Search

Casa Biblioteca – dom filozofa

casa-bibilioteca-atelier-branco-© Gleeson Paulino 01

Projekt taki jak Casa Biblioteca to marzenie każdego architekta – połączenie idyllicznej lokalizacji, sporego budżetu, otwartego umysłu klienta, który wie, czego chce, oraz pozwala na eksperymentowanie. Za projekt rezydencji odpowiada Atelier Branco z siedzibą w Sao Paulo, a pracownia już w rok po założeniu otrzymała to przełomowe zlecenie. To właśnie Casa Biblioteca założyciele Atelier Branco – Matteo Arnone i Pep Pons, zdobyli wielu nagród i przyciągnęli międzynarodową uwagę.

casa-bibilioteca-atelier-branco-©-Ricardo-Bassetti-Kaza-04
© Ricardo Bassetti Kaza

To był bardzo wymagający klient i mogliśmy wiele eksperymentować z rozwiązaniem architektonicznym” – mówi para. „Wynik, nawet po kilku latach, jest wciąż zaskakujący. Jesteśmy z tego bardzo dumni ”.

casa-bibilioteca-atelier-branco-©-Ricardo-Bassetti-Kaza-05
© Ricardo Bassetti Kaza

Ten prywatny dom, położony w idyllicznym, porośniętym drzewami miejscu w gminie Vinhedo na północy stanu Sao Paulo. Klientowi szczególnie zależało

aby uwzględnić potrzebę miejsca do czytania; i potrzebę miejsca do myślenia ”.

1_atelier_branco_casa_biblioteca_ricardo_bassetti_kaza
© Ricardo Bassetti Kaza

Odpowiedzią architektów było stworzenie przestrzeni bardziej przypominającej modernistyczny pawilon lub galerię sztuki niż tradycyjną przestrzeń mieszkalną. Zamieszkał tu bowiem 75-letni filozof, który pragnął w swoim domu palić cygara i patrzeć na gwiazdy.

atelier_branco_casa_biblioteca_ricardo_bassetti_kaza 01
© Ricardo Bassetti Kaza

Casa Biblioteca, czyli dom myśli

Konstrukcja obejmuje prostokątną szklaną skrzynką z wylewaną na miejscu strukturą. Architekci chwalą się, że „cały beton został wylany w ciągu jednego dnia roboczego”.

casa-bibilioteca-atelier-branco-07-© Ricardo Bassetti Kaza
© Ricardo Bassetti Kaza

Szereg smukłych kolumn podtrzymuje wysokie sufity, tworząc obszerną przestrzeń o wysokości trzech kondygnacji. Ściany to szklane przestrzenie, które znikając się w widokach za nimi wprowadzają zieleń do wnętrza.

casa-bibilioteca-atelier-branco-© Jaqueline Lessa 02
© Jaqueline Lessa

Przestrzenie mieszkalne, w tym część wypoczynkowa, biblioteka i przestrzeń do nauki, przeniesiono na środek sceny. Zajmują więc jeden koniec długiej bryły, z widokiem na zieleń. Drugi koniec zarezerwowano na dwie sypialnie z łazienką.

casa-bibilioteca-atelier-branco-© Jaqueline Lessa 09
© Jaqueline Lessa

Architekci pozostawili wnętrze na możliwie otwartym planie i zrezygnowali z pomysłu jednej, tradycyjnej klatki schodowej obejmującej wszystkie poziomy. Zamiast tego strategicznie rozmieszczone zestawy schodów łączą trzy duże, nadające się do zamieszkania tarasy wewnątrz. Pozwalają też oku podróżować prawie przez całą długość posiadłości i gubić się w liściach za nią.

casa-bibilioteca-atelier-branco-© Jaqueline Lessa 10
© Jaqueline Lessa

Przypominając elementy arcydzieł modernistycznych, takich jak szklane domy w Ameryce Północnej i Maison de Verre Liny Bo Bardi, Casa Biblioteca jest imponującym wyczynem i dowodem na to, że Arnone i Pons traktują swoją pracę poważnie.

casa-bibilioteca-atelier-branco-© Gleeson Paulino 03
© Gleeson Paulino

Dom to miejsce, w którym zaczynamy myśleć o wszystkich kwestiach architektonicznych, które dotyczą bezpośrednio ludzi. W pewnym sensie jest to esencja architektury, jej najbardziej prymitywny element ”- mówią

casa-bibilioteca-atelier-branco-© Gleeson Paulino 11
© Gleeson Paulino

 

Zobacz także:

nowoczesne-wnetrza-brazylijski-modernizm

intymny-dom-poza-granicami-rio-de-janeiro

rezydencja-z-polem-golfowym-i-trawiastym-dachem

 

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close