-centymetrowe. I właśnie tu najwyraźniej widzimy efekt inspiracji siedziskiem w stylu wschodnim.

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close