Search

Kew Residence – kolejna odsłona domu architekta

kew-residence-john-wardle-architects-03

Założyciel John Wardle Architects przebudował Kew Residence, swój 25-letni dom w Melbourne, używając jesionu wiktoriańskiego i ręcznie glazurowanych płytek z Japonii. John Wardle i jego żona Susan to właściciele dwupiętrowego domu, który posiadają od ćwierć wieku i wielokrotnie już go remontowali.

kew-residence-john-wardle-architects-20
Zdjęcia: Trevor Mein oraz Sharyn Cairns

Tak naprawdę architekt kupił dom w tym samym roku kiedy założył swoją praktykę. Jak sam wspomina, podczas oględzin domu przeoczył, że budynek zamieszkiwały termity. W związku z tym już pierwsza przebudowa okazała się o wiele bardziej karkołomnym przedsięwzięciem niż początkowo przewidywał.

kew-residence-john-wardle-architects-02

Ponieważ dorosłe dzieci tej pary podrosły i wyprowadziły się, kuchnia i gabinet na pierwszym piętrze stały się centralnym punktem domu. W tej wersji Kew Residence architekt skupił się na stworzeniu przestrzeni do ekspozycji swojej kolekcji sztuki.

kew-residence-john-wardle-architects-12

Tutaj wbudowane półki tworzą nieformalną ekspozycję kolekcji ceramiki i rzeźb. Wiktoriański jesion pokrywa podłogi i sufit, tworząc wrażenie „kokonu” z widokiem na zielony ogród za oknem.

kew-residence-john-wardle-architects-15

Układ narożnych okien nawiązuje bezpośrednio do kompozycji siedziska przy oknie w salonie Fisher House w Pensylwanii autorstwa Louisa Kahna” – wyjaśnił architekt.

kew-residence-john-wardle-architects-14

Drewno tworzy także cokoły do ​​eksponowania niektórych rzeźb i działa jako neutralne tło dla dzieł sztuki wystawianych na półkach.

kew-residence-john-wardle-architects-17

Od wielu lat fascynowałem się ceramiką, zarówno samymi przedmiotami, jak i procesem ich powstawania. Z biegiem czasu zebrałem wiele przedmiotów z wielu miejsc. Moje podróże do Japonii zaowocowały wieloma moimi ulubionymi dziełami” – powiedział architekt. 

kew-residence-john-wardle-architects-18

Drewno i ceramika w Kew Residence

Ukryte przesuwne panele, dyskretne uchwyty ręczne i ukryte szafki ukrywają schowki w całym Kew Residence. Wardle sam zaprojektował stolarkę, w tym wbudowane regały na książki i główną klatkę schodową, i zlecił jej wykonanie fachowcom. Wybrane przez niego drewno, wiktoriański jesion, jest głównym materiałem używanym w całym domu.

kew-residence-john-wardle-architects-06

Zawsze lubiłem ten piękny pierwotny gatunek autochtoniczny. Ogromne lasy tego majestatycznego drzewa zdziesiątkowały pożary buszu w Australii na początku tego roku. Nie jest to coś, co chciałbym z pewnością wykorzystać ponownie, dopóki nie nastąpi znaczny wzrost”.

kew-residence-john-wardle-architects-07

Drewno pojawia się również w kuchni, obok ciemnych i efektownych płytek ceramicznych wyprodukowanych przez INAX w Japonii. Te wąskie, wklęsłe płytki ułożono pionowo, dzięki czemu powstały ciekawie teksturowane panele sięgające aż do wyłożonego drewnem sufitu.

kew-residence-john-wardle-architects-08

Płytki INAX znajdują się również w głównej łazience, która powstała w ramach wcześniejszej rozbudowy Kew Residence. Wardle odwiedził Tokoname, gdzie mieszkają twórcy, a w Kew Residence znajdziemy aż pięć różnych stylów płytek ceramicznych.

kew-residence-john-wardle-architects-09

Nasza pracownia jest od dawna związana z INAX, japońskim producentem płytek, ponieważ wykorzystywaliśmy je na przykład w podwieszanej galerii w naszym projekcie Phoenix. Ponad 60.000 pojedynczych płytek osadzono w betonowych panelach elewacyjnych naszego projektu Melbourne Conservatorium.

kew-residence-john-wardle-architects-10

 

Przodkowie INAX produkowali płytki tak uwielbiane przez Franka Lloyda Wrighta i jego partnerów, które wykorzystał z wielkim efektem w hotelu Imperial”.

kew-residence-john-wardle-architects-11

 

Zobacz także:

kubizm-bialej-wiezy-letni-dom-architekta

casa-caucasco-dom-architekta-jose-juana-rivera-rio

radosny-styl-formalny-w-projekcie-wnetrza-w-melbourne

 

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close