Search

Aslak Haanshuus | ukryta w lesie willa Bamble

Tom Gustavsen

Zaprojektowany przez studio architektoniczne z Oslo – Aslak Haanshuus Arkitekter, ten pokryty jodłą i świerkiem dom delikatnie wyłania się z dna lasu. Chociaż jest stosunkowo dużym domem wolnostojącym, dzięki czterem rozłożystym skrzydłom, równomiernie rozkłada swój ciężar i wtapia się w otoczenie.

aslak Haanshuus 02
©Erik Hesby

Opadająca działka, z widokiem na malowniczy fiord Norwegii Frierfjord, była skalistą bazą porośniętą drzewami. Jednak przed rozpoczęciem prac związanych z projektowaniem, dokonano dokładnych badań topograficznych terenu. W związku z tym najniższe piętro domu wyrzeźbiono wokół skalnych głazów i drzew. To właśnie dzięki zachowaniu naturalnych elementów, powstał jego kształt. Teraz cztery skrzydła budynku otaczają krajobraz.

aslak Haanshuus 03
©Tom Gustavsen

Aslak Haanshuus i norweski krajobraz

Architekt Aslak Krogness Haanshuus, który kierował projektem, zna się na budowaniu w norweskim krajobrazie. Jego wcześniejsza kabina w kształcie litery Z w dolinie Gudbrandsdalen podobnie wpasowała się w otoczenie. Tutaj w Villa Bamble, której nazwa pochodzi od jej lokalizacji w Bamble, w regionie Telemark, krajobraz również określał styl życia.

aslakhaanshuus04
©Tom Gustavsen

Ze względu na plan pokoje można było zorganizować pod różnymi kątami, aby w pełni odzwierciedlić ich funkcję. Sypialnie wychodzą na poranne słońce na wschodzie, które budzi mieszkańców naturalnym światłem. Kuchnia i jadalnia skierowane są na południowy zachód, aby jak najlepiej wykorzystać światło. Natomiast salon wychodzi na północny zachód, zorientowany w ten sposób, aby doceniać widok na fiord.

aslkahaanshuus05
©Tom Gustavsen

Każde skrzydło, sięgające do lasu niczym wyciągnięte palce, ma na końcu betonowy zewnętrzny taras. Z jadalni taras rozciąga się na chodnik, po którym można przejść do osłoniętego, intymnego miejsca na zewnątrz.

aslak haanshuus06
©Tom Gustavsen

Willa Bamble stara się nie górować nad otoczeniem. Wszystkie skrzydła mają więc płaskie dachy, które pomagają stworzyć więcej poziomości, aby architektura mogła ukryć się za drzewami, zatopić się w ziemi i stać się mostem do doświadczania przyrody przez duże okna domu.

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close