Search

Funkcjonalne ściany w londyńskim apartamencie

upper-wimpole-street-londyński-apartment-jonathan-tuckey-design 01

Jonathan Tuckey Design aktualizuje mieszkanie w Londynie o funkcjonalne ściany w kolorze różowym i pistacjowo-zielonym. Pastelowe ściany garderoby wyginają się i przechodzą przez pokoje tego mieszkania w londyńskiej dzielnicy Marylebone. Za jego odświeżenie odpowiada studio architektoniczne Jonathan Tuckey Design.

upper-wimpole-street-londyński-apartment-jonathan-tuckey-design 02 funkcjonalne ściany

Mieszkanie przy Upper Wimpole Street zajmuje parter kamienicy z epoki regencji. Dotychczas miało dość słaby układ wewnętrzny i ograniczoną przestrzeń do przechowywania.

upper-wimpole-street-londyński-apartment-jonathan-tuckey-design 04

Mieszkanie podzieliśmy liniowo i pozbawiliśmy jakiegokolwiek poczucia hierarchii czy podziału na przestrzeń wspólną i prywatną. Wcześniej sypialnia wychodziła ze wspólnego holu, co sprawiało, że otwierała się na drzwi wejściowe i ulicę”

upper-wimpole-street-londyński-apartment-jonathan-tuckey-design 05

Brak ukrytych szaf oznaczał również, że jego właściciele nie mogli ukryć „bałaganu dnia codziennego”. Zamiast montować standardowe półki i szafki, pracownia postawiła na wykonanie mebli do zabudowy w postaci ścianek z MDF-u. W ten wygodny sposób mieszczą całe mienie mieszkańców.

upper-wimpole-street-londyński-apartment-jonathan-tuckey-design 06

Funkcjonalne ściany inspirowane historią i tradycją

Konstruując te głęboko osadzone ściany magazynowe, Tuckey i jego zespół mieli również nadzieję, że stworzą zawiłe „pokoje w pokojach”. Tą koncepcję podchwycili odkrywając badania szkockich zamków przeprowadzone przez amerykańskiego architekta Louisa Kahna.

upper-wimpole-street-londyński-apartment-jonathan-tuckey-design 09 funkcjonalne ściany

Kahn obserwował, że pomieszczenia pomocnicze dla służby często budowano wokół głównych pomieszczeń mieszkalnych. Wbudowywano je więc w grube zewnętrzne ściany zamków. Kolejny punkt odniesienia stanowią dwa obrazy olejne XV-wiecznego włoskiego artysty Stefano di Giovanni. Noszą odpowiednio tytuły Święty Franciszek przed sułtanem i Święty Franciszek wyrzeka się swego ziemskiego Ojca. W obu pracach święty i inne postacie biblijne przedstawiono w zielonych i różowych pokojach z serią strzelistych łuków.

upper-wimpole-street-londyński-apartment-jonathan-tuckey-design 09

Prace te pomogły w konceptualizacji elementów stolarki jako architektury wewnętrznej mieszczącej się w większej kubaturze budynku. Zaprojektowano je z myślą o dzieleniu przestrzeni, ale także tworzeniu relacji z pionowymi proporcjami pomieszczeń”.

upper-wimpole-street-londyński-apartment-jonathan-tuckey-design 10

Zgodnie z paletą kolorów z obrazów Giovanniego, Jonathan Tuckey Design stworzył jasnoróżową ścianę do przechowywania w salonie apartamentu. Zabudowę tworzą podtynkowe szafki, przeszklone witryny i kilka łukowatych nisz. Przeznaczono je do eksponowania niewielkich bibelotów.

upper-wimpole-street-londyński-apartment-jonathan-tuckey-design 03

Wzdłuż górnej krawędzi ścian biegnie ozdobny złoty pasek oraz kilka mosiężnych reflektorów. Ściana wije się w górę i wokół istniejącego marmurowego kominka, po czym zanurza się w krótkim korytarzu. Tu podłogę tworzy spektakularna mieszanka czarno-białych trójkątnych płytek.

upper-wimpole-street-londyński-apartment-jonathan-tuckey-design 07

Zobacz także:

https://pointofdesign.pl/wnetrza/czarne-wnetrza-lost-house-davida-adjaye/

https://pointofdesign.pl/architektura/dom-architekta-czyli-designerski-plac-zabaw/

https://pointofdesign.pl/temat-dnia/stylowy-apartament-w-nowym-jorku/

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close