Search

Dywany jak obrazy we włoskim sklepie Golran

Butik Golran przy Via Pontaccio

Golran jest perską marką, która od lat zajmuje się produkcją dywanów. Ich struktura i estetyka jest bardzo bliska szlachetnym i klasycznym dziedzinom sztuki, takim jak malarstwo i rzeźba. To podobieństwo nie zostało pominięte przy planowaniu charakteru pierwszej przestrzeni wystawienniczej poświęconej dorobkowi marki .

Lokal dla wyszukanych doświadczeń

Przestrzeń przypomina galerię sztuki i zlokalizowana jest w dzielnicy Via Pontaccio. Projekt opracowany został przez architektów ze studia Associati Architects, a nadzór nad nim sprawowała grupa Francesca Avossa Studio.

„Jednym z głównych wyzwań było stworzenie sklepu, który nie będzie tylko sklepem”, opowiada Francesca Avossa. To przestrzeń w której wyjątkowe dywany eksponowane są z należytym szacunkiem, jak dzieła sztuki. To jednak nie tylko wystawa, ale i miejsce, którym spotykać mogą się architekci i projektanci. „To tutaj mogą się inspirować i tworzyć piękne projekty”.

Dywany o wartości artystycznej

Przestrzeń na parterze została wyczyszczona i pokryta bielą. Wypełnia się ogromnymi ilościami dziennego światła, które dociera do niej przez trzy szerokie szklane powierzchnie fasady. Zaskoczeniem jest, gdy okazuje się, że to w piwnicy zawarta została kolekcja 500 próbek i pełnowymiarowych ręcznie tkanych dywanów. Zostały one uporządkowane przy pomocy specjalnie zaprojektowanych systemów wysuwanych półek. Odwiedzający mogą tu doświadczyć faktury słynnych tkanin, którymi posługują się projektanci tacy jak Dimore Studio, Inga Sempé, Raw Edges, Bertjan Pot czy Isabella Sodi.

Jak w galerii muzealnej

Aby upewnić się, że odwiedzający nie pominą najważniejszej części przestrzeni wystawienniczej, projektanci Storage Associati zaprojektowali schody łączące dwa piętra, które wykonane zostały z lśniącego brązu. „Ta klatka schodowa przyciąga klientów do przestrzeni biblioteki marki Golran”, wypowiada się jeden z projektantów „Zabieg polegał na wprowadzeniu klienta do jasnej i spokojnej przestrzeni ekspozycji, w której dywany eksponowane są jak dzieła sztuki.” Brąz przełamuje tę oazę, sugeruje i zachęca do klientów do zagłębienia się świecie Golran.

Źródło: Golran.com

Zobacz także:

Dimore Studio – luksusowe wnętrzarstwo

Marmur – nośnik stylu wg. Rodolphe Parente

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close