Search

Ghost House | betonowy dom duchów

ghost-house-bp-architects 01

BPN Architecs zbudowali częściowo zatopiony dom tylko z betonu we wsi Moreton Paddox w Warwickshire. Budynek nazwano Ghost House ze względu na jego eteryczną obecność w otoczeniu. Dom osadzono w ziemi, dzięki czemu jest tylko częściowo widoczny z drogi.

Nazwa odnosi się również do przezroczystego piękna kompilacji, zarówno poprzez użycie szkła, jak i odbicia w basenach”.

ghost-house-bp-architects 02

Dramatyzm Ghost House

Budynek zaprojektowano tak, aby wywoływał dramatyzm. Do głównego wejścia można dotrzeć przechodząc kładką wzdłuż gładkiej tafli basenów. Za nimi zlokalizowano zejście na zatopiony dziedziniec. Ta zamknięta przestrzeń jest z trzech stron otoczona oknami w stalowych ramach, a do wnętrza prowadzą proste, czarne drzwi.

Wejście prowadzi bezpośrednio do salonu i jadalni na otwartym planie. Na przeciwko stoi szklana ściana o wysokości dwóch kondygnacji, a za nią znalazł się kolejny zatopiony dziedziniec.

ghost house -bp-architects 03

Wrażenie wielkiego wejścia i cały plan domu emanuje dramatyzmem. Gdy się po nim poruszasz, zawsze masz w zasięgu wzroku dziedziniec lub dobrze oświetloną studnię” – powiedział Phill Shepherd, architekt projektu w BPN Architekci.

Beton z duchem

Główna przestrzeń życiowa otacza centralnie umieszczona wyspa kuchenna, z jadalnią na jednym końcu i sofami na drugim. Para symetrycznie złożonych stalowych klatek schodowych po obu stronach głównego wejścia do domu prowadzi do głównej sypialni bezpośrednio powyżej. Kolejne dwie sypialnie dla gości i salę kinową zlokalizowano wokół dziedzińca wejściowego na parterze. Cały dom jest zbudowany z betonu odlewanego na miejscu, a materiał ten pozostawiono w surowej formie w całym obiekcie.

ghost house -bp-architects 04

Klient został zainspirował się pracą Tadao Ando i innych architektów z całego świata, którzy budowali domy wyłącznie z betonu” – powiedział Shepherd.

Dom dołącza do grupy zaprojektowanych przez architektów domów w wiosce Moreton Paddox, które zbudowano tu w ciągu ostatnich pięciu dekad. Istnieje tu tradycja budowania domów zaprojektowanych na zamówienie od koncepcji osady, po drugiej wojnie światowej. Ghost House, w stosunku do sąsiadujących z nim budynków, jest dodatkiem na miarę XXI wieku. Jednak pomimo tego, że różni się formą i użytymi materiałami, pozostaje powiązany z wioską jako część jej ewolucji.

ghost house -bp-architects 05

Niedawno, w Wielkiej Brytanii, Peter Zumthor ukończył wiejską willę w Devon „zgodnie z tradycją Andrei Palladio”, podczas gdy Norm Architects zaprojektowali współczesny dom wiejski na wsi Suffolk. Chętnie zajrzymy tam przy najbliższej okazji.

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close