Search

Dom architekta czyli designerski plac zabaw

mountainview-jim stephenson dom architekta Mata Barnesa CAN 01

Odważny i zabawny – dom architekta w południowym Londynie szokuje jaskrawą kolorystyką i powalającą inscenizacją górskiej scenerii. Za projekt odpowiada studio architektoniczne CAN, którego założyciel – Mat Barnes, zamieszkał tu ze swoją czteroosobową rodziną.

mountainview-jim stephenson dom architekta Mata Barnesa CAN 02

Dom architekta w żartobliwy sposób łączy bloki kolorów, niezwykłe detale i zainscenizowany szczyt górski. Należy do założyciela praktyki Mata Barnesa i jego czteroosobowej rodziny. Jak wspomina właściciel:

w pewien sposób moja żona spełniała rolę klienta, łagodząc pomysły, które były zbyt niepraktyczne lub wręcz absurdalne”.

mountainview-jim stephenson dom architekta Mata Barnesa CAN 03

Dom architekta czyli poligon doświadczalny

Projekt był odważny pod wieloma względami, ponieważ powstawał niezwykle szybko, w czasie pandemii i gdy rodzina spodziewała się najmłodszego dziecka. Dom nabyli okazyjnie, ponieważ był opuszczony. Zamieszkali tu od razu po zakupie w sierpniu 2019 roku. Oznacza to, że mieszkali ti w ciągu całego remontu, zakończonego tej jesieni. Zaledwie kilka miesięcy wcześniej na świat przyszło ich najmłodsze dziecko.

mountainview-jim stephenson dom architekta Mata Barnesa CAN 04

Chociaż mieszkanie tam z małym dzieckiem było stresujące, wprowadzenie się na jakiś czas pomogło nam zobaczyć, czego chcieliśmy od remontu. Myślę, że [szybkość, z jaką musieliśmy działać] spowodowała więcej odważne decyzje (z punktu widzenia materiału i koloru), ponieważ nie było okazji, aby się od tego wyrwać ”.

mountainview-jim stephenson dom architekta Mata Barnesa CAN 05

Architekt nawiązał do takich odniesień, jak styl Hi-Tech w Hopkins House i pokaz Diora Dior Musée Rodin w Paryżu w 2015 roku. Rozwinął także fascynacje cienkimi ramami i estetyką rusztowań, którą wcześniej zgłębiał w ramach projektu Lomax Studio. Profil w postaci górskiego szczytu, podtrzymujący tylne przedłużenie wykorzystano, aby stworzyć zestawienie między cienką ramą na poziomie gruntu a ciężej wyglądającą górą.

mountainview-jim stephenson dom architekta Mata Barnesa CAN 12

Zostało to zaprojektowane, aby wyolbrzymić kruchość konstrukcji poprzez podkreślenie wagi dachu. Profil góry współgrał również kompozycyjnie z istniejącym domem”.

mountainview-jim stephenson dom architekta Mata Barnesa CAN 06

Więcej przestrzeni, więcej światła, więcej kolorów i więcej faktur

Projekt obejmował rozszerzenie przestrzeni życiowej. Kuchnię otwarto na tylny ogród, powstała także dodatkowa sypialnia. Od strony praktycznej zdecydowano się na przykład na dodatkową izolację. Z kolei strategiczne posunięcia dotyczyły wprowadzenia większej ilości światła do domu i wizualne połączenie frontu i części tylnej.

mountainview-jim stephenson dom architekta Mata Barnesa CAN 07

Wszystko to osiągnięto z entuzjazmem, łącząc motywy krajobrazu z ukłonami w stronę kultury. Mamy więc stół jadalny przdstawiony jako jezioro, a cała jadalnia przypomina jaskinię, dzięki betonowej ścianie. Z kolei rozpadające się ściany, które prowadzą do przedłużenia nawiązują do mieszkania dealera w Trainspotting .

mountainview-jim stephenson dom architekta Mata Barnesa CAN 08

Dom architekta to mnóstwo jasnych kolorów i wzorów. Od ciemnoniebieskiego w przestrzeni życiowej po cętkowaną szarość podłogi terrazo. Znajdujemy tu niezwykłe deski do krojenia z recyklingu i wieczka na butelkach po mleku, które pokrywają blaty kuchenne i szafki. Uwagę przykuwa spienione aluminium „górskiego” parapetu.

mountainview-jim stephenson dom architekta Mata Barnesa CAN 09

Ten projekt jest niewątpliwie nietypowy i wyjątkowo ekspresyjny, ale jednocześnie zabawnie i wygodnie otacza codzienne życie rodziny.

mountainview-jim stephenson dom architekta Mata Barnesa CAN 10

Moja wczesna edukacja i kariera koncentrowały się wokół idei, że białe ściany i prawie niewidoczne tekstury to„ dobry gust ”i tak właśnie postępowali architekci. Ale wybierając fakturę, kolor lub wzór, elementy architektoniczne mogą mieć swój własny charakter i przywoływać uczucia i wspomnienia w taki sam sposób, jak sztuka i jedzenie.

mountainview-jim stephenson dom architekta Mata Barnesa CAN 13

Po co wybierać białą tynkowaną ścianę, skoro istnieje nieskończenie wiele ciekawszych materiałów, które mogą przynieść uczucia i emocjonalne reakcje / wspomnienia, tekstury i zmiany w przestrzeni ”.

mountainview-jim stephenson dom architekta Mata Barnesa CAN 11

Zobacz także:

Write a response

Dodaj komentarz

Close
© Copyrights by Point of Design
Close