Search

Muzeum Nieśmiertelności w Mexico City

Pawilon projektu Tamayo przy Muzeum Nieśmiertelności w Mexico City

Na początku października stolica Meksyku przyciągała uwagę znawców i miłośników projektowania na najwyższym poziomie. Mexico City’s Design Week 2016 udoskonalił nowy pawilon architektów Nikolausa Hirscha i Michela Müllera z biura projektowego Studio MC.

Muzeum Nieśmiertelności

Nowa konstrukcja powstała w ogrodach sztuki współczesnej kompleksu Tamayo Museum, znajdującego się w parku Chapultepec. Museum of Immortality (tł. „Muzeum Nieśmiertelności” jest pracą wynikającą z zainteresowania członków duetu badaniami na temat wystawiennictwa, w odniesieniu do relacji pomiędzy obiektami a ludźmi.

Nowa forma w kontekście zastanej

Muzeum co roku otwiera swoje ogrody, aby umożliwić świętowanie nowych wyników twórczości zarówno lokalnych i zagranicznych projektantów. Tym razem, duet z Frankfurtu otrzymał zezwolenie na wzniesienie ośmiometrowego pawilonu, będącego wypowiedzią na temat tematyki śmierci poprzez architekturę. Geometria struktury tworzy narrację, która nakierowuje spojrzenie w kierunku nieba. Cała forma jest czymś na podobieństwo hybrydu minaretu, mauzoleum i kapsuły czasu.

Pawilon Tamayo to właściwie prototyp – ogromny model złożony ze stali oraz elementów z plexiglasu, przywołujących skojarzenie z typowymi przestrzeniami wystawienniczymi. Funkcjonuje zarówno jako indywidualne doświadczenie w parku jak i przedłużenie samego muzeum.

Architektura a śmierć

Główną inspiracją dla zespołu projektowego stał się świat wykreowany przez Borisa Groysa. To właśnie on, jako pierwszy, rozwinął koncepcję Muzeum Nieśmiertelności, jako realnej formy metafizycznej przestrzeni przeznaczonej do przywracania do świata postaci ludzkich oraz przedmiotów. Architekt zajmował się już wcześniej tematyką architektonicznej nieśmiertelności podczas wystawy w Beirucie.

Wraz z premierą nowej architektury, Design Week Mexico rozpoczyna panel dyskusyjny na temat wiodących zagadnień architektury, sztuki oraz urbanistyki, w oczekiwaniu na przyjęcie mienia World Design Capital w 2018 roku.

Zobacz także:

Muzeum Molteni

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close