Search

’Shaping Reality Through Time’ | Fritz Hansen w Londynie

Krzesło Zaha Hadid Design dla Fritz Hansen oraz krzesło Ant Arne Jacobsena

Clerkenwell Design Week dobiega końca. Najbardziej designerska dzielnica Londynu, przy Goswell Road 101, mieści galerię Zahada Hadid Gallery. To właśnie tutaj we wtorek otwarto wystawę poświęconą ewolucję wzornictwa marki Fritz Hansen. Do 13-go czerwca będzie można obejrzeć tam wystawę zatytułowaną „Shaping Reality Through Time”. W otwarciu udział wziął udział Christian Andersen – odpowiadający za wzornictwo we Fritz Hansen. Ze strony Zaha Hadid Architects natomiast Kar-Hwa Ho – zarządzający zespołem architektów wnętrz w Zaha Hadid Architects.

Clerkenwell Design Week 2019
Clerkenwell Design Week 2019

DNA projektu

Opowieść o ewolucji designu marki najlepiej ukazuje seria krzeseł produkowanych od kiedy producent szaf Fritz Hansen uzyskał licencję handlową w 1872 r. Było to jeszcze przed założeniem własnej firmy produkującej meble. „Shaping Reality Through Time” pozwoli zapoznać się z  Heritage Exhibition, przywiezionej do Wielkiej Brytanii po raz pierwszy. Na co dzień można obejrzeć tą wystawę w Alleroed, w Kopenhadze – tam gdzie od początku mieści się fabryka, a teraz siedziba firmy.

Londyńskie wydarzenie obejmuje meble jubileuszowe oraz wczesne przykłady charakterystycznej technologii laminowania, która jest nadal w użyciu. Zobaczyć tu można oryginalne prototypy i limitowane edycje, a także nowsze produkty wprowadzone podczas tegorocznego Milan Design Week. Bliska współpraca Fritz Hansen i Zaha Hadid Design zaowocowała wystawą, która skupia się na krzesłach posiadających wspólne estetyczne i wzornicze. Wszystkie one charakteryzują się rzeźbiarską formą i organicznymi liniami.

Plenum
Plenum | Fritz Hansen

Ewolucja projektu Fritza Hansena

„Shaping Reality Through Time” zawiera również meble pokazywane po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii, po ich kwietniowej premierze na Salone del Mobile w Mediolanie. W tym „Plenum”, pierwszy projekt Fritz Hansen dedykowany do sprzedaży kontraktowej. „Little Giraffe” Arne Jacobsena została wyprodukowana po raz pierwszy w 2019 roku, ale powstała 60 lat temu dla S.A.S Royal Hotel w Kopenhadze. Nowe dzieło Jaime Hayona oznacza również dziesięciolecie ciągłej współpracy Hayona z marką. Natomiast z klasycznych obiektów można obejrzeć limitowaną edycję PKO – efekt pierwszej współpracy Fritza Hansena z Poulem Kjaerholmem oraz „Kar” Henninga Larsena.

Little Giraffe
Little Giraffe | Arne Jacobsen

Od wizji do rzeczywistości

Duża część mebli Fritza Hansena rozpoczyna żywot jako pomysłowy szkic. Następnie przekształci się w funkcjonującą rzeczywistość poprzez nienaganne wykonanie, precyzyjną technologię i doskonałość materiałów. Oryginalne Swan, Drop, Egg – także nowsze Nendo N01 i wcześniejsze Ro Hayona – doskonale ilustrują ciągłą ewolucję rzeźbiarską. A niekiedy wręcz emanują ekstrawagancką ekspresję. Wystawę ożywiają oryginalne szkice i rysunki stanowiące ilustracyjną linię czasu.

'Shaping Reality Through Time'
PKO | Poul Kjaerholm

Zaha Hadid Design

Oferta założonej w 2006 roku pracowni Zaha Hadid Design obejmuje szerokie spektrum dyscyplin. W tym limitowane edycje mebli, akcesoria mody, biżuterię i inne kolekcje tworzone we współpracy z wiodącymi markami. Dodatkowo również tworzy produkty własnej marki.

Wystawę zaaranżowano na dwóch piętrach w Galerii Zaha Hadid. Wybór prac ze wspólnych archiwów daje świeże spojrzenie na proces projektowania Zahy Hadid. Na wystawie znajdziemy również krzesło ZHD z 2015 r. Jest to efekt zaproszenia przez Fritz Hansen 7 architektów do reinterpretacji kultowego krzesła serii 7 Jacobsena.

'Shaping Reality Through Time'
Kar | Henning Larsen

O Fritz Hansen

Od 1872 roku Fritz Hansen tworzy niezwykłe wzornictwo. Oferuje nowoczesny nordycki styl życia z kolekcją wysokiej klasy meblami, oświetleniem i akcesoriami. We współpracy z czołowymi międzynarodowymi projektantami marka tworzy wizjonerskie i trwałe projekty, które przekształcają codzienność w coś wyjątkowego. Obecny w przestrzeniach handlowych i korporacyjnych na całym świecie, świat Fritz Hansen jest przeznaczony dla wszystkich, którzy chcą niezwykłego designu.

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close