Search

54 Nagrody Narodowe RIBA 2019

marmalade_lane_cohou_2947_david_butler_pressimage_2

54 docenione projekty

Królewski Instytut Brytyjskich Architektów (RIBA) ogłosił listę 54 najlepszych budynków roku – zwycięzców Nagrody Narodowej w roku 2019. Nagrody wręczane od 1966 roku, uznają najlepsze nowe konstrukcje w Wielkiej Brytanii. Dają także wgląd w aktualne trendy w branży. O tegorocznych zwycięzcach Ben Derbyshire, prezes RIBA powiedział

„Nasze nagrodzone w 2019 roku budynki RIBA National są innowacyjne i łamią formy”

RIB royal_opera_house_op_2969_nick_hufton_pressimage_4
Opera Królewska
v_a_dundee_03_-erietaattali
V&A Dundee

Obiekty kulturalne

Na liście znalazło się wiele ambitnych obiektów kulturalnych, które pozwoliły na rozwój instytucji dzięki przemyślanym i pięknie zaprojektowanym rozwiązaniom. W tej grupie znalazło się centrum dla zwiedzających Park Rzeźby w Yorkshire. The Weston zaprojektował Feilden Fowles, a rozszerzenie Kettle’s Yard w Cambridge Jamie Fobert Architects. Inni laureaci nagrody transformowali i ożywiali całe obszary. Na przykład – V&A Dundee Kengo Kumy. Za odnowieniem Centrum Telewizyjnego stoi Allford Hall Monaghan Morris, natomiast Coal Drops Yard zmieniło Heatherwick Studio.

south_london_gallery_3246_johan_dehlin_pressimage_1
South London Gallery
54 nevill_holt_opera_3237_helene_binet_pressimage_1
Nevill Holt Opera

Renowacyjny trend

RIBA podkreślił przede wszystkim tendencję do renowacji i regeneracji zabytkowych budynków, widoczną w zwycięskich realizacjach. W ramach tego trendu przykładowe projekty obejmują odnowienie herbaciarni Art Deco Charlesa Rennie Mackintosha w Glasgow. Co więcej odnowiono dworzec autobusowy w Preston, przykład brutalizmu z lat 60. XX wieku. John Robertson Architects natomiast zmodernizowali rezydencję Great Arthur House.   Każdy z tych projektów pokazuje, jak brytyjską historię kultury i architektury można zachować, zmodernizować i celebrować dzięki nowemu projektowi.

54 television_centre_2893_timothy_soar_pressimage_3
Television Centre
54 preston_bus_station_2959_gareth_gardner_pressimage_1
Preston Bus Station

„Pomimo politycznych i ekonomicznych wyzwań ostatnich lat, laureaci Nagrody Narodowej RIBA z 2019 roku pokazują, że architektura brytyjska jest wysoce adaptowalna, niezwykle utalentowana i jak zawsze skupiona na społeczności. Szczególną radością napawa fakt, że ponad jedna trzecia (20 z 54) zwycięzców twórczo dostosowała istniejące budynki. Biorąc pod uwagę skalę globalnego wyzwania w kwestii środowiska, musimy zachęcać do zrównoważonego rozwoju i inwestowania w budynki najwyższej jakości – projekty, które będą inspirować i zaspokajać potrzeby przyszłych pokoleń – powiedział Derbyshire.

54 nithurst_farm_3374_katie_lock_pressimage_3
Nithurs Farm
54 coal_drops_yard_3173_hufton_crow_pressimage_5
Coal Drops Yard

W pośród 54 wybranych budynków nie zabrakło rewelacyjnej Galerii Straży Pożarnej 6a w południowym Londynie. Jest Secular Retreat w Devon projektu Mole Architects z Atelier Peter Zumthor. Na zakończenie nie sposób nie wspomnieć także o Macallan Distillery w Szkocji autorstwa Rogers Stirk Harbour + Partners.

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close