Search

Czarne wnętrza Lost House Davida Adjaye

lost-house-david-adjaye-london-sothebys-international-realty-02

Lost House definiują czarne ściany, zintegrowane meble z surowego betonu i staw z rybkami w świetliku. Ten projekt mieszkaniowy powstał w pracowni Davida Adjaye. Znajduje się natomiast w londyńskim King’s Cross i niedawno wystawiono go na sprzedaż.

lost-house-david-adjaye-london-sothebys-international-realty 01

Tegoroczny laureat Królewskiego Złotego Medalu RIBA 2021, sir David Adjaye, zaprojektował Lost House w 2004 roku. Dom powstał dla projektantki mody Roksandy Ilincic i jej męża Philipa de Mesquity. Ponieważ właściciele postanowili go sprzedać, mamy możliwość zajrzeć do środka tego wczesnego projektu Adjaye.

lost-house-david-adjaye-london-sothebys-international-realty 04

Wewnątrz zachowano oryginalne elementy, w tym całkowicie zieloną, zatopioną salę kinową. Adjaye zaprojektował tu także ogrody wodne na obsadzonych dziedzińcach, które pełnią jednocześnie funkcję świetlików.

lost-house-david-adjaye-london-01

Industrialne korzenie Lost House

Ukryty za niepozorną ceglaną fasadą w alejce Lost House był dawniej placem dostawczym wraz z platformą ładunkową. Zespół Adjaye Associates przekształcił betonową platformę ładunkową w cokół dla basenu. Zlokalizowano go na górnym poziomie, a ściany wokół pomalowano na czarno. Najbliżej stąd do sypialni, której ściany pokryto kontrastującą, sino-różową farbą.

lost-house-david-adjaye-london-sothebys-international-realty 05

Na parterze znajduje się duży salon, jadalnia i kuchnia na otwartym planie z sufitem na wysokości drugiej kondygnacji. Nieopodal znajduje się także obniżona przestrzeń do rozmów, pełniąca także funkcję sali kinowej. Poza projektorem, umieszczono tu wbudowane półki na książki oraz szerokie sofy. Całość wypełniła jaskrawa zieleń – zarówno na meblach jak i na ścianach.

lost-house-david-adjaye-london-sothebys-international-realty 06

Trzy wysokie studnie świetlne o szklanych ścianach rozciągają się do pomalowanych na czarno drewnianych okapów dachu. To one wpuszczają naturalne światło dzienne do pomieszczenia zamiast okien. Studnię świetlną pośrodku części mieszkalnej wypełnia stawek z rybkami. Kwadratowe dziedzińce w świetlikach porasta tropikalna roślinność.

lost-house-david-adjaye-london-sothebys-international-realty 07

Staw z rybami i basen w sypialni

Z tyłu, obok kuchni, na dziedzińcu znajduje się drewniany chodnik wokół skupisk okrągłych betonowych ławek wyłożonych tymi samymi szarymi kamykami, które je otaczają. Czarne ściany z płyty wiórowej, sufit i odsłonięte belki drewniane odbijają się w błyszczącej czarnej żywicznej podłodze.

lost-house-david-adjaye-london-02

Industrialnego wyglądu dopełniają grube betonowe elementy wbudowanej kuchni, które tworzą długi blat. Betonowy element ciągnie się z kuchni do salonu, gdzie zmienia się w niską ławkę obitą czarnymi skórzanymi poduszkami.

lost-house-david-adjaye-london-sothebys-international-realty 08

Schody prowadzą na podwyższony parter, gdzie stary cokół rampy przeładunkowej podtrzymuje basen. Basen, który jest częścią łazienki przy głównej sypialni, otaczają czarne kamienne płytki. Dwie kamienne umywalki stoją na betonowej półce pod lustrzanymi szafkami. Prysznic pozwala mieszkańcom umyć się przed i po kąpieli. Ta łazienka łączy się bezpośrednio z tyłem głównego apartamentu, który ma oddzielną toaletę i długi korytarz prowadzący do schodów.

lost-house-david-adjaye-london-sothebys-international-realty 09

Sypialnia jest utrzymana w kolorze różowym, aby kontrastować z czarnymi wnętrzami. Druga sypialnia znajduje się na tym piętrze, a trzecia sypialnia znajduje się na pierwszym piętrze, które jest obecnie używane jako biuro domowe.

lost-house-david-adjaye-london-sothebys-international-realty 10

David Adjaye założył Adjaye Associates w 2000 roku i rozpoczął swoją karierę w projektowaniu luksusowych projektów mieszkaniowych w północnym Londynie. Poza Lost House, inne godne uwagi całkowicie czarne domy tego studia to Dirty House i Sunken House.

lost-house-david-adjaye-london-sothebys-international-realty 03

Zobacz także:

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close