Search

RIBA 2021 od królowej dla Davida Adjaye

David Adjaye Associates 130 William Manhattan, New York, USA

Sir David Adjaye to tegoroczny laureat Królewskiego Złotego Medalu RIBA 2021, jednego z najwyższych odznaczeń świata architektury. Ghańsko-brytyjski architekt założył swoje studio w 2000 roku i od tego czasu stworzył wyjątkowe prace. Jak mówi, wpływ na niego wywarła „sztuka współczesna, muzyka i nauka, afrykańskie formy sztuki i życie obywatelskie miast”.

Sydney Plaza, Australia
Sydney Plaza, Australia

Powszechnie uznawany za jedno z najwyższych na świecie wyróżnień w dziedzinie architektury, Złoty Królewski Medal osobiście zatwierdza Jej Królewska Mość. Trafia do osoby lub grupy osób, „które miały znaczący wpływ, bezpośrednio lub pośrednio, na postęp w architekturze” – wyjaśnia RIBA.

RIBA 2021 ideas_store_whitechapel_-_london_-_adaye_associates_
Ideas Store Whitechapel, Londyn, Wielka Brytania

Adjaye z pewnością dokonał tego dzięki docenionej przez krytyków twórczości. Łączy w niej historię, społeczność, debaty o miastach i urbanistyce oraz sztuce ze współczesną estetyką. Od Idea Stores 2004/2005 w Londynie, przez dwie lokalne biblioteki, po nowszą  realizację w Waszyngtonie. Mowa oczywiście o ukończonym w 2016 roku Muzeum Historii i Kultury Afroamerykanów wchodzące w skład Smithsonian Institution.

RIBA 2021 smithsonian_national_museum_of_african_american_arts_and_culture_-_washington_dc_by_david_adjaye_photographer_-_nic_lehoux
Muzeum Historii i Kultury Afroamerykanów, Waszyngton, USA | © Nic Lehoux

To wielki zaszczyt, że moi koledzy po fachu docenili pracę, którą wykonałem wraz z moim zespołem i nasz wkład w tę dziedzinę przez ostatnie 25 lat. Architektura zawsze była dla mnie tworzeniem piękna, aby wzmacniać wszystkie narody na całym świecie i przyczyniać się do ewolucji rzemiosła.

rivington_art_place_-_london_-_lyndon_douglas
Rivington Art Place, Londyn, Wielka Brytania | © Lyndon Douglas

Społeczny wpływ tej dyscypliny był i będzie siłą przewodnią w eksperymentach, które kształtują moją praktykę. Szczera i z serca płynąca wdzięczność i podziękowania dla wszystkich osób, które wspierały tą ścieżkę aż do tej chwili”  – skomentował architekt.

RIBA 2021 ruby_city_-_san_antonio_-_dror_baldinger
Ruby City, San Antonio, USA | © Dror Baldinger

Komitet RIBA docenia globalne działania Adjaye

Wielokrotnie nagradzany laureat w ubiegłym roku zdobył nagrodę Wallpaper Design Awards. Za najlepszy nowy budynek publiczny uznano jego Ruby City w San Antonio. Tytuł szlachecki otrzymał w 2017 i nieustannie tworzy nowe, przekraczające granice obiekty. Obecnie trwają prace w jego studiach w Akrze, Londynie i Nowym Jorku nad kilkoma obiektami porzuconymi po całym globie.

Abrahamic-Family-House
Dom Rodziny Abrahama, Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Tak więc 130 William to wieżowiec mieszkalny w nowojorskiej dzielnicy finansowej. Także w USA powstaje Muzeum Sztuki Uniwersytetu Princeton w Princeton w stanie New Jersey we współpracy z Cooperem Robertsonem. Natomiast Dom Rodziny Abrahama to międzywyznaniowy kompleks w Abu Zabi.

moscow_school_of_management_-_moscow_-_iwan_baan
Moskiewska Szkoła zarządzania Skolkovo, Rosja | © Iwan Baan

Pod kierownictwem Adjaye Asocciates, w Londynie trwają prace nad UK Holocaust Memorial and Learning Centre. W tym przypadku pracownię Adjaye wspiera studio Ron Arad Architects, które odpowiada za pomnik oraz Gustafson Porter + Bowman w roli architektów krajobrazu. Podczas gdy w Ghanie, a dokładnie w Akrze, powstaje Katedra Narodowa.

RIBA 2021 aishti_mixed-use_development_-_beirut_-_julien_lanoo_10
Bydynek wielofunkcyjny Aishti, Bejrut, Liban | © Julien Lanoo

Dzięki swojej pracy architekta Sir David Adjaye przemawia z przekonaniem do różnych kultur, dyscyplin, polityki i kontynentów. Jego dorobek ma charakter globalny i lokalny (…) odzwierciedla kontekst i społeczność, klimat i kulturę oraz na nie odpowiada” – Komitet Wyróżnień RIBA 2021.

sir_david_adjaye_credit_josh_huskin
Sir David Adjaye | © Josh Huskin

 

Zobacz także:

ruby-city-davida-adjaye

wystawa-david-adjaye-making-memory-w-london-design-museum

54-nagrody-narodowe-riba-2019

 

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close