Search

Fondaco dei Tedeschi – dom mody i kultury

Fondaco dei Tedeschi

W zeszłym miesiącu Wenecja wzbogaciła się o nowy dom towarowy zaprojektowany przez studio DFS w Fondaco dei Tedeschi. To zdecydowanie więcej niż sam sklep, który stał się nowym charakterystycznym miejscem na mapie ekskluzywnych, modnych atrakcji włoskiego miasta.

W centrum Wenecji

Obiekt znajduje się na wybrzeżu rzeki Rialto, zwanej San Marco i mieści się w oryginalnym pałacu pochodzącym z XIII wieku. W poprzednim wcieleniu budynek służył kolejno jako magazyn, a później siedziba miejskich handlarzy niemieckich. Tym razem jego transformację przeprowadziła grupa OMA (znana z wielkoskalowych projektów architektonicznych) współpracująca z Jamie Fobert Architects, którzy zajęli uporządkowaniem nowej kompozycji wnętrz.

Ekskluzywne produkty

Projekt powstał w oparciu od zapotrzebowania rynku opierającego się na sprzedaży produktów luksusowych. Marki zajmujące centralną pozycję w asortymencie domu handlowym handlowym to przede wszystkim Gucci i Bottega Veneta, których ekspozycje znajdują się na parterze. Z niego można dostać się na wyższe piętra korzystając z czerwonych schodów ruchowym. Na wyższych kondygnacjach znajdują się kolejno damska moda i biżuteria, moda męska i zegarki, oraz damskie buty i kosmetyki.

Wyszukane detale projektowe

Według projektu Forberta, produkty poszczególnych marek są od siebie subtelnie odróżniane. W drewnianych desek wykonano posadzki jak i półki, z sufitu zwisają okrągłe żyrandole, a przestrzenie organicznie się przepływają. Z każdej strony wnętrza doświetla słońce, które dociera do nich dzięki oknom zlokalizowanym ze wszystkich czterech stron budynku. Uwagę nakierowują kolejno w odpowiednich kierunkach prawidłowo zaprojektowane korytarze oraz przejścia.

Sztuka wśród luksusu

Czwarte piętro odróżnia się od pozostałych – jest ogromną przestrzenią ekspozycyjną, w której jako pierwszy odbył się wernisaż wystawy Underwater. Jest to najnowszy projekt Fabrizio Plessi, w którą wchodzi hipnotyzująca instalacja wideo. To niesamowite doświadczenie wizualne, pomimo że konkuruję z otaczającymi, imponującymi panoramami pięknej Wenecji.

 

W budynku znajduje się również kawiarnia i piekarnia Amo café, zaprojektowana przez Philippe Starcka. Jej właścicielem jest Silvio Giavedoni (uczeń Alajmo). Lokal znajduje się na centralnym dziedzińcu.

Na każdej kondygnacji i w każdym pomieszczeniu najnowszego obiektu, widoczne są detale udowadniające, jak bardzo finansowo wymagająca byłą to inwestycja. Oczekuje się, że luksusowy dom mody odwiedzi co roku kilka milionów gości.

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close