Search

Architekci i ich największe realizacje w 2019

airportdesign ramonairport108

Architektura jest podstawą współczesnej ludzkiej egzystencji, ponieważ zapewnia schronienie, jest miejscem do pracy. Stanowi też bramy do podróży i rozrywki. Na całym świecie pojawiają się obiekty o niezwykłych strukturach. Architekci tworzą miejsca będące filarami naszych społeczeństw, od ośrodków kultury po siedziby władz portowych.

Lotnisko Ramon | Izrael
Lotnisko Ramon | Izrael

Eliat | Izrael

Pierwsze, od wstępnych szkiców izraelskie lotnisko zostało ukończone. Międzynarodowe lotnisko  Ramon znajduje się 18 km na północ od kurortu Eliat, zajmując powierzchnię 1250 akrów pustyni. Za jego minimalistycznym wyglądem stoi architekt Amir Mann, czerpiąc inspirację z futurystycznego świata lotnictwa i miejsca wypalonego słońcem. Lotnisko będzie działać jako południowa brama Izraela. Szacuje się, że przyjmuje 2,25 miliona pasażerów rocznie (oczekuje się wzrostu o kolejne 2 miliony).

Lotnisko Ramon | Izrael
Lotnisko Ramon | Izrael

Trójkątne panele aluminiowe izolujące okrywają zewnętrzną część terminalu za pomocą stalowej i betonowej struktury szkieletowej. Białe panele odbijają światło i promienie UV, pomagając obniżyć temperaturę wewnętrzną. Tymczasem wnętrze wypełnia ciągła sieć bambusowych sufitów, dodając ciepły kontrast. Ochrona środowiska była również ważna dla budowniczych, którzy wykorzystali wydobyty piasek i skałę do budowy pasów startowych, hangarów i dróg.

CambridgeSeven
Ministerstwo Edukacji | Kuwejt

Surra | Kuwejt

Bostońscy architekci CambridgeSeven właśnie ukończyli nową siedzibę Ministerstwa Edukacji w Kuwejcie. W nowoczesnym budynku ze szkła i metalu mieści się obecnie osiem departamentów ministerstwa i około 3.600 pracowników. Nowy budynek, konsolidując różnorodne potrzeby, ma nie tylko zapewnić nowoczesne zakwaterowanie dla jednej z najważniejszych usług publicznych w kraju, ale także umożliwić rozwój w przyszłości.

Ministerstwo Edukacji | Kuwejt
Ministerstwo Edukacji | Kuwejt

Zakrzywiony kształt konstrukcji zainspirowała bogata morska historia Kuwejtu. Architekci nawiązali do jego przemysłu stoczniowego, ponieważ zaprojektowany budynek biurowy, abstrakcyjnie przypomina dziób statku. Duży centralny dziedziniec znajduje się w samym sercu ministerstwa, podczas gdy w innym budynku znajduje się wielofunkcyjna sala na 600 osób, dwupoziomowa kawiarnia i trzy poziomy parkingu. Architekci ustalili, aby wnętrze pozostanie chłodne, że szkło z zewnątrz powinno być pokryte warstwą miedzi. Dzięki temu lepiej filtruje ilość światła słonecznego, które dostaje się do budynku.

architekci Elkus Manfredi
Booth Theatre | USA

Boston | USA

Kluczowa nowa część Boston University, Booth Theatre, została zaprojektowana, aby ujednolicić program sztuk teatralnych tej instytucji. Budynek, który jest wielofunkcyjnym teatrem studyjnym z zapleczem produkcyjnym, stworzyło biuro Elkus Manfredi Architects. Znalazło się tu miejsce zarówno na scenografię, rekwizyty jak i sklep z kostiumami. Jest to doskonałe otoczenie na potrzeby nauki XXI wieku, idealne do współpracy i eksperymentów. Odpowiednio do jego funkcji, architekci wyjaśniają:

„nowe centrum jest otoczone pierwszym tego rodzaju prefabrykowanym betonowym płótnem, które przywołuje ramy teatru proscenium

Jego wypełniony światłem hol ma lustrzaną 14-milimetrową szklaną kurtynę, która pozostaje uchylona o 14 stopni, odzwierciedlając scenerię miasta. Na zewnątrz powstał plac o powierzchni 2364 m kw. – pierwszy w okolicy od wielu lat. Przez autorów z Mikyoung Kim Design pomyślany jako publiczny „pokój” i rozszerzenie kampusu. Charakterystyczne śmiałe, rzeźbiarskie oznakowanie i tarasowe stopnie, są jednocześnie miejscem do odpoczynku.

architekci Elkus Manfredi
Booth Theatre | USA
Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close