Search

Wystawa o początkach Franka Lloyda Wrighta

Franka lloyda wrighta 01

Nowa wystawa w Elmhurst Art Museum opowiada o wczesnej karierze Franka Lloyda Wrighta. Ukazuje także inspiracje i kierunki rozwoju słynnego architekta, gdy ten definiował i budował swoją tożsamość architektoniczną. Będzie można ją zwiedzać do 14 lutego 2021 roku.

Franka lloyda wrighta 01

Pod koniec XIX wieku architekt, którego świat zapamiętał jako Franka Lloyda Wrighta, wciąż szukał swojego sposobu wyrazu w architekturze. Nowa wystawa w Elmhurst Art Museum, autorstwa historyka kultury z Chicago – Tima Samuelsona, nosi tytuł „Wright Before the 'Lloyd”. Ukazuje jak kształtowały słynnego amerykańskiego architekta wpływy mentorów – J. Lymansa Silsbee i Louisa Sullivana. Podkreśla także rolę innych dyscyplin w rozwoju jego indywidualnego, charakterystycznego stylu.

Franka lloyda wrighta 03

Samuelson zebrał eksponaty ze swojej prywatnej kolekcji fotografii, reprodukcji poddanych komputerowej rekonstrukcji oraz skrawków materiałów, z których kilka uratowano z miejsc rozbiórki lub ze śmietnika. Wystawa zajmuje trzy sąsiadujące ze sobą galerie, w których zawarto chronologiczną opowieść, począwszy od dzieciństwa Wrighta w Wisconsin. Kończy się natomiast na pierwszych projektach podpisanych jako „Frank Lloyd Wright”.

Franka lloyda wrighta 07
Zdjęcia z wystawy: Steven Koch

Widać, jak jego twórczość ewoluuje, potem jest okres (między 1896 a 97 rokiem), a on kończy 30 lat. Dowiedział się, gdzie chce być… ale nadal można znaleźć esencje wszystkich innych wpływów, jeśli wiadomo, gdzie szukać ”- mówi Samuelson.

Franka lloyda wrighta 07

Znaczna część wystawy skupia się na współpracy Franka Lloyda Wrighta z Louisem Sullivanem. Wright miał również specjalną zdolność myślenia w trzech wymiarach i wizualizacji przestrzeni, dzięki czemu potrafił nadać swoim budynkom efekt dynamizmu.

Franka lloyda wrighta 04

Uchwycił sposób w jaki człowiek może doświadczać trójwymiarowej przestrzeni, poruszając się po niej. Wiedział, jak to zaaranżować. Budynki były funkcjonalnie wydajne, ale były inspirujące i można było odnieść wrażenie, że mniejsze przestrzenie otwierają się na duże. Światło stało się częścią jego palety, tam gdzie przenika przez przestrzenie”.

Franka lloyda wrighta 02 foto- Steven Koch

Zobacz także:

frank-lloyd-wright-do-kupienia-w-usa

noc-w-domu-franka-lloyda-wrighta

japonskie-rzezby-w-martin-house

Write a response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
© Copyrights by Point of Design
Close