Search

Nouvelles Vagues | sztuka plażowania

Nouvelles Vagues_centrum_pompidou 1

Sezon wakacyjny oficjalnie wystartował także we francuskim w mieście portowym Tulon. Wystawa w tutejszym Centrum Pompidou objęła garść bogatej kolekcji dzieł światowego wzornictwa. Wydarzenie zatytułowane Nouvelles Vagues towarzyszy Design Parade, badając sztukę letniego wypoczynku. Kuratorem wystawy jest Marie-Ange Brayer.

Cukierkowe i nostalgiczne tło w paski wykonał paryski projektant India Mahdavi. Krzesła otwierają niczym opakowania pełne słodyczy. Prezentacja opiera się na stylu art deco marynarki wojennej Cercle Naval. Natomiast w istocie jest naukowym badaniem tego, jak kiedyś siadaliśmy niżej, bliżej ziemi. Stąd też zainteresowanie tym, jakim zmianom uległa nasza postawa, gdy relaksujemy się latem.

Nouvelles Vagues_centrum_pompidou 2

Król szezlong

Na wejściu na Nouvelles Vagues, i na całym parterze, króluje szezlong, jako najdoskonalszy mebel do wypoczynku. W epoce modernizmu, kiedy wakacje stały się powszechną rozrywką, architekci sięgnęli po niego ponownie. Wizjonerzy jak Eileen Gray i Robert Mallet-Stevens (architekt sąsiedniej Villa Noailles) wyobrażali sobie meble do swoich letnich domów. Fauteuil Transat Gray zamienia się z fotela w leżak. Natomiast lekki szezlong z poliestru i aluminium z 1995 roku Maartena Van Severena pokazuje współczesną ewolucję stylu.

Druga część programu zatytuowana Les Pop przedstawia bardziej eksperymentalne, zabawne i faliste formy. Krągłości tła Mahdaviego intensyfikują radykalne elementy, tworząc esencję ery Pop Art, w której kwitły. Przestrzeń wypełniają futurystyczne formy, takie jak krzesło poliuretanowe Verner Panton 1958 i pufy Gaetano Pesce.

NouvellesVagues_centrum_pompidou 3

Plaża w stylu retro

Jednak na wystawie Nouvelles Vagues zobaczymy nie tylko krzesła. Nadmorski krajobraz uzupełnia kabina plażowa w żółte i szare paski autorstwa architekta Aldo Rossiego dla Molteni. Nie mogło zabraknąć najlepszego kompana wypoczynku – hamaka, tu zinterpretowanego z tkaniny Kvadrat projektu Jeana-Baptiste Fastreza. Ekspozycję umieszczono na pochyłej scenie, dzięki czemu sprawia wrażenie jakby się zsuwała. Zbiór nadmuchiwanych mebli jest przesycony urokiem plaży retro.

NouvellesVagues_centrum_pompidou 4

Pop-up Center Pompidou staje się kolejną perełką na Lazurowym Wybrzeżu. Członek zarządu Centrum Pompidou i przewodniczący Design Parade, Pascale Mussard przewodzi trzyletniej rezydencji instytucji. Już teraz rozmyśla o rozrastającej się twórczej scenie Riwiery.

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close